Ekonomický server FinTag.cz
Nejnovější30. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Doplatky za léky na předpis zatěžují seniory často zbytečně

Doplatky za léky na předpis šplhají do vyšších stovek korun za balení. „Existují ale i alternativy se stejně účinnou látkou a doplatkem i o 50 procent nižším,“ říká v podcastu FinTag.cz.cz analytik společnosti Marketing Insight René Henc. Tuzemský trh s léky na předpis, za které pojištěnci v lékárnách doplácejí, analyzovala výzkumná agentura na přelomu loňského a letošního roku. A zjištění jsou u některých lékových kategorií více než překvapivá. „Ukázalo se, že u preskripčních léků, které mají vyšší doplatky, se relevantní desítky procent jejich uživatelů snaží ušetřit tím, že užívají menší než předepsané množství léků, omezují dávkování,“ přibližuje výsledky výzkumu René Henc v podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/]. [https://www.zdravezpravy.cz/rubrika/podcasty/] Upozorňuje i na další související zjištění. A sice, že problém v přístupu pacientů užívajících takzvaně vysokodoplatkové léky na předpis se koncentruje do úzké skupiny kategorií léků. „Víme, že celou čtvrtinu celkového objemu doplatků, celkem 1,3 miliardy korun, tvoří jenom něco kolem 20 léků, patří mezi ně například glutidy nebo venofarmaka,“ říká s tím, že ta kombinace je do určité míry alarmující. ROZDÍLY V DOPLATCÍCH ZA STEJNĚ ÚČINNOU LÁTKU JSOU I 50% Při výzkumu analytici definovali 300korunový a vyšší doplatek za lék na předpis jako již výšedoplatkový. Došli ke zjištění, že přibližně 80 procent všech doplatků v této kategorii připadá pouze na šest léků. Ponejvíce jde o zmiňované glutidy [léky na diabetes, pozn. red.], léky na Crohnovu chorobu a léky na ředění krve. Mimo ně a vůbec v největším rozsahu to podle Hence platí pro zmiňovaná venofarmaka, tedy léky na žilní onemocnění. „Číslem jedna bylo venofarmakum Detralex, za ten pacienti v roce 2021 zaplatili celkem 680 milionů korun,“ říká René Henc. Za tento lék pacienti v lékárnách doplácejí přibližně 618 korun. Na trhu jsou podle něj dostupné i jiné léky se stejně účinnou látkou, ale i o více než polovinu nižším doplatkem. VÝŠE DOPLATKU ZA LÉKY OVLIVŇUJE DODRŽOVÁNÍ LÉČBY Často i zbytečně vysoké doplatky za předepsané léky, jak ukázal výzkum, zasahují nejen peněženky pacientů v momentě úhrady léku, ale ovlivňují i přístup k nastavené farmakoterapii... Více na FinTag.cz [//www.fintag.cz]!!!

13:23

Ekonomický server FinTag.cz

Vydává: FinTag.cz

FinTag.cz přináší aktuální zprávy z ekonomiky, politiky, byznysu a financí. Vydává a provozuje Copywrite Company s.r.o.

