3. červen 2022

Poslechněte si podcast: Eva Turnová: Piti piti pa

Je zvláštní počasí. Jakoby se potvrzovaly konspirační teorie o tom, že Američané na Aljašce a Rusové v Sachalinu pomocí svých tajných zařízení ovlivňují klima a díky jejich meteorologické přetahovačce nevíme, jestli si ráno máme vzít nátělník nebo kabát. K tomu se občas přidá nějaká erupce, zatmění, nebo superúplněk. Lidé jsou zmatení, roztržití, reagují neadekvátně, a komunikace na všech úrovních tím pádem dost vázne.

02:44

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Dnes 03:27

Iva Pekárková: Když ještě obloha nebyla modrá

Najdete je jen na několika místech na Zemi. Nevypadají nijak zajímavě: takové kamenné bochánky, většinou hnědé nebo našedlé, vytvořené činností mikroorganismů. Jmenují se stromatolity nebo trombolity a oboje je vlastně totéž, jediný rozdíl mezi nimi je v tom, jestli kamene přibývá ve vrstvách, nebo ve žmolcích.

Včera 03:36

Ondřej Neff: Mixér na slova

Minulý týden přinesl jednu technickou zajímavost. Americká firma Meta, budete ji znát spíš pod názvem Facebook, nabídla domácímu publiku atrakci. Domácímu, rozumějte americkému. Každý se může pobavit s počítačovou bytostí. Navážete kontakt a můžete si povídat, o čem chcete. Celá ta věc má nálepku „umělá inteligence“, taky se tomu říká „bot“ nebo „chatbot“, v tom rozeznáte slovo robot.

Před čtyřmi dny 02:38

Eva Turnová: Koučka Honců

V našich končinách je trendy mít na všechno certifikovaného kouče. Podle témat je to výkonnostní, podnikatelský, kariérový kouč, podle hloubky, do které zasahuje, pak transformační, transakční nebo transpersonální. Podle oblasti života, které se dotýká spirituální, vztahový nebo rodinný. Objevují se dokonce už i wellness a tarot koučové. Nedávno jsem narazila na rozhovor se sexuální koučkou Vlastou Honců.

Před pěti dny 03:33

Kristina Žantovská: Jsem tlustý, tedy jsem

Naše blahobytná civilizace je tlustá. Nebudu hledat korektní pojmy. Jenom tím džungle nesmyslů houstne a stává se neprostupnější.

Před šesti dny 02:45

Ivan Hoffman: Chvála sporu

Mám rád bonmot, že diskuse má smysl pouze mezi lidmi se stejným názorem. Lidé s radikálně odlišným viděním světa se mohou pouze zdvořile vyslechnout, vzít se vzájemně na vědomí a jsou-li slušní, tolerovat se v jinakosti. Užitek či radost z polemiky ale mít nemohou.

Před týdnem 02:51

Iva Pekárková: Co nikdy, nikdy, ale fakt nikdy nesmíte říct dámě

Zogi je nejmladší člen naší rodiny. Narodila se koncem ledna, a je jí tudíž šest měsíců a dva týdny. Už dávno umí říkat „mama“ a „chop“ (to v místním jazyce znamená „jíst“) a pochytila i spoustu dalších slůvek, která se týkají jídla. Hrozně, hrozně ráda jí.

Před týdnem 03:36

Ondřej Neff: Celá pravda

Jméno Étienne Klein je u nás až dosud asi neznámé. Ve Francii tento fyzik a filosof svůj věhlas má, v nultých letech dostával různé ceny, a dokonce Řád akademických palem, pak už to bylo slabší. Před pár lety měl nepříjemnosti kvůli plagiátu. V těchto dnech prožívá svých pět minut slávy.

Před týdnem 02:46

Eva Turnová: O2 Guru

Před časem jsem poslala z telefonu několik hromadných pozvánek na svůj koncert. Obratem přišla zpráva: Vážený zákazníku, váš telefon byl napaden virem, který bez vašeho vědomí odesílá placené zprávy. Preventivně jsme vám proto odesílání zpráv zablokovali. Můžete se obrátit na naše O2 Guru.

Před týdnem 02:26

Ivan Hoffman: Blahodárný hlad

Zahlédl jsem kdesi titulek, že hlad je zdravý, anebo že hlad je to nejlepší, co nás, pokud jde o zdraví, může potkat. Nečetl jsem to, neboť se určitě jednalo o článek pro lidi trpící nadváhou, anebo, jak se korektně říká tlustým, pro lidi s dobrovolně zvýšeným příjmem stravy. Což není můj případ, neboť když jsem si připadal obtloustlý, dobrovolně jsem omezil příjem stravy, anebo jak se říká nekorektně, přestal jsem žrát.

Před 2 týdny 03:02

Iva Pekárková: Dingo a čistá rasa

Vendula, moje australská známá, dlouho toužila vidět ve volné přírodě psa dinga. Když se jí to konečně podařilo, stál dingo u silnice, vypadal hladově a nad ním se tyčila cedule NEKRMTE DINGA.