Dopolední host
23. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Energie čtyřikrát dražší. Bez zastropování by ceny byly ještě mnohem vyšší, říká člen svazu družstev

Ceny energií neustále rostou a dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat i v následujících letech. Nezbývá než hledat úsporná řešení. Ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice to potvrdil Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev.

23:09

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Před třemi dny 30:36

Týrání bývá příčina, kámoši a nuda spouštěč

Ruku v ruce se svobodou musí jít zodpovědnost, říká Barbora Wernerová, která pomáhá trestancům s návratem do společnosti. Specializuje se na ty, kteří trpěli závislostmi. Svoboda, kterou hledají, tedy není jen vnější.

Před čtyřmi dny 31:53

Všichni z nás pocházíme původně z Afriky, říká Jaromír Beneš

Na poutavý výlet do historie vás vezme Jaromír Beneš, vedoucí Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Před pěti dny 24:59

Nejen Blaník. Až bude nejhůř, rytíři prý vyjedou i od Javorníku, říká autor knih o záhadách Šumavy

Tajemství, záhady, poklady hmotné i nehmotné povahy a také atmosféru a energii míst na Šumavě a v Pošumaví mapuje ve svých knihách a článcích historik, spisovatel a kriminalista Jan Kaše. Ačkoli působí v Plzni a do hor se vydává spíš ze západočeské strany, jeho pátrání zasahuje i do lokalit, které patří do kraje Jihočeského.

Před šesti dny 29:30

Země vysychá. Dalším špatným zásahům, ale i nadbytečnému strachu má zabránit nová metodika výuky

Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity a společnost ENKI, která se v Třeboni zabývá výzkumem v oblasti ochrany životního prostředí, se společně snaží naučit děti správně přemýšlet o vodě. Budou to potřebovat. Právě ony budou čelit všem důsledkům klimatických změn, a tak musejí rozumět tomu, proč se dějí, a jak se jim dá třeba i jednoduše předcházet.

Před týdnem 28:46

Poklad se skrýval ve zdi budějovické lékárny. Dvě mince, které si „ulili“ zedníci, jsou dnes v muzeu

Máte doma staré mince? Rozhodně je nevyhazujte ani bez rozmyslu nedávejte dál. Ukažte je nejprve zkušeným numismatikům, nejlépe v muzeu. To radí Jiří Chvojka, který odhadoval hodnotu nálezů v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích celých 27 let. Rukama mu prošly i pravé poklady, třeba pětihaléř z roku 1924, který má dnes mnohamilionovou hodnotu, nebo mince, které kdysi dávno majitelé schovali a našel je až někdo po stovkách let.

Před týdnem 28:51

Basket taky nehrajete v sandálech, říká o speciálních vozících pro parasporty předseda výboru

Něco málo přes rok je ve funkci nový předseda Českého paralympijského výboru, Jihočech Zbyněk Sýkora. Sám někdejší reprezentant v paraflorbalu a dosud aktivní sportovec. A také vývojář a výrobce sportovních vozíků. Pro Český rozhlas České Budějovice okomentoval „psí kusy“, které handicapovaní sportovci umějí na svých vozících dělat třeba na palubovce při florbalu nebo basketbalu.

Před týdnem 32:16

Novodobých poutníků přibývá. Chtějí zažít jiný pocit z cestování a získat čas jen pro sebe

Poutníci byli první turisté. Mířili na místa, kde došlo k nějakému zázraku nebo tam byly uloženy relikvie světců. Během staletí se důvody a podoby cestování proměnily, ale teď zažívá poutnictví renesanci. Nabízí totiž zklidnění v moderní rychlé době, relaxaci, jistou formu meditace a osobní očisty, a to za poměrně málo peněz.

Před týdnem 27:22

K snídani polévka, při žních horká kaše, všichni jedli z jedné mísy, popisuje historik stravu předků

Skromná jídla založená na bramborách, žitu, zelí a mléce charakterizovala stravu jihočeských předků. Lidé na vsích jedli maso jen jednou, dvakrát týdně, málo mastili a šetřili i s vejci. Přitom vykonávali těžkou práci, zejména na polích a u dobytka. Jak to dělali, aby měli dostatek energie?

Před týdnem 24:38

Sleva nesmí být umělá. Novela zákona přispívá k větší ochraně spotřebitele, vysvětluje inspektorka

Od 6. ledna 2023 je účinná novela Zákona o ochraně spotřebitele. Znamená to, že nakupující jsou lépe chráněni a mají právo na víc informací. Novela vychází z evropské legislativy, čímž se k sobě zákony v jednotlivých zemích Unie přibližují. Ředitelka Inspektorátu České obchodní inspekce pro Jihočeský kraj a Vysočinu Martina Střihavková ve vysílání Českého rozhlasu popsala hlavní změny.

Před 2 týdny 27:27

K obnoveným pramenům, kapličkám, ale i na houby a dětská hřiště bere své čtenáře časopis o Kájovsku

Časopis, který získal dvě republiková ocenění – Zlatý středník a cenu pro nejlepší obecní zpravodaj roku 2022 – vydává v Kájově na Českokrumlovsku autorský tým v čele s emeritní profesorkou Jihočeské univerzity Jitkou Radimskou. Vedle běžných informací o dění a spolcích přináší i obsáhlé statě o historii a krásách regionu. Vyplývá to i z podtitulu občasníku Mozaika – Toulky časem a krajinou Kájovska.