17. říjen 2022 28:54

Ukrajincům jsme nesmírně pomohli, říká Jaroslav Hanák

„Ukrajincům jsme nesmírně pomohli,“ říká v podcastu FinTag.cz prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák ve vztahu k podílu na obnově Ukrajiny. Zároveň se i ptá, která země bude tou jedničkou při obnově Ukrajiny. Až skončí válka na Ukrajině, začne se podle Jaroslava Hanáka intenzivně jednat o tom, které země Ukrajině pomohou s její obnovou. Česko by podle jeho názoru nemělo stát stranou už kvůli tomu, že přijalo přes 440 tisíc ukrajinských běženců a Ukrajinu podporuje i vojensky. „Jsou tam ale otázky, které si zatím nedokážu zodpovědět. Za prvé, kdo všechno a jak bude obnovu Ukrajiny platit. To je nesmírně zásadní věc, protože to jsou stovky a stovky miliard. Jde o nepředstavitelné peníze. A mě zajímá, jak se na tom bude podílet Ukrajina. Budou to půjčky, závazky. Anebo budeme dávat dohromady nějaké fondy,“ ptá se v podcastu FinTag.cz prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR [SP ČR] Jaroslav Hanák. A pokračuje: „Pak je tu další zásadní otázka. Na ni jsem se ptal už i našich politiků, ale ti se na mě dívali jenom zvláštně. Já totiž nevím, kdo bude hrát to číslo jedna při obnově Ukrajiny. Budou to Spojené státy? Bude to Británie? Bude to Polsko? Nebo to bude Evropská unie?“ V PŘÍPADĚ EVROPSKÉ UNIE VYJADŘUJE OBAVY. A TO KVŮLI TOMU, ŽE PŘÍSTUP NĚMECKA A DALŠÍCH UNIJNÍCH ZEMÍ NEBYL VŮČI UKRAJINĚ V ZAČÁTKU KONFLIKTU TAK VSTŘÍCNÝ, JAKO BYL PŘÍSTUP STÁTŮ STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPY, ALE HLAVNĚ USA A BRITÁNIE. „Takže, kdo povede ten A tým na Ukrajinu, až nastane čas té nové výstavby Ukrajiny? To je také klíčová otázka, protože podle toho bude zařazena i Česká republika. Byl bych rád, kdyby nám na toto naše politická reprezentace uměla včas a jasně odpovědět. A dala nám tak najevo, s kým na Ukrajinu půjdeme,“ tvrdí Jaroslav Hanák. CO SE TÝČE ENERGIÍ, VLÁDA JE VELICE POMALÁ V začátku podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/] se Jaroslav Hanák vyjadřuje k aktuální situaci ve firmách z hlediska zvládání vysokých cen energií, ale i dalších problémů... Více na FinTag.cz [https://www.fintag.cz]!!!

6. říjen 2022 23:01

Fond Nemomax prospívá developerům i investorům, říká investiční ředitel společnosti AVANT Petr Krátký

Správce fondu Nemomax společnost AVANT nyní otevírá další fond zaměřený na investice do rezidenčního bydlení. Proč a co nabízí říká v podcastu FinTag.cz místopředseda představenstva a investiční ředitel společnosti AVANT Petr Krátký. Investiční fond kvalifikovaných investorů s proměnným základním kapitálem Nemomax působí na tuzemském trhu s rezidenčním bydlením již čtvrtým rokem. Investorům od října letošního roku nabízí přednostní až desetiprocentní zhodnocení per annum [p. a.]. Minimální výnos pak redistribucí fondového kapitálu garantuje na hranici přesahující šest procent ročně. „Externím investorům, kteří k nám přicházejí většinou přes investiční zprostředkovatele, nabízíme zpravidla prioritní, prémiové akcie. Díky nim získávají přednostní nárok na zisk z daného nemovitostního projektu. Výnos přitom garantujeme v daném pásmu, který schvaluje valná hromada akcionářů,“ vysvětluje v podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/] Petr Krátký. Naopak developeři, kteří se na fond obracejí s žádostí o peníze na své projekty, získávají takzvané výkonností akcie. Nemají tak nárok na garantovaný přednostní výnos. Také nesou vyšší míru rizika. Na druhé straně ale nemají zastropovaný zisk na svoji třídu akcií. Tomu všemu předchází analýza, zda je daný projekt vhodný pro takzvanou fondovou investiční strukturu. Pokud vše klapne, do věci vstupují externí investoři a banky. JAK TO FUNGUJE V PRAXI „Uvedu to na konkrétním příkladu. Je tu developer, který má pozemky v hodnotě sto milionů korun. V plánu má na nich postavit projekt za miliardu. My mu řekneme – dobře, dejte ty pozemky do našeho investičního fondu, jako je Nemomax, a my vám za ně dáme výkonnostní akcie v hodnotě sto milionů korun. Pak jdeme na trh s prioritními investičními akciemi a říkáme externím investorům, je tady někdo, kdo má perspektivní projekt a má v něm sto milionů korun. Pojďte mu pákovým efektem doplnit kapitál, třeba dvě ku dvěma,“ vysvětluje Petr Krátký. Když to se stane, developer má k původním sto milionům korun dalších 200 milionů fondového kapitálu pro projekt. S 300 miliony ekvity pak jde do banky pro úvěrové financování zbývajících 700 milionů korun na projekt. Více na FinTag.cz [https://www.fintag.cz]!!!

