29. duben 2022

Poslechněte si podcast: EU se nemusí bát jen díky americkému jadernému štítu, varuje šéf nejsilnější frakce europarlamentu

V Praze tento týden jednají zástupci největší frakce evropského parlamentu, Evropské lidové strany (EPP), jejíž součástí jsou za Česko europoslanci z TOP 09 a KDU-ČSL. Podle jejího předsedy, německého europoslance Manfreda Webera se musí EU poučit z chování Ruska na Ukrajině a vybudovat společnou kybernetickou a protiraketovou obranu. Dosavadní postoj německé politiky vůči Rusku byl podle něj chybný a Evropa by měla víc naslouchat hlasům svých členů z postsovětského bloku.

02:46

Rozhovory Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Ptáme se na všechno, co vás zajímá. Každý den se snažíme kontaktovat politiky, specialisty a odborníky z nejrůznějších profesí, abychom vám nabídli jejich názory a pohledy na nejaktuálnější témata.

Web

Dnes 06:01

„V rukách mi zemřelo mnoho kamarádů.“ Poslechněte si exkluzivní rozhovor s první ženou pluku Azov

Do ukrajinského pluku Azov vstoupila Olena Mosijčuková záhy po jeho vzniku v roce 2014. Jako vojenská záchranářka a později dobrovolnice působila šest let na frontě v Donbasu a Mariupolu. Zachránila život stovkám vojáků, získala za to vysoká vojenská a státní vyznamenání. Dnes žije teprve 32letá Olena Mosijčuková v Česku. Z Ukrajiny odešla v březnu, mimo jiné i proto, že byla třikrát zraněná. Z Česka teď organizuje pomoc svým spolubojovníkům a obětem ruské invaze.

Včera 04:09

Zákaz potratů i po znásilnění. Podobné rozhodnutí soudu Amerika nezažila, říká zpravodaj

Spojené státy se zásadně mění. Američané začínají žít s tím, že v jejich zemi minulý týden po 50 letech přestalo být federálně chráněné právo na umělý potrat. V praxi to znamená, že skoro v polovině amerických států jsou teď interrupce úplně nebo téměř nelegální, případně na základě už schválených zákonů brzy budou. Další státy pak protipotratovou legislativu chystají. Protipotratovou politiku v USA sleduje americký zpravodaj Jan Kaliba.

Před týdnem 04:17

Šéfka europarlamentu: České předsednictví je připraveno, Ukrajině nesmíme zavřít dveře

Kvůli českému předsednictví do Česka dorazí první unijní špičky, konkrétně předsedkyně Evropského parlamentu Malťanka Roberta Metsolaová. V Praze se setká s premiérem Petrem Fialou (ODS) a diskutovat bude se studenty Univerzity Karlovy. Metsolaové před odjezdem z Bruselu poskytla rozhovor našemu zpravodajovi Viktoru Daňkovi.

Před 3 týdny 05:28

Libí se mi, když akce mají svoje jídlo, říká Pohlreich. Na Primátorkách připravuje šunku s křenem

Legendární Primátorky vrcholí. Akce se už počtvrté profesionálně účastní i šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který byl osloven, aby vymyslel takzvaný signature dish, tedy něco jako jahody se šlehačkou na Wimbledonu. „Dostal jsem požadavek, jestli dokážu vymyslet něco pro Primátorky. Pražská šunka je jedna z mála vysloveně českých věcí, tak jsem si říkal, že šunka s křenem je správná kombinace, která by tady mohla být. A zdá se, že to funguje,“ říká.

30. květen 2022 01:50

Aukční rekord překonán. Kubištův Staropražský motiv se na pražském Žofíně vydražil za 103 milionů

Za rekordní částku se v Česku vydražil obraz s názvem Staropražský motiv autora Bohumila Kubišty. Kupec za něj v aukci na pražském Žofíně zaplatil 123 milionů korun, bez aukční přirážky jsou to 103 miliony. A je to tak vůbec první obraz, který se v Česku vydražil za víc než 100 milionů.

27. květen 2022 04:43

Prezidentka Čaputová: Dcera se mě zeptala „Mami, to teď můj přítel bude muset do války?“

Celý den si připomínáme 80 let od operace Anthropoid. Jedním ze vzácných hostů je také prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová, která večer spolu s prezidentem Milošem Zemanem zahájí výstavu v Národním muzeu nazvanou Nikdy se nevzdáme. Předtím ještě stihla navštívit Český rozhlas a poskytla Radiožurnálu rozhovor.

23. květen 2022 03:40

S opičími neštovicemi se setkáme, říká virolog Grubhoffer. Jak se nemoc projevuje?

Státní zdravotní ústav rozeslal českým lékařům informace, jak postupovat při podezření na nákazu opičími neštovicemi. Nemoc doposud běžná na africkém kontinentu se teď rychle šíří v evropských zemích i USA. „Musí to být pro nás varování. Dá se předpokládat, že dříve nebo později se s tím setkáme i na našem území,“ říká ředitel Biologického centra AV Libor Grubhoffer, podle kterého se základními životními opatřeními lze vystříhat toho, aby se opičí neštovice šířily.

9. květen 2022 04:46

Orbitální hotel, kanceláře a bary. Jsou plány na novou vesmírnou stanici reálné?

Malý orbitální hotel do tří let a později další, větší. To jsou plány americké společnosti Orbital Assembly Corporation. Na oběžné dráze chce postavit dvě stanice, vlastně taková vesmírná obchodní centra. Podle návrhů tam budou kanceláře, vědecká pracoviště, restaurace, bary, tělocvična a luxusní ubytování pro vesmírné turisty.

9. květen 2022 03:12

Docházejí Rusku síly? Putin působil jako unavený a vystresovaný muž, všímá si rusista Romancov

„Předpokládalo se, že Putin vyšle nějaký signál do zahraničí. To se nestalo. Působil dojmem vystresovaného, unaveného člověka, shrnuje své dojmy z projevu ruského prezidenta politický geograf Michael Romancov. Co to může znamenat? „Může to znamenat, že problémy Ruska jsou obrovské, anebo taky vůbec nic. V letošním roce už pronesl několik projevů a za dva tři dny něco jiného udělal.“ Poslechněte si celý rozhovor.

6. květen 2022 02:05

Česko by mohlo dát sovětskou techniku Ukrajině výměnou za německé stroje, navrhl Scholz Fialovi

Petra Fialu ve čtvrtek v Berlíně přijal kancléř Olaf Scholz. Navrhl, že by česká armáda mohla darovat Ukrajině svou starou sovětskou techniku, výměnou by dostala nové stroje z Německa. „Podle Německa to dává větší smysl než věnování západních strojů, na které by se museli Ukrajinci rychle zaškolovat. Šéf německé vlády ujišťuje, že se Berlín postará, aby česká vláda zůstala nadále obranyschopná. Pro Berlín to nebude první taková iniciativa,“ informuje zpravodaj Václav Jabůrek.