Jak to vidí...
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Ekonomka: Vykořisťovaný Niger? Koloniální dědictví se vrací jako bumerang. Nenávist dosáhla vrcholu

Protifrancouzské nálady v Nigeru neutichají. V jedné z nejchudších zemí světa, která je ale důležitým dodavatelem uranu pro evropské jaderné elektrárny, provedla armáda minulý týden převrat. „Na povrch se dostaly silné antikoloniální postoje. Niger si uvědomil, jak je vykořisťován,“ říká ekonomka. Jaký dopad bude mít situace na ekonomické partnerství s Evropou? Ilona Švihlíková se v audiozáznamu ještě podívá na sektorové účty a vysvětlí možný dopad snížení ratingu pro USA.

26:14

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 25:26

Ekonom Hindls: Problém Slovenska je nerovnováha v životní úrovni

Vysoká inflace, rozdíly cen v regionech a velkých městech, to jsou podle ekonoma a statistika Richarda Hindlse parametry, které trápí obyvatele Slovenska. Silnou stránkou je automobilový průmysl a příroda. Jak se projeví výsledky voleb do ekonomiky a běžného života Slováků. Poslechněte si i další názory ekonoma, například na vývoj příjmů i salda v posledních měsících. Moderuje Zita Senková.

Včera 25:09

Politolog Just: Vítězství Fica? Chaos, nestabilita a vnitrokoaliční hádky pro něj byly darem z nebes

Slovenští voliči rozhodli. V předčasných parlamentních volbách zvítězila strana Směr expremiéra Roberta Fica, kterého dnes prezidentka Zuzana Čaputová pověří sestavením vlády. Jak výsledek voleb číst? Změnil se Robert Fico? A co zahraniční politika státu? Politolog Petr Just v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč Progresivní Slovensko skončilo druhé, a nastíní, jak mohou dopadnout koaliční vyjednávání.

Před dvěma dny 26:45

Proč považuje jednorázovou pomoc za toxickou? Odpoví László Sümegh, ředitel organizace Děti ulice

Co vedlo úspěšného maďarského výtvarníka narozeného na Slovensku k tomu, aby přišel do Prahy a pomáhal zneužívaným dětem a mládeži? Jak se tyto děti dostanou na okraj společnosti? Jaký mají náhled na sebe sama? Co Šance nabízí mladým lidem na ulici? Proč László Sümegh považuje jednorázovou pomoc za "toxickou"? Kdo je podle něho úspěšný klient? Pracuje Šance i s rodinami svých klientů? Potřebuje více času dobro nebo zlo?

Před čtyřmi dny 25:05

Politoložka: Dění ve střední Evropě je varování. Už jednou jsme byli jediná demokracie v regionu

Politická situace ve středu Evropy se možná po volbách na Slovensku a v Polsku změní. Rozkližuje se středoevropská spolupráce? Jak rozdílná je politická situace v Česku, na Slovensku, v Polsku anebo v Maďarsku? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamuý ještě vysvětlí, proč je jednání o vládním balíčku postaveno špatně, i to, proč Česká republika stále více zaostává.

Před týdnem 25:26

Novinář Eduard Freisler: Na sever do země zaslíbené. Příliv migrantů může Spojené státy rozbít

Hranice mezi Spojenými státy americkými a Mexikem je migrační trasou s největším počtem úmrtí na světě. Přesto se do země zaslíbené dlouhodobě snaží dostat stovky tisíc lidí ze Střední a Jižní Ameriky. Co je k tomu vede? A proč USA změnily postoj k Venezuele? Novinář Eduard Freisler v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč jsou na Kubě pohonné hmoty hlavně pro turisty, i to, jak vypadá vláda gangů v Ekvádoru.

Před týdnem 25:48

Analytik Nerad: Obavy, co bude, ženou Slováky do náruče Fica. Jak rozumět současnému Slovensku?

Do předčasných parlamentních voleb na Slovensku zbývá necelý týden. O co všechno nyní Slováci hrají? Opravdu hrozí, že se Slovensko vzdá demokracie? Co je příčinou takového obratu? A jak by případné vítězství Roberta Fica ovlivnilo slovenskou zahraniční politiku včetně spolupráce Visegrádu? Dění na Slovensku přiblíží vedoucí zahraniční redakce Českého rozhlasu Filip Nerad.

Před týdnem 25:42

Tomáš Vanča. Co ho přivedlo od stavby železničních modelů k obnově skutečné dráhy?

K čemu v minulosti na Kolínsku sloužily řepařské drážky? Co Tomáše Vanču přivedlo od stavby železničních modelů k obnově skutečné dráhy? Bylo těžké sehnat úzkokolejnou lokomotivu a vagony pro turistické jízdy? Prokázala se v průběhu rekonstrukčních prací platnost rčení, že všechno zlé je pro něco dobré? Má obnovená řepařská drážka svůj jízdní řád? Komu dělá největší radost? Co to jsou řepánky? Je pro Tomáše Vanču při realizaci jeho nápadů důležitá víra?

Před týdnem 26:34

Ekonom Kovanda: Vlak nám zatím ještě neujel. Sráží nás ale falešná představa, že jsme v bankrotu

Vláda dnes bude potřetí projednávat konsolidační balíček. Jakých změn se v návrhu ještě můžeme dočkat? „Asi by byl lepší jeden radikální řez než řada malých plošných změn. Zmírnilo by to naštvání lidí a falešný pocit, že směřujeme k Řecku,“ uvedl v Jak to vidí... ekonom Lukáš Kovanda. Proč nám bankrot ani rozvrat veřejných financí nehrozí? Jaký je podle něj nejlepší recept na ekonomický růst? A jaký dopad by měl na Česko úpadek ekonomiky v Německu? Poslechněte si rozhovor.

Před týdnem 27:31

Vědkyně Lenka Suchá: Soudržnost nemůže organizovat stát. Může však podpořit komunitní projekty

„Schopnost organizovat se musí přijít zezdola,“ uvedla na Dvojce Lenka Suchá, vědkyně z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, která se zabývá scénáři budoucího vývoje, adaptaci města na klimatickou změnu a také městskému zemědělství. Jak to vidí… moderuje Zita Senková.

Před týdnem 26:07

Kristína Roháčková, filmová publicistka

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza z 25. srpna 2023.