27. září 2022 03:55

„Today, tomorrow I go to Germany,“ říká Salah ze Sýrie

„Walking to Germany… No money, no train, bus or taxi,“ dodává pro FinTag.cz lámavou angličtinou mladý Syřan, který s dalšími mladými muži ze Sýrie tráví v parku před pražským hlavním nádražím už několikátý den. Hlavní nádraží v Praze slouží jako "dočasný domov“ stovkám migrantům ze Sýrie již několik týdnů. Okupují lavičky a travnaté plochy přilehlého parku Vrchlického sady. Kolemjdoucí přímo neobtěžují, baví se mezi sebou, často telefonují. Pro cestovatele přes hlavní nádraží ale není nic vůbec příjemné, každodenně vidět, jak početné skupiny migrantů bivakují ve veřejném prostoru. Málokterý z přítomných Syřanů mluví alespoň nějak anglicky. Salah al-Dīt je výjimka. „Jsem ze Sýrie. Do Česka jsem přišel před třemi dny. U nás není práce, jídlo, válka zničila všechno. Hledáme nový život. V Česku je to dobré, velice dobré,“ říká v podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/]. „Dva měsíce jsem na cestě. Šli jsme přes Turecko, Řecko, Makedonii, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Slovensko a Česko. Chodíme pěšky. Všechno pěšky. Cesta to byla těžká, ale policie v Česku nám pomáhá. Ale naopak s policií v Řecku, Turecku, Makedonii jsme měli mnoho problémů při vstupu do těchto zemí,“ vypráví Salah. Na otázku, jak se dostane do Německa odpovídá, že neví, ale určitě zase půjde pěšky. Přesto je pro dosažení svého cíle odhodlaný: „Dnes, zítra, půjdu do Německa,“ říká jasně. NEMŮŽEME NIC DĚLAT, TVRDÍ ODPOVĚDNÉ ÚŘADY Vedoucí oddělení tisku Policie ČR Ondřej Moravčík na otázku FinTag.cz [https://www.fintag.cz/], zda si mají Pražané a návštěvníci hlavního města zvyknout na to, že blízké okolí hlavního nádraží aktuálně slouží jako kemp pro migranty ze Sýrie, kteří nemají peníze a trpí zanedbanou hygienou, odpovídá, že problém není na straně policie. „Odpovědnost za osoby v okolí hlavního nádraží není na Policii ČR, nýbrž na obci. V tomto případě na hlavním městě Praha. Policie ČR v tomto případě může pouze posílit výkon služby v nejbližším okolí. Což děláme s maximální intenzitou a jakákoliv ´péče´ o uprchlíky a osoby pohybující se v okolí nádraží není v naší kompetenci,“ vysvětluje. V podobném duchu pro FinTag.cz [https://www.fintag.cz/] odpovídá vedoucí oddělení médií a tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman: „Situaci na Hlavním nádraží bedlivě sledujeme a řídíme se pokyny Policie ČR. Pan primátor je ostatně kvůli tomu v kontaktu s krajským ředitelem Policie ČR. […] Situaci je podle našeho názoru nutné řešit na úrovni České republiky a Ministerstva vnitra, což se snažíme iniciovat.“ Upřesňuje, že na pražském hlavním nádraží v současné chvíli nejsou uprchlíci, kteří pocházejí z Ukrajiny a Prahou pouze projíždějí, respektive tranzitují večerními vlaky. Co v dané věci činí Ministerstvo vnitra ČR [MV ČR], pro FinTag.cz [https://www.fintag.cz/] sdělila Hana Malá z tiskového odboru ministerstva. Nejdříve vysvětlila, že situace na železniční stanici Praha hl. nádraží je důsledek... Více na FinTag.cz, včetně fotografií!!! [https://www.fintag.cz]

