Záložka
19. duben 2023

Poslechněte si podcast: Ekstase je kniha o člověku, který není schopný žít v dnešní společnosti

Hudebník a nově i spisovatel Jakub Šponer se vedle hudební publicistiky pustil do své první novely s názvem Ekstase. Do Záložky přišel, aby představil literárního hrdinu, který o sobě neustále pochybuje a hledá řešení ve vztahu.

32:33

Záložka

Vydává: Český rozhlas

Záložka je podcast o knihách, literatuře, čtenářích i čtenářství. Zveme si hosty, kteří mají ke knížkám nejblíž, a rozebíráme nejen aktuální tituly, ale taky témata rezonující literárním světem. Pokaždé vám dáme tip na knihu a pokusíme se tak odpovídat na jednu z nejčastějších otázek pokládaných v knihkupectví. Co teď tak lidé čtou?

Web

Dnes 29:27

Starší ženy jsou většinou na vedlejší koleji. Klára Vlasáková jim v knize Těla dává prostor

„Zajímalo mě, jakou mohla tahle paní, která se vzhledem ke svému věku cítí neviditelná, neužitečná a ve vztahu s vlastní dcerou dostatečně nedoceněná, urazit emancipační cestu,“ říká spisovatelka a scenáristka Klára Vlasáková, která napsala knihu Těla. Zabývá se v ní tématy jako stárnutí a smrtelnost, naše vlastní těla, mateřství i psaní.

Před týdnem 28:37

Frustrace ze stereotypů a očekávání. Barbora Hrínová napsala knihu o nejistotě, samotě a jinakosti

„My jako lidé se vnímáme na základě vnějších znaků, buď tělesnosti nebo chování. S tím souvisí, že ti, kteří je nesplňují nebo je nesplňují v dostatečné míře, propadají přes hrubý rozlišovací filtr. Mým cílem bylo ve sbírce povídek zpřítomnit osudy těchto lidí,“ říká Barbora Hrínová, autorka knihy Jednorožci. „Chtěla jsem ukázat postavy v procesu hledání. Touží po základních věcech, ale kvůli jejich jinakosti je dosahují mnohem náročněji.“

Před 2 týdny 32:27

Život v orchestru jsem musela knižně zpracovat, lidé o něm nemají představu, říká Zuzana Dostálová

„Lidé nemají představu o tom, jak žijí členové orchestru. Nejsou u nás dobře ohodnoceni. Jejich práce přitom není jen o tom, že jdou v krásném oblečení na podium a tam odehrají koncert, stálo je to dětství,“ říká na literárním festivalu Svět knihy Zuzana Dostálová, violoncellistka a spisovatelka, které nedávno vyšel román Karneval zvířat o tom, jak se žije hudebníkům v symfonickém orchestru.

Před 3 týdny 33:50

Genderová tragédie? Nejvyšší karta Petry Hůlové je kniha o stárnutí a feminismu

Petra Hůlová napsala knihu Nejvyšší karta o životě a kariéře úspěšné padesátileté spisovatelky, o stárnutí, feminismu a genderové debatě, ale také o pozadí vydávání knih v Česku. Příběh hlavní postavy, která má dvě děti a nejrůznější vztahy, je do jisté míry inspirovaný samotnou autorkou.

3. květen 2023 25:52

Je strašně nespravedlivé, že se válek musí účastnit i děti, říká autorka knihy Vojenka

„Knihu jsem napsala ze dvou důvodů. Tím prvním bylo, že si musíme neustále připomínat, co je to válka a co s sebou nese. A tím druhým bylo, že děti jsou ve válkách nakonec nejméně důležité. Po válce se ptáme, jak ji prožívali dospělí, ale děti zase zůstávají na okraji,“ říká Magdalena Grzebałkowska, polská reportérka a autorka knihy Vojenka o dětech, které kvůli druhé světové válce dospěly bez varování.

26. duben 2023 31:16

My spisovatelé jsme zodpovědní za příběhy, které předáváme, říká Bára Dočkalová

V Záložce jsme se opět věnovali dětské literatuře. Do studia přišla Bára Dočkalová, autorka dvou oceněných románů pro malé čtenáře. Novější Bitva o diamant je sportovně-dobrodružný román o dětech, které žijí ve dvou osadách v amerických horách, mají rády baseball a skamarádí se hlavně proto, aby společně zachránily jediné místo, kde se dá hrát. Příběh původně vznikl jako patnáctiminutová divadelní hra. Knižní podobu ilustroval Jindřich Janíček.

12. duben 2023 34:15

Toho dna se dotýkám už málo. Kniha Martiny Lupínkové přináší příběhy lidí s poruchami příjmu potravy

Kniha Toho dna se dotýkám už málo není výhradně o poruchách příjmu potravy, ty jenom spojují lidské příběhy, které mají široké spektrum témat. Díky tomu se kniha může dostat mezi větší publikum, protože ukazuje možnosti, jak se vyrovnat s osobní krizí nebo traumatickou událostí a popisuje vztah k sobě a svému tělu. Autorka Martina Lupínková v ní dala prostor lidem na své cestě za uzdravením.

5. duben 2023 32:29

Poezie je jako droga, shodují se mladí básníci Anna Sedlmajerová a Dominik Bárt

Do Záložky zavítali básnířka Anna Sedlmajerová, která za svou sbírku Bizarrum multiflorum získala nominaci na cenu DILIA Litera za debut roku, a básník Dominik Bárt, autor sbírky Spodoby a editor edice Mlat, která je edicí básnických debutů mladých autorů nakladatelství Větrné mlýny a ve které obě sbírky vyšly.

29. březen 2023 31:10

Čistý, skromný život je o mužských propastech a problémech, říká básník a prozaik Viktor Špaček

Čistý, skromný život je sbírkou povídek převážně o mužích, kteří se nacházejí v nelehké životní fázi. Jsou to přitom momenty, kterými si většina z nich projde, aniž by je komentovali a rozebírali s okolím – láska, nevěra, otcovství, prožité ztráty, vlastní trapnost i nenaplněná očekávání. Hostem Záložky byl básník, prozaik a výtvarník Viktor Špaček, jehož sbírka byla nominována na Magnesii Literu.