Řečí peněz
5. leden 2022

Poslechněte si podcast: Ekonomka Matesová: Firmy odsunovaly výrobu mimo Evropu nejen kvůli nákladům, ale i přeregulovanosti

Globální ekonomika v příštím roce poroste jako celek a dosáhne předpandemické úrovně, očekává ekonomka Jana Matesová, dlouholetá zástupkyně Česka ve Světové bance. „Ovšem nebude se to týkat každého regionu stejně. Jako nemůžeme čekat, že se vrátíme do toho vlaku, ze kterého jsme v březnu 2020 vystoupili. To už bude jiný vlak,“ soudí. Do budoucna proto očekává, že se současný životní styl postavený na konzumu změní. A že do deglobalizace se pustí samotné firmy.

24:55

Řečí peněz

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s českými podnikateli a manažery. Nechte se inspirovat úspěšnými lidmi z byznysu.

Web

Včera 25:04

Jaké máme čekat zdražování v příštích měsících a proč se Japonsko raduje z toho, že mu roste inflace?

V magazínu Řečí peněz to vysvětlí Ilona Švihlíková. Ptá se Naďa Bělovská.

Před týdnem 24:10

V Řečí peněz popíše ekonomka Jana Matesová kondici ruské ekonomiky a její potenciál pro uzavírání obchodních partnerství

Václav Pešička se zeptá i na rizika, kterým čelí evropské ekonomiky a jak jim předejít.

Před 2 týdny 26:40

Stát uvažuje o zdanění mimořádných zisků v bankovním a energetickém sektoru

Je to pohledem ekonoma správná cesta a co se dá čekat od českých bankovních domů, které se dani brání? Václav Pešička se zeptá rektora VŠE Petra Dvořáka, který bude mluvit o spontánní euroizaci českého byznysu. Moderuje Václav Pešička

30. srpen 2022 24:52

Evropa hledá cestu jak zklidnit trhy s energiemi

Co to udělá s její globální konkurenceschopností a jak hodnotit postup Česka, které je předsednickou zemí? Naďa Bělovská se v Řečí peněz bude ptát profesora Ekonomie Jana Švejnara.

23. srpen 2022 26:28

Šetřete vyzvala Čechy naše centrální banka, která zatím marně krotí inflaci

Jak a kde správně šetřit a jak by měla vláda a ČNB bojovat  proti zdražování? V Řečí peněz se bude hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše ptát Václav Pešička.

16. srpen 2022 24:31

O kolik se nám zvednou platy v příštích měsících?

Pokusí se odpovědět v týdeníku Řečí peněz hlavní ekonomka Raiffeisen Bank a členka Národní ekonomické rady vlády  Helena Horská. Vysvětlí také, jak důležitá jsou vyjednávání o mzdách pro krocení inflace. Ptá se Václav Pešička.

10. srpen 2022 24:06

Ekonom: Žijeme v nejistotě. Podle MMF bychom byli mezi třemi nejvíce postiženými ekonomikami v EU

Česká ekonomika čelí do budoucna nejistým vyhlídkám. Na vině jsou vysoké ceny energií, jejichž příčinou jsou problematické dodávky plynu z Ruska. Vláda i centrální banka se snaží dopady drahých energií na ekonomiku zmírnit. Optimisté věří v lehkou technickou recesi a pesimisté vidí do budoucna výrazné problémy firem a střední třídy. Jak je na tom nyní česká ekonomika a jaká opatření momentálně potřebuje?

9. srpen 2022 24:06

Česká ekonomika vstupuje do jednoho z nejrizikovějších období své historie a proto se mu věnuje dnešní byznysový týdeník Řečí peněz

Co bychom měli udělat, abychom se vyhnuli hluboké krizi a jaký podzim nás vlastně čeká, na to odpoví hlavní ekonom společnosti Deloitte a člena NERVu David Marek. Ptá se Václav Pešička.

26. červenec 2022 24:43

Ekonomka Ilona Švihlíková v Řečí peněz zhodnotí naši připravenost na zastavení dodávek zemního plynu z Ruska do Evropy

Ptát se jí bude Naďa Bělovská.

19. červenec 2022 25:06

Ekonomka Matesová: Mezi demokratickými zeměmi a zbytkem světa se rýsuje nová železná opona

Vysoká inflace nebo rostoucí obavy z nedostatku plynu v zimní sezóně. I to jsou důsledky ruské agrese vůči Ukrajině. „Rozpad globálního řádu, na který jsme zvyklí od druhé světové války, bude mít mnohem dalekosáhlejší důsledky,“ předvídá Jana Matesová, ekonomka a dlouholetá zástupkyně České republiky ve Světové bance.