• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Erik de Clercq v hledišti i první řadě. Dejvické divadlo v Belgii představilo hru Elegance molekuly

Léky proti virům vyvinuté chemikem Antonínem Holým už zachránily život milionům lidí. Do praxe by se ale nejspíš nikdy nedostaly, nebýt spolupráce s belgickým biologem Erikem de Clercqem. Do jeho domovské Lovaně se teď příběh o Antonínu Holém vrátil. Dejvické divadlo tam přivezlo svou hru Elegance molekuly. Představení sledoval v první řadě i profesor de Clercq.

02:56

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Dnes 03:25

„Izjum, město opravdových emocí“, před válkou hloubku reklamního sloganu nemohl nikdo ani tušit

Východoukrajinské město Izjum bylo před válkou oblíbenou zastávkou těch, kdo Charkovskou oblastí projížděli. Vyvýšená poloha ale lákala také ruské okupanty, kteří si v Izjumu na jaře zřídili svou vojenskou základnu. Teď už je Izjum zase pod ukrajinskou vlajkou. Život se tam ale vrací jen pomalu.

Včera 03:55

Nejlepší švestková povidla se dělají tradičně a poctivě. A míchají se kišou

Z kopců kolem Španie Doliny dřív lidé dobývali měděnou rudu. I v tamní vodě bylo tolik ušlechtilého kovu, že předměty ponořené do potoka brzy pokryla vrstva drahé mědi. Několik takových alchymisticky přeměněných misek najdete ve zdejším muzeu. Dnes podzemí slouží už jen turistům, místní hory ale vydávají jiné bohatství. Na špaňodolinských stráních bohatě rostou modrofialové švestky. Závěrem léta tak lidé přijíždějí hlavně za tradičně připravovanými povidly.

Před třemi dny 03:47

Zalistujte si ve středověkém hradu v přístavu Dieppe, je kronikou města. Stále vydává tajemství

Bitvy s Angličany a s Nizozemci, Velkou francouzskou revoluci i obě světové války. Středověký hrad ve francouzském přístavním městě Dieppe toho pamatuje skutečně hodně a vlastně nikdy nezůstal stejný. Napříč staletími se přestavoval, modernizoval a měnil podle vývoje zbraní, válečné strategie i potřeb města.

Před šesti dny 03:47

Umíte dobře německy a francouzsky? I pokud ano, alsaštině porozumíte jen stěží

Alsasko bývalo turbulentní částí Evropy, o kterou se staletí přetahovaly Německo s Francií. Region Alsasko leží na jihovýchodě Francie, ke které patří od roku 1945. Je to místo, kde se stýkají a mísí dvě kultury a dva jazyky. Proto se i jeho regionální metropole Štrasburk stala jako symbol usmíření mezi Němci a Francouzi sídlem Evropského parlamentu.

Před týdnem 03:17

Charkovský palác zažil hned několik útoků ruské armády. Vidět pozůstatky je pro silné povahy

Jednou z prvních budov, kterou ruská armáda těžce zasáhla na počátku invaze na Ukrajinu, byl palác oblastní správy a sídlo parlamentu Charkovské oblasti. Impozantní budova se ale terčem útoku stala několikrát. Vidět, jak to vevnitř vypadá je jen pro silnější povahy.

Před týdnem 03:24

Karel Čapek a J. A.Komenský zdobí zeď v nizozemské Bredě. Město murálů má nový s českou tematikou

Nizozemské město Breda v posledních letech získalo věhlas díky tamní galerii v ulicích. Lokální i zahraniční umělci tam vytvořili už přes 140 velkoformátových maleb přímo na stěnách domů. Přibyla teď mezi ně i jedna od českého výtvarníka Patrik Antczaka. Na zdi u tamního gymnázia spolu se studenty vytvořil fantaskní malbu s motivem Karla Čapka.

Před týdnem 03:23

Německou obec Feldheim vzrůstající ceny energií neděsí. Vyrábí si je sama a delegace se tam hrnou

Zatímco většina Evropanů má obavy, na kolik je letos v zimě vyjdou energie, jedna vesnice kousek za Berlínem nic takového neřeší. Obec Feldheim si dokáže všechnu energii vyrobit sama a účty za topení ani za proud jí tak ani neporostou.

Před týdnem 03:33

Největší keňská skládka Dandora dnes živí asi pět tisíc lidí. Končí tam i textil z Evropy

Skládka na předměstí Dandora severovýchodně od centra keňského hlavního města vznikla v 70. letech z prostředků Světové banky. Do dnešních dní se ale rozrostla do obřích rozměrů. Stala se největší skládkou v Keni a jednou z největších v Africe. Objem odpadků v ní několikanásobně překonal původní plán. Zdaleka na ní nekončí pouze keňský odpad.

Před 2 týdny 02:48

Letní měsíce britská královna pravidelně trávila na skotském zámku Balmoral

Celý svět obletěla smutná zpráva, že ve věku 96ti let zemřela nejdéle vládnoucí panovnice, britská královna Alžběta II. Poslední dny svého života trávila v srdci skotské vysočiny, na zámku Balmoral. Právě tam královna rok co rok s oblibou odjížděla na celé léto.