Glosa Plus
7. duben 2023

Poslechněte si podcast: Eva Turnová: Čip a Dejl ve vatě

Své knihy si ráda vydávám sama, je to pro mě intimní záležitost, kterou nesvěřím nikomu jinému. Jediné, co je pro mě otravné, je chození s velkým počtem zásilek na poštu. Jednak zabírám spoustu místa. A když se po hodině čekání dostanu na řadu, zjistí se, že objemnější balík neprotlačím pod plexisklem a celodenním razítkováním vyčerpaná úřednice si se mnou bude muset dát sraz na rozhraní jejího a mého území, převzít tašku a pak mi ji zase vrátit.

03:16

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Před dvěma dny 02:05

Eva Turnová: Internet na vsi

Naše chalupa se nachází ve vesnici Rozkoš, kde svého času fungoval jediný poskytovatel internetových služeb – modrá.cz. Jednoho dne dorazím na víkend, hodím se do plavek a jdu projet maily. Internet nejde, volám tedy modrou, ozve se pan Timur.

Před třemi dny 03:37

Martina Vacková: Cannes 2023 – výstupy z depresivního světa

Byla jsem na filmovém festivalu v Cannes. Pršelo, ale pak se udělalo hezky. Bylo to hektické, ale pak měl člověk dobrý pocit z udělané práce. Bylo hodně filmů, ale pak měl člověk radost, že se tolikrát propadal do různých světů. Pokud chodil často na filmy.

Před čtyřmi dny 02:56

Ivan Hoffman: Podávání rukou

Francouzskému publiku se pranic nelíbilo, že ukrajinská tenistka nepodala ruku soupeřce ze sousedního Běloruska. Podání ruky po zápase je rutinní formalita, je to sportovní gesto. Naproti tomu nepodat ruku bylo v daném případě gesto politické.

Před šesti dny 03:19

Ondřej Neff: Nesedět na kufrech

V poslední době si vychutnávám malé soukromé povyražení. Sleduji, kolik dnešních věhlasných novinářů a komentátorů brnká na strunu stáří. Týká se to mužů stejně jako žen. Vedou řeči typu v mém věku tohle nebo v mém věku tamto. Jsou to takové ty sladkokyselé vtípky s pestrým pozadím. Já nejsem tak starý, jak vypadám, skrývá se za těmi slovy. Nebo: my veteráni jsme na tom tak dobře, že se nemusíme o věku bát mluvit.

Před týdnem 03:08

Eva Turnová: Kdo lže, ten tiskne

Na chalupě je krásně. Po smrti babičky jsem nechala všechno při starém. Ani obrázek s nápisem „Žijme spolu v upřímnosti, Bůh nás nikdy neopustí“ jsem nevyměnila za svůj poťouchlý se sloganem „Kdo lže, ten tiskne“. Chtěla jsem zachovat ten kouzelný svět, kterým každá věc rezonuje a působí jako magická paměť místa.

Před týdnem 03:54

Kristina Žantovská: V osmdesáti sedmi tango?

Prožili spolu 55 let, vychovali čtyři dcery a mají šest vnoučat. Jsou z Montevidea ve státě Uruguay. „Byl to prcek,“ směje se Cristina, „ale líbil se mi“. Carlos nehne brvou, je klidný a uzavřený. Pracoval jako oftalmolog. Každé ráno cvičí, v 87 letech je pořád ohebný. Cristina si nepamatuje, že by mu někdy řekla, že ho miluje, ale nikdy nespala s jiným mužem.

Před týdnem 02:50

Ivan Hoffman: Hlídači odkazu

Naproti budově Svobodné Evropy v Mnichově byl tenisový klub, v jehož restauraci jsme sedávali s Karlem Krylem a u piva řešili politiku. Občas v té debatě formou monologu pokračuji dodnes. Nahromadilo se toho za ta léta tolik, čeho byl Karel ušetřen!

Před týdnem 03:12

Iva Pekárková: Šest ukradených příběhů a jedna pochvala vysoké magnitudy

Občas se mi stane, že vydám nějakou knížku a lidi se mi začnou ozývat, že je to zaručeně o nich. Nejlepší varianta samozřejmě nastane, když si jsou takoví čtenáři dobře vědomi, že to není o nich, jen se s příběhem ztotožňují a mají radost, že někdo napsal právě o tom, co i oni zažili a mohli by o tom jistě napsat taky, kdyby si na to udělali čas.

Před týdnem 03:27

Ondřej Neff: Kavka v zemi duchů

Na webu jsem před nějakou dobou viděl milé video. Ano, neprojevila se vada sluchu, nejste obětí zvukového klamu – i milá videa se na webu zveřejňují. Byl to záznam akce hasičů, kteří na zdvihací plošině zachraňovali kavku. Uvázla křídlem do ochranné sítě okapu. Jiná kavka se jí dokonce marně pokoušela pomoci.

Před 2 týdny 02:12

Eva Turnová: Prší, prší, prší

Kdo kdy neměl trému? Tu největší mívají paradoxně ti, kteří k tomu nemají žádný objektivní důvod. Vzpomínám si, jak se basista Mejla Hlavsa vždycky před začátkem koncertu schovával za reprobednou a doufal, že se něco stane a koncert se zruší.