18. září 2022 34:12

Žít na dávkách není v Česku nic super zajímavého, říká poradce premiéra a člen NERVu Daniel Münich

„V Česku teď lítají částky jako 60 miliard na energetický tarif, 130 miliard na stropy cen energií nebo osm miliard na příspěvky na dítě,“ říká v podcastu FinTag.cz poradce premiéra a člen Národní ekonomické rady vlády Daniel Münich. „Ale když odečtete penze a rodičovský příspěvek, to nejsou dávky, tak vám z českého sociálního systému zbyde několik zanedbatelných položek v řádu několika miliard korun. Podíl veřejných výdajů na skutečně cílené sociální dávky a podporu v Česku patří mezi ty nižší v Evropě,“ dodává. Podle něj je mýtus, že sociální podpora a dávky v Česku jsou vysoké a demotivační. Opak je pravdou, říká. Argumentuje například přídavkem na dítě, který podle jeho slov oproti roku 2008 reálně klesl o 30 procent. „Zde stát z podpory například docela vystoupal. A náš sociální systém není ani extrémně zneužívaný. Rozhodně není něco super zajímavého, žít v Česku na dávkách. A lidé, kteří to říkají, neví, co říkají,“ upřesňuje v podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/] Daniel Münich. V něm se zároveň ostře vyjadřuje k české podpoře firem, zejména té dotační: „U firem, když se podíváte na státní rozpočet a měl byste dobrý mikroskop, tak tam teče obrovské množství peněz pod nicneříkajícími názvy. Přitom jde o prachsprosté dotace skupinám, které si prostě našly svůj kanál. Často zaštítěný nějakou dobročinností, ale v konečném důsledku jsou to jen peníze navíc pro vybranou skupinu lidí.“ DANIEL MÜNICH: PLOŠNÁ PODPORA JE DANÍ ZA RYCHLOU POMOC V úvodu podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/] se člen Národní ekonomické rady vlády [NERV] vyjadřuje k zacílení současných podpor vlády nejen na zvládání vysokých cen energií. Podle něj je jen iluze, že vláda má nějaký kouzelný proutek, kterým odkouzlí negativní efekty války. „Co vláda může udělat, je rozptýlit dopady války tak, aby nebyly koncentrovány na určité skupiny lidí nebo firmy. A zároveň může přenést část těch nákladů na budoucí generace. Ale je tam riziko, že tím přispěje k inflaci [https://www.fintag.cz/2022/09/12/inflace-v-srpnu-ubrala-na-172-zlevnil-benzin-a-nafta/],“ vysvětluje. Podle něj většina vládou schválených podpůrných opatření bezprostředně reaguje na okamžité potřeby. Za příklad dává zastropování cen energií, které odsouhlasila až v momentě, kdy se ceny plynu a elektřiny docela utrhly ze řetězu. „Cena za tu rychlou reakci – musíme si uvědomit, že ten stát je pomalu se šinoucí letadlová loď, to není žádný rychlík – je plošnost. Plošnost je drahá, až neuvěřitelně drahá. […] A až teprve v tom druhém sledu vláda přijde... Více na FinTag.cz!!! [https://www.fintag.cz]

