Radioporadna
22. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Elektromobily za pár let? Baterie za 200 000 Kč a dvojnásobný dojezd, odahduje odborník

Lithiové baterie jsou hlavním důvodem, proč se elektromobilita v posledních letech masivně rozvíjí. Dnes si podle odborníka Jana Vejbora můžete běžně koupit elektrické auto s dojezdem až 700 km. Není to ale pro lidi, kteří mají hluboko do kapsy.

15:41

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Před dvěma dny 16:04

Lesy jsou teď plné ryzců. Ty jedlé poznáte podle barvy mléka

V českých lesích v těchto dnech kraluje ryzec borový a ryzec smrkový. Lesy jsou jimi podle mykologa Pavla Brůžka doslova prošpikované. Jsou to chuťově vynikající houby. Jak ale poznat ty jedlé druhy?

Před třemi dny 13:29

Mirabelková zmrzlina letos boduje. Ovocný strom má zmrzlinář přímo u domu

Kunětická zmrzlina je nejen v Kuněticích známá už sedmnáct let. Zmrzlinář Zdeněk Pavlis ji vyrábí hlavně z čerstvého ovoce od místních farmářů. Letos zabodoval s novou příchutí.

Před týdnem 15:07

ADHD je nemoc, kterou si nevybrali děti ani jejich rodiče, vysvětluje klinický psycholog

ADHD je nemoc. Nedá se získat výchovou, nikdo si ji nemůže vybrat. Definice říká, že je to porucha typická neurovývojovým opožděním a odchylkami ve vývoji centrální nervové soustavy.

Před týdnem 14:56

Jak skladovat dýně, aby vydržely až do února? A z jaké dýně jsou nejchutnější semínka?

Dýně neboli tykve se k nám podle zahradníka Františka Hlubockého dostaly kdysi společně s okurkami. Lidem ale moc nechutnaly. Současnost můžeme ale označit za dýňový boom.

Před týdnem 16:09

Nestrkejte lidem ruce do pusy. A zapomeňte na dýchání z úst do úst, vyvrací mýty záchranář

Doktor urgentní medicíny Marek Dvořák radí lidem na sociálních sítích, jak se zachovat v situaci, kdy je potřeba poskytnout první pomoc. Momentálně ho sleduje asi 170 000 lidí. Jeho zkušenosti u pozemní i letecké záchranné služby v Hradci Králové dávají jeho radám nový rozměr. A funguje to.

Před týdnem 15:13

Víte, co jsou vlčky a rohačky? A kde jsou v Krkonoších nejhezčí výhledy?

Autorka knihy Krkonoše, seznamte se, nemá z prvního sněhu na hřebenech hor velkou radost. V Radioporadně nabídla Danka Šárková pár tipů na výlety hlavně po západních Krkonoších. Snad si je ještě letos užijeme.

Před 2 týdny 15:49

Nedosahují ani sedmi set metrů nad mořem. Přesto jsou Železné hory unikátem

Malé, ale hezké. Takové jsou Železné hory, které oslavují kulatiny, a to hned dvakrát. Deset let je Národnímu geoparku Železné hory. Třicetiny má Chráněná krajinná oblast Železné hory. Oslavy vyvrcholí velkou společnou výstavou v Regionálním muzeu v Chrudimi, která začíná 16. září.

Před 2 týdny 15:39

Život bez brýlí? Umožní to čočky s prohloubeným fokusem - nový trend v očním lékařství

Odstranění šedého zákalu je nejčastější operace v očním lékařství. Provádí se ultrazvukovou nebo laserovou metodou. Velmi podstatný je výběr umělé nitrooční čočky. Současné oční lékařství nabízí nový trend, kterým jsou čočky s prohloubeným fokusem. Uvidíte bez brýlí do dálky, na střední i krátkou vzdálenost. A bez komplikací.

Před 2 týdny 14:49

Vypadávání vlasů má řešení. Pomohou kmenové buňky nebo cesta do Turecka

Vypadávání vlasů je velkým problémem, se kterým se potýkají ženy i muži. Jak nám řekla lékařka Zuzana Poláková, která se věnuje estetické medicíně, vypadávání vlasů bývá způsobeno hormonálními změnami, ale v posledním roce se vyskytuje i po prodělání covidu.

Před 2 týdny 15:38

Do Vietnamu s průvodcem, foťákem a zdravým žaludkem. Je tam co vidět, fotit i ochutnávat

Chcete poznat Vietnam? V tom případě si vezměte měsíc dovolené. Naprostým minimem k poznání této země je podle průvodkyně Magdy Radostové 17 dnů.