Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 51423. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Esej Igora Lukeše: Tomáš Garrigue Masaryk: Jeden z nás, a přitom nad námi

Esej Igora Lukeše. Úspěšným vladařem může být jen ten, kdo je jedním z nás, ale zároveň dokáže být nad námi. A právě to byla úloha, kterou hrál Masaryk dokonale.

20:31

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1565Včera 07:49

Z pruhů pro cyklisty si řidiči udělali parkoviště. Kde je policie, zuří lidé

Článek Vojtěcha Blažka. „Proč se to neudělalo pořádně? A kde je policie?“ ptají se místní. Na mysli mají zpackané nové cyklopruhy, které slouží především jako parkoviště. Radní za Prahu 1 slibuje nápravu. Měl to být moderní městský bulvár s širokými chodníky, stromy, travnatými pásy, parkováním v zálivech a širokými cyklopruhy. Jenže zbrusu nová ulice Na Florenci budí podobné emoce jako přilehlé budovy od světoznámého studia Zaha Hadid Architects. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240647] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1555Včera 03:03

Pavlův Hrad platí další peníze za Zemanovu éru

Článek Radka Nohla. Finanční úřad ještě v éře Miloše Zemana vyměřil Hradu pokutu za to, že si Zeman nechal v soukromém sporu platit advokáta z veřejných peněz. Za nového prezidenta se Hrad proti tomu neohradil a teď musí doplatit k pokutě i penále. Jedno z pochybení Hradu z éry prezidenta Miloše Zemana má další finanční dohru pro administrativu jeho nástupce Petra Pavla. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240319] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1563Včera 03:54

Nebezpečný únik z Babišovy chemičky: inspekce nově zmírnila původní pokutu

Článek Radka Nohla. Ministerstvo životního prostředí řeklo, že firma Precheza patřící Agrofertu dostala za havárii z podzimu 2014 pokutu 500 tisíc. Teď měl rezort ministra Petra Hladíka rozhodnout o odvolání. Ale své rozhodnutí odkládá na neurčito. Česká inspekce životního prostředí změnila původně stanovenou výši pokuty pro společnost Precheza, jejíž provoz podle inspektorů ohrozil desítky tisíc obyvatel Přerova. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240559] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1564Před dvěma dny 10:24

Pod čarou: Víra v soběstačnost je naivní. Život nám zlepší jen jiní lidé

Newsletter Matouše Hrdiny: Když realita neodpovídá našim přáním a touhám, můžeme se s tím smířit nebo aktivně usilovat o změnu. Jsou ale i lidé, kteří zkrátka jen trochu upraví své vnímání. Dnešní Pod čarou tak zkoumá, proč jsou stále tak populární snahy o ohýbání reality silou vůle. Když jsem téměř před dvěma lety psal o tom, jak se mezi lidmi rozmáhají různé formy magického myšlení, nenapadlo by mě, v jaké síle se tahle móda bude držet dodnes. Tehdy bylo slovem dne manifestování (tedy změna světa silou myšlenky), neméně populární byla i astrologie či nejrůznější formy praktické magie. Tyto evergreeny se drží dodnes, ale k projevům spirituálního obratu se nově přidalo také půvabné slovíčko delulu. Odvozenina od anglického slova delusional (česky snad klamný, pomýlený či mimo realitu) v memech, debatách a tiktokových videích označuje mentální proces, kterým (zejména mladí) uživatelé sami sebe přesvědčují o tom, že jejich plány prostě musí vyjít a jakékoliv potíže v práci, vztazích či jiných oblastech snadno vyřeší, protože jsou zkrátka úžasní. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. [https://www.seznamzpravy.cz/] * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram. Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. 