11. září 2022 25:17

Zdravotnictví teď může podržet každé portfolio, říká Štěpán Hájek z XTB

„Koncentraci kapitálu v sektoru zdravotnictví očekávám v horizontu jednoho až dvou let,“ říká v podcastu FinTag.cz investiční analytik XTB Štěpán Hájek. Podle něj právě sektor zdravotnictví může teď "podržet každé portfolio". Podle něj investice do zdravotnictví v posledních letech prozatím zůstávaly spíše na okraji zájmu většiny investorů, kteří peníze raději dávali například do technologického sektoru. Do něj patří akcie společností, jako jsou Facebook, Apple nebo Alphabet [vlastník Googlu, pozn. red.]. To se však s růstem úrokových sazeb centrálních bank [https://www.fintag.cz/2022/08/27/bez-cenove-stability-ekonomika-nefunguje-pro-nikoho/] a očekávané ekonomické recesi podle Štěpána Hájka nejspíš brzy změní. A investoři, aby ochránili své peníze a zároveň je zhodnotili, přesunou své investice právě do hodnotových sektorů, kterým je právě zdravotnictví. „Zdravotnictví je dlouhodobě taková kotva portfolia. Valuačně, hodnotově, to je takový držák,“ vysvětluje v podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/] Štěpán Hájek. Argumentuje tím, že sektor zdravotnictví, podobně jako energetický sektor, za poslední čtyři hospodářské krize na burzách nejenže nepropadl, ale peníze investorů dokonce zhodnocoval. Štěpánem Hájkem očekávaný přesun peněz do zdravotnictví pak v praxi přinese v blízké době nárůst hodnoty akcií farmaceutických firem, poskytovatelů zdravotní péče i lékárenských sítí. K čemuž ostatně dochází již nyní. „Když se podíváme na ETF fondy investující do zdravotnictví, jako je XLV nebo VHT, tak to jsou ETF, které od začátku roku porazily ten hlavní akciový index S&P 500,“ říká s tím, že koncentraci kapitálu v sektoru zdravotnictví očekává v příštím roce, případně dvou letech. POZOR NA AKCIE BIOTECHNOLOGICKÝCH FIREM V úvodu podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/] se Štěpán Hájek vyjadřuje k aktuálnímu soudnímu sporu mezi společností Moderna a Pfizer a BioNTech. Moderna zažalovala Pfizer a BioNTech za to, že jí podle ní zcizily patenty na technologii mRNA. Tedy technologii, na které Pfizer a BioNTech postavil výrobu a úspěšný prodej své vakcíny proti covidu-19 Comirnaty. „Soud s Modernou o vlastnictví mRNA technologie bude mít bezpochyby negativní dopad na akcie společností Pfizer a BioNTech. A pokud by spor nevyšel ve prospěch Moderny, pak to bude mít velice negativní dopad na PR Moderny,“ říká investiční analytik. Upozorňuje, že růst akcií firem, které dodávaly vakcíny proti covidu, už zdaleka nebude takový, jako byl po roce 2021, kdy tyto firmy významně navýšily zisky. „Ta politika jednotlivých států, jejich vlád, nebude už tolik tlačit na povinné booster dávky a povinné přeočkování. Už tam nebude takový tlak, který těm firmám umožní doručit takové tržby, jako v minulosti,“ vysvětluje a za příklad dává nedávný propad ceny akcií americké společnosti Novavax, která nenaplnila očekávání... Více na FinTag.cz!!!

9. srpen 2022 16:53

Oběd za 180 či 200 Kč bude normální, říká Tomáš Popp

„Nedokáži říct přesnou částku, kam až ceny obědů v restauracích vystoupají, ale podle mě se lidé budou normálně stravovat za 180 i 200 korun,“ říká v podcastu FinTag.cz manažer Asociace kuchařů a cukrářů ČR [AKC ČR] Tomáš Popp. A nejen to. Podle něj má Česká republika v přepočtu na počet obyvatel vůbec nejvíce restaurací na světě. Což je dáno i tím, že restauraci si v Česku často otevírají i lidé, kteří gastronomii a stravovacímu byznysu vůbec nerozumí. „Kdyby v Česku byla jen polovina restaurací, co jich máme teď, vůbec nic by se nestalo,“ říká v podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/] Tomáš Popp, který je mimo jiné i členem Národního týmu kuchařů a cukrářů [http://www.narodnitymkucharu.cz/] AKC ČR. V něm upřesňuje, že následující měsíce, které nebudou z ekonomického hlediska vůbec jednoduché, trh s restauracemi s největší pravděpodobností pročistí. „Nikomu nic zlého nepřeji, ale to, že se u nás počet restaurací sníží, je, myslím si, už nezvratné. […] Bylo by to žádoucí už kvůli tomu, že celý gastronomický byznys se potýká s personální krizí,“ upřesňuje Tomáš Popp. Jako trend pak uvádí proměnu mnoha restaurací v bistra, která jsou méně náročná na provoz. V podcastu FinTag.cz hovoří i o tom, jak vnímá konkurenci hotových jídel nabízených v supermarketech. OBĚD ZA 180 AŽ 200 KORUN SE STANE REALITOU Podle Tomáše Poppa byly u nás obědy v minulých letech až příliš levné. Stály 60, 70, 80 korun. Ta doba je ale podle něj už dávno pryč. A současnost změny ještě urychlila. Stejně jako ostatní odvětví se i restaurace potýkají s rostoucími náklady na suroviny, energie, ale i pracovní sílu. To znamená, že většina z nich již zdražila a ještě zdraží. „Můžete hledat úspory v provozu, můžete hledat úspory u dodavatelů, ale moc toho za současného situace nevymyslíte. Pro restaurace přitom není problém jen zdražování, ale obrovský problém je... Více na FinTag.cz již 10.8. 2022. [https://www.fintag.cz]

