Téma dne
23. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Novinář Dorazín: Neuměli jsme si představit, jak dlouho to bude trvat a čeho jsou Rusové schopní

„Ukrajinské úřady vyzývají, aby lidé byli tento týden maximálně opatrní. Pokud možno nevycházeli ven a nesrocovali se ve větším množství na velkých prostranstvích,“ popisuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín. „Podle zpráv ukrajinské rozvědky Rusko totiž ke středečnímu dni ukrajinské nezávislosti zřejmě připravuje velmi rozsáhlý útok,“ dodává.

22:32

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Dnes 22:53

První jednání širšího formátu evropských zemí, tzv

Evropského politického společenství (EPC). Vedle států EU pozvánku dostalo 17 neunijních zemí včetně Británie, Ukrajiny a Turecka. Moderuje Šárka Fenyková.

Včera 21:51

Vládní uskupení SPOLU - tedy strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 - nenominuje vlastního kandidáta do lednových prezidentských voleb

Informoval o tom premiér Petr Fiala z ODS. SPOLU ani nedá konkrétní doporučení pro jednoho kandidáta. Jako vhodné osobnosti pro prezidentský post Fiala zmínil senátora Pavla Fischera, bývalou rektorku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Moderuje Lukáš Matoška.

Před dvěma dny 23:07

Jak to vypadá s energiemi u nás a ve světě?

Jak se bude vyvíjet vládní strategie u nás a v evropských zemích? A co světové trhy s energiemi? Moderuje Martina Mašková.

Před třemi dny 21:38

Stav na bojišti, okupovaných územích i v politice po anexi dalších ukrajinských územích Ruskem

Ukrajinská armáda hlásí postup v Donbasu i v Chersonské oblasti. Na několika místech se údajně ruští vojáci vzdávají.

Před šesti dny 21:51

Evropští ministři energetiky budou hledat recepty na vysoké ceny

Jaké metody členské státy preferují? Na čem je pravděpodobná shoda? A jak to ovlivní například i český energetický mix? Moderuje Martina Mašková.

Před týdnem 20:35

Politolog: Rusové okupaci mohou zneužít k tomu, že budou nutit bojovat jedny Ukrajince proti druhým

Po referendech na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny požádali jejich proruští zástupci o připojení k Rusku. Z Luhanské lidové republiky a Záporožské a Chersonské oblasti utíkají přes poslední ruská kontrolní stanoviště Ukrajinci, kteří by nyní mohli být nuceni bojovat v ruské armádě. Jak by probíhala mobilizace na anektovaných územích? A jak chce Rusko zorganizovat anexi nových území?

Před týdnem 24:47

Ekonom Hindls: Stát bude muset udělat celkovou reformu daňového systému

Vláda schválila návrh státního rozpočtu, který nově počítá s deficitem 295 miliard korun. Původně měl být schodek o 20 miliard nižší, po schválení dodatečných výdajů na zastropování cen energií byl však navýšen. Jaké jsou předpokládané výdaje a příjmy pro příští rok? A jak nový návrh státního rozpočtu reaguje na dlouhodobě se zadlužující státní finance?

Před týdnem 21:46

Datař: U stran vládní koalice se mluví přinejmenším o nevýhře. Skutečným poraženým je ale levice

Komunální volby skončily a hlasy jsou sečtené. Začala povolební jednání a v některých městech se už dokonce tvoří nové koalice, které jsou často překvapivé pro celostátní vedení jednotlivých stran. Co z počtu sečtených hlasů vyčetli datoví novináři? Jaký typ kampaně měl největší úspěch a co čeká senátory, kteří se dostali do druhého kola?

Před týdnem 21:56

V Evropské unii se začíná diskutovat o novém návrhu sankcí proti Rusku

Co by mohl obsahovat? A jak dál EU a NATO reagují na vyhlášení částečné mobilizace v Rusku a snahu připojit okupovaná území k Rusku? Moderuje Martina Mašková

Před 2 týdny 22:15

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu ráno vyhlásil částečnou mobilizaci

V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se prý snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Mobilizace, která se dotkne ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začíná podle něj platit ihned. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua armáda povolá v rámci mobilizace 300.000 rezervistů. Je to první mobilizace v Rusku od druhé světové války.