Epizoda 1563Před třemi dny 06:05

Makrely a krówky. Komunisté bojují s bídou nákupními zájezdy do Polska

Reportáž Michaely Rambouskové a Michala Turka. Fialova drahota v ČR? Pojeďte s námi do Polska! Letáček okresního výboru KSČM v Nymburce vypadal slibně. Seznam Zprávy se proto rozhodly nabídky využít a se středočeskými komunisty na předvánoční nákupy vyrazit. Za dob vlády KSČ před rokem 1989 nebylo úplně jednoduché se do Polska dostat, byť země byla součástí východního socialistického bloku. Nyní chtějí středočeští komunisté právě výpravou k severnímu sousedovi bojovat proti současné vládě. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240802] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1563Před třemi dny 10:18

Analýza: Průmysl apeluje na vládu. Ceny energií drtí konkurenceschopnost firem

Analýza Sofie Krýžové. Český průmysl už nebude konkurenceschopný, pokud vláda nezasáhne. Podnikatelé se opět obávají růstu cen energií, tentokrát kvůli regulované složce. Měla by dopad na kondici tuzemské ekonomiky i prohloubení inflace. Podle definitivního cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) čeká firmy větší procentuální nárůst regulované složky cen energií než domácnosti. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240784] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1563Před třemi dny 05:28

Komentář: Radost může být předčasná. Protest lékařů neskončil

Komentář Martina Čabana. Zdá se, že nespokojení lékaři ve spolupráci s vládou začali vynalézat nástroj, který je sice úplně zbytečný, ale zato může být systémově velmi nebezpečný. Jedno je jasné – takovou tiskovou konferenci, jakou si ve čtvrtek odpoledne v Poslanecké sněmovně užil Petr Fiala, by chtěl aspoň jednou zažít každý politik. Natěšené, napjaté a zvědavé publikum. Úsměvy. Vlídná atmosféra. A navrch samozřejmě důležité oznámení, že jednání s nespokojenými lékaři díky intervenci premiéra pokročilo a hrozba protestu je (téměř) zažehnána. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240796] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1562Před třemi dny 06:36

Klimatické snahy hatí dezinformátoři. Terčem bývá i Greta Thunbergová

Článek Milana Rokose. Při šíření dezinformací popírajících klimatické změny vznikají překvapivá spojenectví. Na stejné straně barikády se ocitají západní těžařské koncerny i jim jindy konkurující Rusko. V době, kdy se světoví lídři scházejí na klimatickém summitu COP28 v Dubaji, přichází s varovnou zprávou Klimatická akce proti dezinformacím (CAAD). Rok 2023 se podle ní stal obdobím, kdy se popírání klimatické krize opět dostává do mainstreamu, a dezinformace tak zhoršují klimatickou krizi. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240727] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1563Před třemi dny 05:53

Na Babišova primátora má policie odposlechy

Článek Vojtěcha Blažka. Získali jsme podrobnosti k razii na pardubickém magistrátu. Police má nahrávky hovorů, na nichž politici plánují, jak vzít vítězné firmě zakázku za 340 milionů na stavbu parkovacího domu. K obvinění bývalého pardubického primátora Martina Charváta (ANO) ze zakázkových machinací dovedly detektivy odposlechy telefonů. Podle neveřejného usnesení o zahájení trestního stíhání, které Seznam Zprávy pročetly, exprimátor Charvát a další tři obvinění místní politici podle policistů přes mobily řešili, jak z tendru na nový parkovací dům za 340 milionů vyloučit stavební firmu Porr, jež jinak podala nejlepší nabídku. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240680] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1563Před čtyřmi dny 04:26

Nejlepší zpráva za půl roku, říká šéf Motola k rodící se dohodě vlády a lékařů

Článek Magdaleny Kulasové a Josefa Mačího. Nemocnice napříč Českem ještě před pár hodinami počítaly s tím, že budou od pátku oslabeny. Zprávu o možné dohodě mezi vládou a lékaři tak vítají. Změna rozpisu služeb ale podle nich nějakou dobu zabere. Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek oznámil, že se podařilo najít kompromis s lékaři. Plánovaný protest proti přesčasovým hodinám, který měl v nemocnicích odstartovat 1. prosince, se tak prozatím odkládá, a to poté, co lékaři slyšeli příslib změny zákona i navýšení mezd a platů o 9,8 miliardy korun. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240745] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.