2. červen 2021

Poslechněte si podcast: Europoslankyně Kateřina Konečná: Babiš není levicový ani pravicový. Je tam, kde mu to vyhovuje

Hostem Interview Martina Kováře byla europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. „Já si nemyslím, že pan premiér Babiš je levicový nebo pravicový. Je prostě tam, kde mu to vyhovuje a podle toho dělá svůj volební program,“ říká europoslankyně. Konečná je přesvědčená o tom, že pokud by KSČM v roce 2018 nesouhlasila s tolerancí vlády Andreje Babiše, vznikla by vláda hnutí ANO spolu s ODS. „Po tom, co jsem si zažila Topolánka a Nečase, jsem si nedovedla představit, že tohle je ta správná cesta pro Českou republiku,“ vysvětluje Konečná. KSČM podporovala vládu Andreje Babiše téměř celé funkční období. Nedávno se však strana rozhodla toleranci vypovědět. „S vládou Andreje Babiše jsme měli podepsaný toleranční patent, a to by se mělo ctít. K prvnímu vážnému rozkolu došlo při hodnocení programových priorit. Posledním momentem bylo 10 miliard korun, které dostala armáda,“ říká europoslankyně. Komunisté totiž požadovaly, aby tyto peníze byly použity na řešení problémů s koronavirem. Tématem rozhovoru bylo také hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. KSČM zatím svůj postoj nezveřejnila. Ve hře jsou podle Konečné dvě varianty. Buď se komunističtí poslanci vysloví pro nedůvěru, nebo opustí sál. Co Konečnou vedlo ke vstupu do komunistické strany? „Měla jsem názory a postoje, které splňoval pouze program KSČM. Když jsem nastupovala na vysokou školu, tak se hodně začalo řešit školné a různé zdražování. Chodila jsem na hodně brigád, abych vůbec mohla studovat,“ vzpomíná europoslankyně. Další motivací pro Konečnou byla zahraniční politika. Velkým mementem pro ni byla válka v Jugoslávii. 

21:20

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Před čtyřmi dny 20:17

Za to, že jsem spisovatelka, můžou mí latinskoameričtí přátelé, říká Markéta Pilátová

„Já jsem rozhodně na pískovišti nesnila o tom, že napíšu nějaký román. Určitě jsem si to nikdy ani nepředstavovala a dodnes mě trochu děsí, že o sobě říkám, že jsem spisovatelka,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET Markéta Pilátová. 

Před pěti dny 20:28

Martin Baxa: Nechci zabít živou kulturu

,,Když jsem byl opoziční poslanec, Babiš vždy při jakékoli kauze akorát řekl, že neodstoupí. Teď rezignoval ministr školství Petr Gazdík na základě zmínek lokální, pražské kauzy. Pojmenovaly se problémy, které sužovalo hnutí STAN. Vít Rakušan se k tomu postavil otevřeně, jednoznačně, jasně, takový přístup je zodpovědný,” popisuje situaci ministr kultury Martin Baxa, který byl hostem Interview Martina Kováře.

Před šesti dny 20:24

Sport na MŠMT byl jeden velký bordel, říká předseda NSA Neusser

,,Chceme motivovat děti a studenty, aby mohli sportovat. MŠMT k tomu nemá takový vztah, i když paradoxně pod sebou v minulosti sport měl. Sport a tělovýchova jsou dvě rozdílné věci. Lidé mají prupovídky, že to dříve fungovalo lépe. Jsou to lži, já vím, v jakém bordelu sport na MŠMT byl,” popisuje Filip Neusser, předseda Národní sportovní agentury, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 20:41

Martin Pýcha: Ceny masa ještě dále porostou

„Ceny rostlinných komodit se zvýšily v podstatě o pětapadesát procent, živočišných zatím jen o dvaadvacet procent. Lze předpokládat, že ceny masa ještě dále porostou, pokud nám do toho nevstoupí nějaký jiný aspekt,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET viceprezident Agrární komory Martin Pýcha. Jinými aspekty myslí např. extrémní zlevnění obilovin na komoditních burzách či snížení cen elektřiny a plynu. 

Před týdnem 19:56

Aleš Kuda: Češi a alkohol je oblíbená kombinace

,,Během pandemie vzrostly úzkosti a deprese. Tyto stavy předchází tomu, než sáhneme po alkoholu. Během covidu závislosti nijak extrémně nenarostly. Češi se rozrostli na dva tábory. Jedni pijí méně, jiní naopak více,” analyzuje situaci adiktolog a psycholog Aleš Kuda, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 21:50

Karel Havlíček: Fialova vláda situaci nezvládá a vymlouvá se na minulost

,,Z opozice se mi bojuje těžko. Fialova vláda situaci nezvládá. Poznal jsem spoustu podnikatelů, kteří přiznali, že nás nevolili, ale bylo jim za nás líp. I když se to někomu nelíbí, za mě je Andrej Babiš vhodný kandidát na prezidenta,” říká Karel Havlíček, místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda hnutí ANO.  

Před týdnem 20:44

Ekonomka Ilona Švihlíková: Zvyšování úrokových sazeb výsledky nepřináší

„Inflace je podle mého názoru dominantně nákladová. Domnívám se, že zvyšování úrokových sazeb výsledky nepřináší,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, ekonomka Ilona Švihlíková. Inflace v České republice podle ní patří k nejvyšším v rámci Evropské unie. 

Před 2 týdny 20:13

Tradiční destinace jsou plně k dispozici a letů je dostatek, říká Jan Papež

„Letošní léto bude po třech letech zase normálnější, než bylo třeba loni nebo předloni. Podle všeho to vypadá, že lidé chtějí cestovat,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. 

Před 2 týdny 19:22

Vlastislav Janík: Každý parašutistický výsadek Němcům ubíral vojáky na frontě

,,Zabitím Heydricha se zachránilo spoustu lidských životů a Němcům se přestalo dařit. Zlomový rok 1942 vyvrcholí o rok později. Němci se snažili demonstrovat svoji sílu. Akce, jako hledání parašutistů, ubíraly vojáky na frontách. Tudíž s každým československým výsadkem jsme v Němcích povzbudili touhu hledání odbojářů a ubírali jim vojáky, i tomu můžeme říct, že jsme vyhráli válku,” říká publicista a badatel Vlastislav Janík. 

Před 2 týdny 20:50

Lukáš Pollert: Sociální sítě jsou takový playstation, tak si s nimi hraju

Bývalý československý vodní slalomář a kánoista, český kardiochirurg, Lukáš Pollert je občas provokující glosátor. ,,Já si myslím, že sociální sítě jsou takový playstation, tak si s nimi hraju. Beru na vědomí, že vyřčené slovo má velkou moc, ale já to vážně spíš beru jako hru. Když se chci něco dozvědět, tak si přečtu hodnotná média, ale když se chci pobavit, jdu na sociální sítě. Tam do všeho mluví každý,” mluví o svém koníčku Pollert v Interview Martina Kováře.