Hudba v miléniu
Epizoda 1115. červen 2021

Poslechněte si podcast: Eleonore Kinsky

Muzikoložka Lobkowiczkých sbírek o Antonínu Dvořákovi a jeho rodné Nelahozevsi.

31:04

Hudba v miléniu

Vydává: Classic Praha

O klasice v jednadvacátém století. Přední osobnosti české i zahraniční hudební, divadelní a taneční scény diskutují na Classic Praha s Ondřejem Fischerem o současném kulturním směřování.

Web

Epizoda 71Včera 26:31

Houslistka a hráčka na koto Anna Romanovská říká: Improvizovat se může naučit každý, kdo chce

Anna Romanovská Fliegerová se věnuje improvizaci, soudobé hudbě, hudební pedagogice, hře na housle i na japonský nástroj koto. V pořadu mimo jiné také zavzpomíná na svého učitele Pavla Jurkoviče, který jednu ze svých Ukolébavek napsal pro její dceru Beatu. Když se dnes v České republice koná premiéra soudobé skladby a obsahuje houslový part, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že mezi interprety bude Anna Romanovská Fliegerová. Přes 20 let je členkou orchestru BERG a spolupracuje také s Ostravským centrem nové hudby. Věnuje se hudební improvizaci, mimo jiné v rámci Tria RTH, ve kterém hraje s kontrabasistou Petrem Tichým a hráčem na dechové nástroje Michalem Hrubým.

Epizoda 70Před týdnem 23:15

Houslista Jose Špaček zve na své letošní adventní koncerty s hudbou Vivaldiho a Piazzolly

Vynikající český houslista v pořadu Hudba v miléniu zve na své letošní adventní koncerty s hudbou Vivaldiho a Piazzolly. Hovoří však také o novém mezinárodním Triu Zimbalist a svých dalších aktuálních aktivitách. Josef Špaček (*1986) patří bezesporu k nejlepším českým houslistům své generace. Je laureátem Soutěže královny Alžběty v Bruselu, vystudoval prestižní školu Curtis Institute of Music ve Filadelfii, pokračoval na Juilliard School v New Yorku ve třídě Ithzaka Perlmana. Roku 2011 se stal historicky nejmladším koncertním mistrem České filharmonie. Toto angažmá ukončil v sezóně 2019/2020, aby se nadále věnoval sólové kariéře.

Epizoda 69Před 2 týdny 26:02

Dirigent Jac van Steen o proměnách svého povolání, o české hudbě i o prosincových koncertech "Vánoce v Paříži"

Jac van Steen je holandským dirigentem mezinárodního renomé, který většinu své kariéry pracoval především v Německu a Velké Británii. Působil například jako šéfdirigent Norimberských symfoniků, Staatskapelle Weimar nebo Dortmundské filharmonie. Vyučuje na Královské konzervatoři v Haagu. V Británii byl například hlavním hostujícím dirigentem Velšského národního orchestru BBC, je čestným hlavním hostujícím dirigentem Ulsterského orchestru v Severním Irsku, se kterým například nedávno nahrál pozoruhodné CD se Symfonií č.2 a také s Houslovým koncertem skladatele Kurta Weilla. Na svém kontě má úctyhodnou diskografií snímků s nejrůznějšími orchestry, které v průběhu let dirigoval.

Epizoda 68Před 3 týdny 26:49

Dirigentka a sopranistka Michaela Rózsa Růžičková se věnuje široké škále aktivit

Michaela Rózsa Růžičková pochází ze slovenské hudební rodiny a věnuje se široké škále aktivit. Navazuje také na slavnou dirigentskou tradici: její učitel na konzervatoři byl žákem Václava Talicha. Michaela Rózsa Růžičková studovala čtyři roky dirigování a klavír na Bratislavské Konzervatoři u Zdeňka Bílka, posledního žáka slavného českého dirigenta Václava Talicha, a následně deset let na Akademii Múzických Umění v Praze. Titul získala pod vedením profesorů Jiřího Bělohlávka, Tomáše Koutníka, Františka Babického, Jiřího Chvály a dalších významných českých dirigentů a sbormistrů. Poté ještě na akademii absolvovala operní zpěv jako koloraturní sopranistka ze třídy profesorky Magdalény Hajóssyové. Věnuje se orchestrálnímu dirigování, studiovému nahrávání včetně filmové hudby, sbormistrovství, zpěvu i aranžování.

