Host Lucie Výborné
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Emil byl fantasticky chytrej, naučil se šest řečí, vzpomíná přítel manželů Zátopkových Zdeněk Fator

Dlouholetý atletický trenér a funkcionář Sparty Praha Zdeněk Fator svůj život svázal se Spartou a byl přítelem Emila a Dany Zátopkových. Poprvé Emila Zátopka viděl běžet v roce 1946 nebo 1947 na Memoriálu Evžena Rosického. „Emil skončil třetí. Bouchly ve mně saze, utíkali jsme ze Strahova dolů a hráli jsme si na Zátopka,“ vzpomíná.

25:56

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Před dvěma dny 31:21

Herečka Lucie Brychtová: Nápověda v divadle je nedoceněná pozice. Je to hromosvod pro herecké nálady

Lucii Brychtovou herectví okouzlovalo odmalička. Vystudovala konzervatoř a muzikálové herectví na JAMU, v té době ještě jako Petr Brychta. Prošla tranzicí, kterou zakončila v roce 2012. Z divadelního herce přešla v té době k pozici divadelní nápovědky. Jak herečka a zpěvačka prožívala tuto změnu své role v divadle?

Před třemi dny 31:55

Le Mans je naprostá klasika, něco jako Wimbledon motosportu, říká designér a jezdec David Karásek

Závod historických aut Le Mans Classic, který se v létě konal ve Francii, přivítal přes 200 tisíc diváků. S veteránem Aero Minor se ho zúčastnil i designér David Karásek. „Říká se, že to je největší dostaveníčko historických aut na světě, protože spousta diváků tam přijede ve vlastních historických vozech. Takže tam je asi osm tisíc historických vozů, což je prostě neuvěřitelné,“ popisuje. Jak závod probíhá? A co se skrývá za příběhem Aera Minor? Poslechněte si rozhovor.

Před čtyřmi dny 35:13

Korejse napsali scenáristé mylně jako zápornou postavu, říká o své roli Miroslav Hanuš

Od září běží v České televizi nová série detektivního seriálu Případy prvního oddělení. Rozporuplnou postavu v něm hraje Miroslav Hanuš. „Dokud dělal policajtštinu, bylo to dobré. Akorát měl tu smůlu, že tak dlouho postupoval, až postoupil na místo, které nezvládá,“ popisuje postavu Korejse Hanuš. Jak se mu hrálo se zlomenými žebry? A kdy ho ve scéně museli rozmazat? Poslechněte si celý rozhovor.

Před pěti dny 22:39

Film Buko mi splnil přání. Netušila jsem, že se to povede až v důchodu, usmívá se herečka Cónová

Předposlední zářijový den vstupuje do kin nový film Alice Nellis nazvaný Buko. Vypráví příběh ženy, které její muž odkázal koně. Přitom sen o životě na venkově a chovu zvířat byl spíš jeho než její. Hlavní roli doktorky Jarmily, která se s darovaným koněm musí nějak vypořádat, svěřila režisérka ostravské herečce Anně Cónové. Jaké pro ni bylo získat v 68 letech první velkou filmovou roli? A jak si poradila s jízdou na koni? Poslechněte si rozhovor Petra Krále.

Před šesti dny 22:52

Z vrahů a zločinců se dělají celebrity, přiznává autor knihy o sériovém vrahovi Roubalovi

V 90. letech nebylo možné se v médiích nepotkat se jménem Ivana Roubala, mimořádně krutého a chladnokrevného sériového vraha, který byl obviněn z osmi vražd. Zasvěcení lidé si jsou jistí, že jich spáchal ještě mnohem víc. Publicista Ondřej Krotil, autor knihy Zabiju tě pro pár stovek, věnoval bádání o tomto tématu půl roku života. „Dozvěděl jsem se mnoho informací, které jsou nové,“ vysvětluje, proč se rozhodl případ sériového vraha znovu připomenout ve své knize.

Před týdnem 31:07

Papírové noviny přečtu od A do Z. Donutí mě to číst i obory, které nesleduju, říká Doktor Vševěd

V civilu je Jiří Martínek geograf, kartograf a vysokoškolský učitel, který pracuje také v Historickém ústavu Akademie věd. Širší veřejnosti je však známý jako Doktor Vševěd z televizní vědomostní soutěže Na lovu, kde udivuje diváky svými všeobecnými znalostmi. „Škola mě vždycky bavila,“ usmívá se. Dobrý učitel je podle něj zásadní. „Dokáže přitáhnout i odradit. Měl jsem v životě kliku i na tělocvikáře,“ usmívá se Jiří Martínek alias Doktor Vševěd.

Před týdnem 29:56

Mám talent na jazyky, ale jsem lenivá, směje se Zuzana Kronerová. Kdy upřednostňuje češtinu?

Zuzana Kronerová o své rodině mluví jako o rodině požehnané talentem. Divadelní geny se projevují po generace. Herečka sama vyniká také pěvecky či jazykově. „Otec měl schopnost se domluvit bez toho, že by ovládal jazyk,“ vzpomíná s úsměvem. Oblíbená herečka se pravidelně účastní projektu Noc literatury, kde posluchačům předčítá. „Dělá mi to velkou radost. Literaturu miluju.“

Před týdnem 32:06

Teď máme 28 embryí a hledáme ověřenou proceduru, říká Rabas. Podaří se zachránit nosorožce bílého?

Když se řekne safari park ve Dvoře Králové, umí i laická veřejnost jedním dechem dodat nosorožec bílý severní. Teď už jsou z celé původní světové populace tohoto druhu na živu jenom dvě samice, obě jsou narozené v Zoo Dvůr Králové. „Nosorožcům dal na planetě prodloužený čas Josef Vágner. Kdyby je tehdy nedovezl, tak by dneska byli vyhubení,“ vyzdvihuje roli zakladatele královédvorské zoo její současný ředitel Přemysl Rabas.

Před týdnem 31:16

Počet lidí s demencí se může za 30 let zdvojnásobit. Přijetí nemoci je zásadní, říká psycholožka

V České republice žije 156 tisíc lidí s demencí a do roku 2050 by se mohl tento počet zdvojnásobit. „Čím dříve je léčba indikovaná, tím lépe,“ vysvětluje psycholožka Eva Jarolímová z České alzheimerovské společnosti, proč je důležité nechat si otestovat paměť. V těchto dnech to mohou lidé udělat ve vestibulu budovy Českého rozhlasu na Vinohradské 12 v rámci Týdne paměti. Proč lidí s demencí přibývá? Jak ji poznat a co dělat potom? Poslechněte si celý rozhovor.