Ex libris
4. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Elena Ferrante hledá v eseji Dantovo žebro formu svého psaní

Eseje bestsellerové italské spisovatelky Eleny Ferrante se tentokrát dotýkají samotného Danta Alighieriho, jednoho z nejvýznamnějších italských básníků a autora Božské komedie. Spisovatelka v něm našla něco, co se sama rozhodla následovat. I ona totiž byla posedlá hledáním formy svého psaní.

23:50

Ex libris

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.

Web

Před třemi dny 23:57

Nebojte se tmy. Vědec Johan Eklöf ve své knize zkoumá, jak umělé osvětlení ovlivňuje naše životy

Kniha Manifest za tmu je o umělém osvětlení a ohrožení prastarého rytmu na planetě Zemi. Každý z nás tuší, jak jsou světlo i tma pro život lidí, zvířat, stromů a rostlin důležité, ale v běžném denním rytmu si tuto skutečnost do detailu neuvědomujeme. Přemíra umělého osvětlení má na nás negativní vliv a více tmy by nám všem jen prospělo. Bez ohledu na to, jakému světlu se večer vystavujeme, narušujeme přirozenou vlnu melatoninu.

Před týdnem 24:00

Josef Kalvoda: Sovětizace Československa

Český historik Josef Kalvoda (1923–1999) odešel do exilu na konci roku 1948. Postupně žil v Německu, Norsku a Spojených státech. Americké občanství získal v roce 1957. Působil jako profesor dějin a politologie a je autorem řady odborných publikací, kratších studií i popularizačních článků.

Před 2 týdny 23:57

Volodymyr Zelenskyj. Od komika k nejznámějšímu politikovi světa

Před válkou na Ukrajině jsme nanejvýš znali jen jméno ukrajinského prezidenta, a možná ani to ne. Dnes je nejznámějším politikem světa. Přitom už jeho cesta k prezidentskému úřadu byla v mnoha ohledech mimořádná. Životní i politickou dráhu Volodymyra Zelenského vám Libor Dvořák v Ex libris představí prostřednictvím knihy známého francouzského televizního novináře a publicisty Gallaghera Fenwicka Volodymyr Zelenskyj – Ukrajina v krvi.

Před 3 týdny 23:27

Michail Gorbačov: Ten, který omezil vlastní moc v zájmu mravních hodnot

Lidí, kterým se podaří zcela zásadně změnit běh dějin, a to velmi pozitivním směrem, není mnoho. O to víc bychom měli ocenit ty, kteří se takto zachovali. Obzvláště v době, kdy Rusko brutálně útočí na Ukrajinu, si zaslouží vyzdvihnout Michail Sergejevič Gorbačov, poslední lídr Sovětského svazu.

22. srpen 2023 23:56

Petr Pithart: Osmašedesátý. O příčinách, důsledcích a smyslu onoho přelomového roku

Jméno politika, politologa, publicisty, spisovatele a právníka Petra Pitharta je posluchačům Českého rozhlasu jistě dobře známé. V listopadu 1989 patřil Petr Pithart k významným postavám sametové revoluce i dob následujících. Je však spojený i s událostmi o dvě desetiletí staršími. Minimálně tím, že o nich napsal pozoruhodnou publikaci.

15. srpen 2023 24:00

Co si o našich dějinách myslí v zahraničí? Pro italské komunisty byl srpen 1968 traumatem

Bohemistů na světových univerzitách rozhodně nepůsobí velké množství. Ale existují tací, kteří v tomto oboru dosáhli světové úrovně. Patří mezi ně italský historik Francesco Caccamo. Před několika lety napsal knihu nazvanou La Cecoslovacchia al tempo del socialismo reale. Regime, dissenso, esilio – tedy, v českém překladu: Československo v době reálného socialismu. Režim, disent, exil, kterou vydalo římské nakladatelství Dante Alighieri.

8. srpen 2023 23:57

Albrightová varovala před fašismem v době, kdy většina žila v mylném domnění, že už se nemusíme bát

Své postřehy a zkušenosti z nejvyšších sfér světové diplomacie Madeleine Albrightová zaznamenala v řadě knih, které vycházejí i česky. Mezi nimi také Fašismus – Varování, kterou vám připomeneme v prázdninové repríze pořadu Ex libris.

1. srpen 2023 23:46

Fern Overbey Hilton: Obvinění z Dachau. Kde leží podstata nelidské brutality?

Jak se mohlo stát, že se tolik obyčejných lidí podílelo s nebývalou brutalitou na zločinech v koncentračních a vyhlazovacích táborech? Ve své knize Obvinění z Dachau se na tuto otázku pokouší odpovědět americký novinář a dramatik Fern Overbey Hilton.

11. červenec 2023 23:31

Jaká je krutá pravda o Češích očima polských sousedů? Michał Zabłocki: Zemský ráj jen na pohled

Polský novinář a bohemista Michał Zabłocki je autorem knihy s titulem Zemský ráj jen na pohled a podtitulem Krutá pravda o Češích očima našich polských sousedů. V Polsku vyšla v roce 2019 a o rok později jsme si ji mohli přečíst také u nás.

6. červenec 2023 23:32

Monografie o Janu Žižkovi z pera historika Petra Čorneje

Z obsáhlé knihy ukázky vybral a komentuje Eduard Burget. (repríza)