Epizoda 679. listopad 2022 24:18

Václav Luks o živé nahrávce Mé vlasti, aktuálních koncertech, hudbě k filmu Il Boemo i historických žestích

Hostem pořadu Hudba v miléniu je dirigent a zakladatel orchestru Collegium 1704, cembalista, hornista a odborník na historicky poučenou interpretaci. Václav Luks studoval na Konzervatoři v Plzni a na Akademii múzických umění v Praze lesní roh a cembalo, později starou hudbu na Schole Cantorum Basiliensis ve švýcarské Basileji, během studií též koncertoval jako sólohornista Akademie für Alte Musik Berlin. Barokní orchestr Collegium 1704 a přidružený soubor Collegium Vocale 1704 založil roku 2005 na základě již existujícího komorního orchestru z dob studií na konzervatoři, a to u příležitosti projektu Bach – Praha – 2005.

Epizoda 662. listopad 2022 22:16

Píše disertaci o spiritualitě v západní hudbě. Nejsem ale duchovní skladatel, říká Jan Ryant Dřízal

Jan Ryant Dřízal v pořadu Hudba v miléniu hovoří o svém skladatelském stylu, postmodernismu, pražských a estonských inspiracích i o spiritualitě v západní hudbě - tématu, o němž aktuálně píše svou disertační práci na HAMU.

Epizoda 6526. říjen 2022 23:31

Muž mnoha aktivit. Klarinetista Irvin Venyš hostem pořadu Hudba v miléniu

Irvin Venyš je jedním z předních českých klarinetistů, pedagogem HAMU, organizátorem Pražských klarinetových dnů a Koncertu proti totalitě a letos nově také ředitelem Nadace Bohuslava Martinů. Interpretuje klasické kusy, soudobou hudbu, crossover na pomezí jazzu a dokonce i folklór.

Epizoda 6419. říjen 2022 27:31

Ředitelka a manažerka orchestru BERG Eva Kesslová představuje nové projekty orchestru

Eva Kesslová vystudovala housle na konzervatoři a posléze hudební management na Hudební akademii múzických umění. Účastnila se i zahraničních studijních pobytů: v roce 2002 na Dartington College of Arts, v letech 2005 - 2006 díky Fulbrightovu stipendiu na New York University a v letech 2007 - 2010 v J.F. Kennedy Center for the Performing Arts ve Washingtonu. V současnosti je doktorandkou na Vysoké škole ekonomické v Praze, katedře takzvaného Arts managementu. Od roku 1999 pracuje jako manažerka orchestru BERG, od roku 2006 pak jako jeho výkonná ředitelka.

Epizoda 6312. říjen 2022 30:29

Jitka Čechová a Jan Páleníček hovoří o hudebním odkazu Josefa Páleníčka a novém CD s jeho skladbami

Album Josef Páleníček - Chamber Works vyšlo nedávno u vydavatelství TRIART recording. Jsou na něm autorovy Chorální variace pro violoncello a klavír (1942), Písně staré číny pro ženský hlas a klavír (1947), Suita piccola in G pro housle a klavír (1958) a Sonáta pro klavír (1935 - 1936). Kromě Jitky Čechové a Jana Páleníčka na nahrávce zpívá ještě mezzosopranistka Jana Hrochová a hraje houslista Jan Talich.

Epizoda 625. říjen 2022 30:50

Slunci a dešti nelze poručit. Nikol Bóková opět na Classic Praha, nejen o novém labelu

Po více než roce je opět hostem pořadu Hudba v miléniu klavíristka a skladatelka Nikol Bóková. Mezitím stihla získat cenu Anděl v jazzové kategorii, vydat nové album Elements, založit si vlastní hudební vydavatelství a mnoho dalšího.