Řečí peněz
5. leden 2022

Poslechněte si podcast: Ekonomka Matesová: Firmy odsunovaly výrobu mimo Evropu nejen kvůli nákladům, ale i přeregulovanosti

Globální ekonomika v příštím roce poroste jako celek a dosáhne předpandemické úrovně, očekává ekonomka Jana Matesová, dlouholetá zástupkyně Česka ve Světové bance. „Ovšem nebude se to týkat každého regionu stejně. Jako nemůžeme čekat, že se vrátíme do toho vlaku, ze kterého jsme v březnu 2020 vystoupili. To už bude jiný vlak,“ soudí. Do budoucna proto očekává, že se současný životní styl postavený na konzumu změní. A že do deglobalizace se pustí samotné firmy.

25:24

Řečí peněz

Vydává: Český rozhlas

Přední čeští ekonomové glosují aktuální nejen ekonomické události, které hýbou naší i světovou společností.

Web

Před pěti dny 25:12

Investice do nemovitostí jsou během na dlouhou trať, říká ekonom. Vyplatí se nyní?

Na rozdíl od stále dražších potravin, služeb a energií zažívá realitní trh pokles cen. Mezi odborníky přitom není shoda na tom, jestli se jedná o dočasný výkyv nebo dlouhodobý trend. „Očekávám, že se situace stabilizuje. Jestli ceny nemovitostí porostou, tak si myslím, že pomaleji než inflace a pomaleji než nominální mzdy a nájmy,“ předpovídá Jan Bureš, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.

Před týdnem 25:15

Ekonomka: Nový zelený svět má ohromné nároky na výrobu hliníku a mědi. Ta je jedna z nejšpinavějších

Česko se v nejnovější zprávě o udržitelném rozvoji umístilo na osmém místě ze 166 hodnocených zemí, od loňského roku si dokonce polepšilo o pět pozic. „I menší odchylka může zapříčinit poměrně významnou změnu pozice,“ mírní však nadšení ekonomka Švihlíková. Jak je na tom Česko s dekarbonizací a přechodem k udržitelným energetickým zdrojům? A proč by mohla být „zelená změna“ pro Evropu spíš kontraproduktivní?

Před 2 týdny 25:20

Matesová: Summit G20 měl potenciál, který nenaplnil. Rusko skupina stále neodsoudila

Nejmocnější ekonomiky světa se dohadovaly na summitu G20 v Indii ohledně řešení nejvážnějších hrozeb, ale výsledek je nejasný, jeho interpretace je mnohoznačná a každá ze stran si jej vykládá trochu jinak. Co ale summit ukázal, je snaha západních ekonomik posílit svůj vliv v rozvojových zemích. Jak důležitý byl summit pro pořádající Indii?

Před 3 týdny 26:35

V posledních letech se vláda snažila naplnit své sliby a dává více na mzdy ve školství, ale ne všude

Klíčové vysoké školy, které mají být zásadním pomocníkem v modernizaci české ekonomiky zatím čekají marně. To vše v době, kdy tuzemská ekonomika čelí nejdelšímu období, kdy klesají reálné mzdy. Ekonom Daniel Münich z institutu CERGE-EI řekne, jaké riziko tento koktejl znamená a jak ho změnit. Ptát se bude Naďa Bělovská.

Před 3 týdny 24:54

Češi svědomitě spoří, teď ale přišli opravdu o hodně, říká ekonom ke klesající hodnotě mezd a úspor

Průměrná česká mzda vzrostla ve druhém čtvrtletí o 7,7 procenta na 43 193 korun. Vzhledem k výši inflace si ale za náš měsíční plat můžeme koupit méně zboží či služeb než před rokem. Je v dohlednu doba, kdy se platy začnou zase reálně zvedat? A na čem to bude záležet?

31. srpen 2023 25:50

Provést analýzu a sociálně citlivé položky přesunout do snížené sazby, navrhuje řešení DPH Horská

Snahy o změnu konsolidačního balíčku a návrh státního rozpočtu na příští rok s dalšími úsporami jsou horkými tématy debat v české politice i společnosti. Jaké úpravy balíčku by z ekonomického hlediska dávaly smysl?

24. srpen 2023 27:39

Ekonom: Maďaři ve velkém nakupují státní dluhopisy. Země ale může mít v budoucnu problém je splácet

Maďarsko bojuje s nejvyšší inflací v Evropě. Maďaři ale nechtějí o své peníze kvůli rostoucím cenám přijít, a tak hromadně vybírají peníze z bank a nakupují za ně státní dluhopisy, protože věří, že jejich stát nezkrachuje a slíbené výnosy z dluhopisů dostanou. Tento týden na to upozornila agentura Bloomberg. Hrozí podobné reakce i v dalších evropských zemích? Jak inflace změnila přístup Evropanů k investování a jak ovlivnila ekonomické chování domácností a firem?

17. srpen 2023 25:08

Češi podle průzkumů věří ve zlepšení ekonomické situace. Mohlo by ale být i lépe, namítá ekonom

Češi zase začali věřit ve zlepšování své ekonomické situace. To říkají tzv. konjunkturální průzkumy, které pravidelně zveřejňují statistici. V červenci se důvěra zvýšila jak u podnikatelů, tak i u spotřebitelů, tedy domácností. V lepší situaci věří i český průmysl, a to přes nedostatečnou poptávku. „V příštím roce bude určitě lépe, ale mohlo by být ještě lépe, pokud by se sešlo více pozitivních faktorů,“ soudí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

10. srpen 2023 24:56

Ekonom: Americká ekonomika je na tom lépe než evropská. Pomáhá jí větší surovinová soběstačnost

Americká ekonomika nestagnuje, roste zhruba dvouprocentním tempem, ukazují nejnovější americké statistiky. Spojené státy stejně jako my stále bojují s inflací, ale v mnohem menší míře než Evropa. Může nás díky tomu americké hospodářství v příštích letech silně předběhnout, nebo se naše síly brzy vyrovnají? Můžeme si z amerického vývoje vzít příklad?

3. srpen 2023 25:04

Ekonom: Zastánci české koruny mají silný argument. Díky ní můžeme reagovat na konkrétní situace v ČR

Téměř přesně rok vládne české monetární politice Aleš Michl společně s obměněnou bankovní radou. Po strategii zvyšování základních úrokových sazeb, kterou ordinovala Česká národní banka vedená Jiřím Rusnokem, přišla strategie stabilizace těchto sazeb. Byl to správný postup? Měla centrální banka ještě zpřísňovat měnovou politiku?