- Podcasty
- Souvislosti Plus
Poslechněte si podcast: Ekonomka Nerudová: Rusko je na hranici bankrotu. Může se stát druhou KLDR s bídou a hladomorem
Chování Ruska a zejména Vladimira Putina nasvědčuje tomu, že celá invaze na Ukrajinu byla plánována minimálně rok dopředu, soudí ekonomka Danuše Nerudová: „Z toho velmi nízkého zadlužení Ruska a z té naprosto astronomické výšky devizových rezerv je jasně patrné, že ten konflikt připravovali více jak rok. Těch 650 miliard dolarů je tak vysoká částka, že to skutečně nealokujete v devizových rezervách za pár měsíců.“
Souvislosti Plus
Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.
Odborník: Čtenářství není o genech. V rodině je ale přenosné a jeho základ se vytváří v brzkém věku
Knižní série Harryho Pottera je tu letos s námi již 25 let. Příběh o kouzelnickém učni ovlivnil nejen děti, ale i dospělé po celém světě a přivedl je opět ke čtení. Jak je to možné? Proč dětský příběh zlákal i dospělé? Jak přivést děti ke čtení a jak je na tom obecně české čtenářství?
Veřejnoprávní média jako Netflix? Nabízí toho mnohem víc než streamovací služby, srovnává sociolog
Mediální svět se mění. Soukromé vydavatelské domy řeší, jak pokryjí snižující se příjmy z reklamy nebo klesající počty čtenářů tištěných deníků. A problémy s financemi mají i veřejnoprávní média, jejichž příjmy jsou definovány zákonem. „Spor o to, jak česká média veřejné služby financovat, kolik jim dávat a zda zvyšovat poplatky, provází Českou televizi i Český rozhlas v podstatě od jejich vzniku,“ připomíná situaci v Česku mediální analytik Jaromír Volek.
Afrikanistka: Výchova namibijských dětí u nás zapadala do sovětské doktríny internacionalismu
Při Univerzitě Palackého nedávno vznikl filmový dokument věnovaný Namibijcům, kteří byli jako děti těsně před pádem komunismu vychovávány v Československu. Jejich osudy jsou odrazovým můstkem pro širší debatu o Afričanech v Česku a jejich integraci. Proč tehdy do Československa přijeli a v jakých podmínkách se vzdělávali? Jaké tady bylo jejich dětství? Co tehdy usnadňovalo a co naopak znesnadňovalo přijetí mladých Afričanů?
Jsou mnohahodinové obstrukce ve sněmovně legitimní nástroj opozice, nebo ne?
Ve větší míře než dříve sledujeme v posledním půlroce ve sněmovně mnohahodinové debaty při projednávání některých návrhů zákonů. Do jaké míry a v jaké podobě jsou podobné obstrukce legitimní součástí politického boje, a kdy překračují přijatelné hranice? Hrozí zablokování Poslanecké sněmovny? A proč je obrana proti tomu v podobě jednacího řádu spíše chabá?
Prožíváme právě dějinnou změnu?
V době, kdy o tom, že by Rusko mohlo napadnout Ukrajinu, spekulovala možná jen hrstka analytiků mezinárodního dění, vlády v Evropě povzbuzovaly občany, aby si koupili plynové kotle - levný a ekologický zdroj. Za pouhé tři roky jsme se dostali do situace, která převrátila naruby mnohé dosavadní jistoty. Nevíme, čím budeme topit, z čeho vyrábět elektřinu a zda se někdy podaří opravit zpřetrhané dodavatelské řetězce. Jak to změní naše životy?
Opravdu bude nový zákon o manželství pro všechny?
Poslancům se na stůl dostává návrh zákona o manželství pro všechny. Právo na stejný právní svazek jako mají muž a žena, by podle něj dostaly i stejnopohlavní páry. Společnost tento krok většinově podporuje, ale jakou šanci má u politiků?
Ruský vpád na Ukrajinu mění dosavadní pohled na postcovidový vývoj světové ekonomiky
Evropské země řeší zásadní ekonomické problémy. Narušené dodavatelské řetězce v kombinaci s rostoucími cenami energií mixují koktejl, který řada podniků nemusí přežít. Bojují tak nejen o nové trhy nebo stabilní dodávky potřebných vstupů, ale také s měnícími se riziky a nejistotami, které fakticky znemožňují dlouhodobě plánovat.
Mezi ekonomickými, sociálními a duševními problémy je obousměrný vztah, říká ředitel ústavu Winkler
Chudoba je podle odborníků rizikovým faktorem pro rozvoj duševních onemocnění. Z nových dat projektu Česko 2022: Život k nezaplacení, který připravuje výzkumná agentura PAQ Research a Český rozhlas zaměřený na ekonomický vývoj domácností, vyplývá, že dlouhodobě nejhorší stav duševního zdraví hlásí lidé v těžké ekonomické situaci. V kontrastu s tím mezi vysokopříjmovými lidmi s vysokými zbytkovými příjmy míra depresí a úzkostí stagnuje.
Ukrajinští romští uprchlíci v souvislostech
V jaké situaci jsou romští uprchlíci z Ukrajiny, většinou ženy s malými dětmi? Co ve vztahu k nim akcentuje český stát, samosprávy a neziskový sektor? Čím se může při řešení jejich situace Česko inspirovat jinde v Evropě?
Nerudová: Máme teď příležitost udělat reformy, na které se roky nesáhlo, a pak přijmout euro
Jestli a kdy Česko přijme euro, není otázka ekonomická, ale politická, tvrdí ekonomka Danuše Nerudová. „Tím, že posledních deset let od toho couváme, přijetí eura podporuje jen 15 procent lidí. Jenže v tuto chvíli je jedinečná příležitost lidem vysvětlovat, jaké výhody to může a nemůže mít. Tato válečná krize je okno příležitostí pro to udělat zásadní strukturální reformy, na které se roky nesáhlo – a potom bez problémů přijmout euro. Je to jedinečný okamžik,“ navrhuje.