6. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Energie zdražují. „Je čas přejít k nejlepšímu možnému dodavateli a zafixovat si cenu,“ radí ekonom

Energie na světových burzách zdražují. A to i o deset procent za den. Rekordní ceny elektřiny a plynu se začínají projevovat i v koncových cenách pro spotřebitele. „Lidé mají výhodu – to, co se děje na burze, se do koncových cen pro zákazníky promítá relativně dlouhou dobu,“ připomíná chování trhu Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

53:58

Souvislosti Plus

Vydává: Český rozhlas

Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.

Web

Před 3 týdny 53:53

Odborník: Čtenářství není o genech. V rodině je ale přenosné a jeho základ se vytváří v brzkém věku

Knižní série Harryho Pottera je tu letos s námi již 25 let. Příběh o kouzelnickém učni ovlivnil nejen děti, ale i dospělé po celém světě a přivedl je opět ke čtení. Jak je to možné? Proč dětský příběh zlákal i dospělé? Jak přivést děti ke čtení a jak je na tom obecně české čtenářství?

20. červenec 2022 54:01

Veřejnoprávní média jako Netflix? Nabízí toho mnohem víc než streamovací služby, srovnává sociolog

Mediální svět se mění. Soukromé vydavatelské domy řeší, jak pokryjí snižující se příjmy z reklamy nebo klesající počty čtenářů tištěných deníků. A problémy s financemi mají i veřejnoprávní média, jejichž příjmy jsou definovány zákonem. „Spor o to, jak česká média veřejné služby financovat, kolik jim dávat a zda zvyšovat poplatky, provází Českou televizi i Český rozhlas v podstatě od jejich vzniku,“ připomíná situaci v Česku mediální analytik Jaromír Volek.

13. červenec 2022 53:34

Afrikanistka: Výchova namibijských dětí u nás zapadala do sovětské doktríny internacionalismu

Při Univerzitě Palackého nedávno vznikl filmový dokument věnovaný Namibijcům, kteří byli jako děti těsně před pádem komunismu vychovávány v Československu. Jejich osudy jsou odrazovým můstkem pro širší debatu o Afričanech v Česku a jejich integraci. Proč tehdy do Československa přijeli a v jakých podmínkách se vzdělávali? Jaké tady bylo jejich dětství? Co tehdy usnadňovalo a co naopak znesnadňovalo přijetí mladých Afričanů?

29. červen 2022 51:11

Jsou mnohahodinové obstrukce ve sněmovně legitimní nástroj opozice, nebo ne?

Ve větší míře než dříve sledujeme v posledním půlroce ve sněmovně mnohahodinové debaty při projednávání některých návrhů zákonů. Do jaké míry a v jaké podobě jsou podobné obstrukce legitimní součástí politického boje, a kdy překračují přijatelné hranice? Hrozí zablokování Poslanecké sněmovny? A proč je obrana proti tomu v podobě jednacího řádu spíše chabá?

22. červen 2022 52:41

Prožíváme právě dějinnou změnu?

V době, kdy o tom, že by Rusko mohlo napadnout Ukrajinu, spekulovala možná jen hrstka analytiků mezinárodního dění, vlády v Evropě povzbuzovaly občany, aby si koupili plynové kotle - levný a ekologický zdroj. Za pouhé tři roky jsme se dostali do situace, která převrátila naruby mnohé dosavadní jistoty. Nevíme, čím budeme topit, z čeho vyrábět elektřinu a zda se někdy podaří opravit zpřetrhané dodavatelské řetězce. Jak to změní naše životy?

15. červen 2022 53:21

Opravdu bude nový zákon o manželství pro všechny?

Poslancům se na stůl dostává návrh zákona o manželství pro všechny. Právo na stejný právní svazek jako mají muž a žena, by podle něj dostaly i stejnopohlavní páry. Společnost tento krok většinově podporuje, ale jakou šanci má u politiků?

8. červen 2022 53:58

Ruský vpád na Ukrajinu mění dosavadní pohled na postcovidový vývoj světové ekonomiky

Evropské země řeší zásadní ekonomické problémy. Narušené dodavatelské řetězce v kombinaci s rostoucími cenami energií mixují koktejl, který řada podniků nemusí přežít. Bojují tak nejen o nové trhy nebo stabilní dodávky potřebných vstupů, ale také s měnícími se riziky a nejistotami, které fakticky znemožňují dlouhodobě plánovat.

3. červen 2022 52:23

Mezi ekonomickými, sociálními a duševními problémy je obousměrný vztah, říká ředitel ústavu Winkler

Chudoba je podle odborníků rizikovým faktorem pro rozvoj duševních onemocnění. Z nových dat projektu Česko 2022: Život k nezaplacení, který připravuje výzkumná agentura PAQ Research a Český rozhlas zaměřený na ekonomický vývoj domácností, vyplývá, že dlouhodobě nejhorší stav duševního zdraví hlásí lidé v těžké ekonomické situaci. V kontrastu s tím mezi vysokopříjmovými lidmi s vysokými zbytkovými příjmy míra depresí a úzkostí stagnuje.

25. květen 2022 52:41

Ukrajinští romští uprchlíci v souvislostech

V jaké situaci jsou romští uprchlíci z Ukrajiny, většinou ženy s malými dětmi? Co ve vztahu k nim akcentuje český stát, samosprávy a neziskový sektor? Čím se může při řešení jejich situace Česko inspirovat jinde v Evropě?

18. květen 2022 56:26

Nerudová: Máme teď příležitost udělat reformy, na které se roky nesáhlo, a pak přijmout euro

Jestli a kdy Česko přijme euro, není otázka ekonomická, ale politická, tvrdí ekonomka Danuše Nerudová. „Tím, že posledních deset let od toho couváme, přijetí eura podporuje jen 15 procent lidí. Jenže v tuto chvíli je jedinečná příležitost lidem vysvětlovat, jaké výhody to může a nemůže mít. Tato válečná krize je okno příležitostí pro to udělat zásadní strukturální reformy, na které se roky nesáhlo – a potom bez problémů přijmout euro. Je to jedinečný okamžik,“ navrhuje.