Bruselské chlebíčky
31. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Elektroauto si budou moci dovolit i v Bruntále, věří vládní zmocněnec

České předsednictví má na kontě první velký vyjednavačský úspěch v klimatické politice EU. Dohodlo finální podobu postupného ukončení prodeje nových aut se spalovacími motory po roce 2035. „V Česku se to často překládá, jako že odteď už budou jenom elektromobily a nic jiného. Tak tak to ale není,“ upozorňuje v nové epizodě Bruselských chlebíčků poradce ministryně životního prostředí Ladislav Miko. Dá se očekávat, že elektromobily postupně výrazně zlevní, předpovídá.

34:47

Bruselské chlebíčky

Vydává: Český rozhlas

Jak se Česku daří reparát v čele Evropy? Bruselské chlebíčky jsou autorským podcastem Českého rozhlasu. S nadhledem se každý týden díváme do kuchyně českého předsednictví v Evropské unii a servírujeme vám přehlednou formou ty nejdůležitější události okořeněné pikantnostmi ze zákulisí. Chlebíčky pro vás připravují Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová, Filip Nerad a jejich hosté.Máte postřehy, tipy nebo připomínky? Napište nám na bruselske.chlebicky@rozhlas.cz

Web

Před dvěma dny 31:14

Landovský: EU a NATO tvoří skvělý tandem. Evropská armáda není potřeba

Evropská unie a Severoatlantická aliance se podle velvyslance Česka při NATO Jakuba Landovského dobře doplňují. V kolektivní obraně by ale mělo mít nadále převahu NATO. „Pojďme využít synergií mezi nevojenskými nástroji Evropské unie a vojenskými nástroji NATO tak, aby celá situace působila neprodyšně,“ uvedl Landovský. Nová evropská armáda podle něho potřeba není. Posunul se Západ blíž střetu s Ruskem? Poslechněte si celé Bruselské chlebíčky.

Před týdnem 24:52

Dohoda o Severním Irsku v Británii udělá tečku za brexitem, tvrdí velvyslankyně v Londýně

EU a Spojené království se dohodly na řešení vleklých sporů o Severoirský protokol brexitové smlouvy. Zatímco britský premiér Rishi Sunak a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to vyzdvihovali jako velký průlom a nový začátek vzájemných vztahů, na ostrovech se čekal velký odpor. Ten ale překvapivě nepřišel. „Sunakovi se podařilo dohodu vykomunikovat předem a pak ji dobře vysvětloval v parlamentu,“ soudí velvyslankyně v Británii Marie Chatardová.

Před 2 týdny 44:37

Zákaz spalovacích motorů není problém, výrobce víc ohrožuje EURO 7, varuje bývalý manažer Škodovky

Má to být poslední evropská emisní norma, podle které se bude vyrábět i po roce 2035. Návrh standardu EURO 7 ale budí emoce a automobilky varují před zdražováním. Česko a další země chtějí návrh normy proměnit. „Hrozí exodus výrobců aut z Evropy,“ kritizuje bývalý vysoký manažer společnosti Škoda Auto Bohdan Wojnar. Výkonný ředitel Asociace pro elektromobilitu ČR Lukáš Hataš ale kontruje: „Automobilky si za další zpřísňování mohou samy.“

Před 3 týdny 31:48

Prouza: USA kvůli sporům s Čínou obětovaly evropský průmysl. Hrozí zničení celého ekosystému výroby

Unijním lídrům už měsíce leží v hlavně americký protiinflační zákon. USA se na základě něho chystají v dotacích a daňových úlevách nalít miliardy do svých zelených technologií, což může znamenat fatální konkurenci pro podniky v Evropské unii. „Evropský průmysl se stal náhodnou obětí Spojených států při jejich snaze zbavit se závislosti na Číně,“ říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.

20. únor 2023 39:05

EU reagovala na ruskou invazi raketově, teď nesmí Ukrajinu zklamat, upozorňuje expert

Ruská vojenská agrese proti Ukrajině trvá už skoro rok. Nevyprovokované napadení státu sousedícího s Evropskou unií představovalo v mnoha oblastech obrovskou výzvu i pro samotnou unii a její členské země. „EU ukázala i vlastnosti, ve kterých není moc silná, jako je kreativita a inovace, protože v přístupu k Ukrajině překročila některá procedurální tabu,“ hodnotí reakci sedmadvacítky na konflikt seniorní analytik think-tanku Evropské hodnoty David Stulík.

13. únor 2023 35:30

V Bruselu chybí čeští experti na vlivných místech. Česko má šanci využít předsednictví k nápravě

České republice v Bruselu dlouhodobě scházejí lidé na úřednických a manažerských místech v institucích EU. Pracuje jich tam výrazně méně, než kolik by odpovídalo velikosti země. Pozitivní obraz, který za sebou zanechalo nedávné předsednictví, je pro Čechy příležitost, jak dosavadní zaostávání napravit. Vzpomínka na úspěchy Čechů a Češek ale za pár měsíců vybledne, varuje šéfka Zastoupení Evropské komise v České republice Monika Ladmanová.

2. leden 2023 47:52

Zdařené předsednictví vláda nezvládla prodat lidem

Historicky druhé české předsednictví v Radě EU naplnilo pět z devíti možných kritérií úspěšnosti, které si stanovili autoři podcastu Bruselské chlebíčky. Česku se podařilo udržet jednotu EU v podpoře Ukrajiny napadené Ruskem. Předsednictví také úspěšně dojednávalo kroky v řešení energetické krize. A posouvalo návrhy v klimatické oblasti. Komunikace evropských témat na domácí půdě se ale vládě nedařila, což byla podle autorů podcastu jedna z největších slabin předsednictví.

26. prosinec 2022 42:51

Velvyslanci v Bruselu: Česko muselo bouchnout do stolu

České předsednictví je téměř u konce. Do historie se zapíše mezi ty nejaktivnější. A unijní špičky o něm současně mluví jako o jako jednom z nejschopnějších. „V Česku převládl pocit, že do Bruselu se jezdí plakat nebo vyhrožovat. Já doufám, že teď už všichni vědí, že se tam chodí vyjednávat,“ hodnotí velvyslankyně při EU Edita Hrdá, která byla hostem Bruselských chlebíčků spolu s velvyslancem Jaroslavem Zajíčkem. Co se dělo v zákulisí vyjednávání v EU?

12. prosinec 2022 33:13

Palmový olej? Větší problém pro pralesy je maso

Do Česka a dalších zemí EU už nebude možné dovážet palmový olej, kávu, kakao a další vybrané produkty spojené s vypalováním deštných lesů. Na zpřísnění pravidel pro dovoz předběžně shodly unijní státy a europoslanci. „Je to obrovský průlom,“ hodnotí v podcastu Bruselské chlebíčky ochránce přírody Tomáš Ouhel. Poradce Potravinářské komory ČR Jiří Brát ale upozorňuje, že daleko větší podíl na odlesňování mají jiné produkty než palmový olej.

28. listopad 2022 37:46

Síkela: Levný plyn je minulostí, možná je to dobře

„Minimálně pro tuto zimu můžeme říct, že to zvládneme,“ říká v novém vydání Bruselských chlebíčku ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Jak Česko zatím zvládá radikální transformaci v dodávkách zemního plynu a jak dlouho budou české domácnosti a firmy muset poradit s drahými energiemi a potřebou úspor? Problémy touto zimou totiž velmi pravděpodobně neskončí.