1. srpen 2022 29:19

Latinská Amerika boomuje, říká šéf Meddi Jiří Pecina

„Češi mají v Latinské Americe velice dobré jméno. A atmosféra tam připomíná dobu, která tady byla na začátku 90. let, každý tam dnes chce něco dokázat,“ říká v podcastu FinTag.cz šéf softwarové společnosti Meddi hub Jiří Pecina. „Mám velice negativní zkušenost s vnímáním Čechů v západní Evropě. Když už nás dobře umístí, tak v Londýně nás vnímají stále jen jako exoty z východní Evropy. To samé ve Francii. Snad jen v Německu je to o něco lepší,“ vysvětluje Jiří Pecina, proč svou telemedicínskou aplikaci Meddi začal na zahraničních trzích nabízet zprvu cíleně v zemích Latinské Ameriky. https://www.zdravezpravy.cz/2021/11/15/meddi-hub-uspel-se-svou-aplikaci-v-latinske-americe/ Podle něj jsou trhy v Latinské Ameriky českým firmám velice otevřené. Tvrdí, že Češi tam mají velice dobré jméno. Navíc představa, že jsou to trhy, na nichž se točí hlavně kokain, je podle něj docela mylná. „Až na pár výjimek jsou tamější města bezpečná. A když bych to srovnal s Českem, tak tam nevidíte žebráky. A i ty cyklostezky tam budují vedle silnic a ne jako u nás, kdy namalují cyklopruhy na už tak těsné silnice pro auta,“ vysvětluje v podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/]. I PŘESTO ALE UŽ MÍŘÍ S APLIKACÍ MEDDI DO ZÁPADNÍ EVROPY. TO PROTO, ŽE JI UŽ MAJÍ ODZKOUŠENOU A PREZENTUJÍ JEDNOZNAČNÉ VÝSLEDKY. DVEŘE JI NYNÍ OTEVÍRÁ I PRESTIŽNÍ MEZINÁRODNÍ OCENĚNÍ ZA PŘÍNOS TECHNOLOGIÍ VE ZDRAVOTNICTVÍ SIISDET. https://www.zdravezpravy.cz/2022/06/09/ceska-medicinska-aplikace-meddi-ziskala-cenu-siisdet/ Meddi hub tak nabídne aplikaci v Německu, Francii, Španělsku, Itálii. Aktivní ale už je v Řecku, Maďarsku a Slovensku. Jiří Pecina ale i dodává, že po šesti letech práce na firmě nyní dává velký pozor, aby "nepřepálil růst." Aby na úkor kvality produktu neupřednostnil další expanzi. „Ono je samozřejmě velice příjemné otevírat nové trhy. Jsou tam noví nadšení lidé, které všecno strašně baví. Za dobu, co podnikám, ale také už vím, že právě teď je ta správná chvíle se věnovat i těm lidem, s nimiž jsme už šest, a kteří také už vědí, že ne všechno je jen  růžové,“ vysvětluje. MEDDI HUB JE SOFTWAROVÁ FIRMA V ÚZKÉ SPOLUPRÁCI S LÉKAŘI Jiří Pecina začal podnikat jako náctiletý. Se svou ženou Alenou vybudovali významnou sít autobazarů. Tu prodali v roce 2008 a odešli do USA, aby se po čase vrátili zpět do Česka. Jedním z důvodů byla i zhoršující se bezpečnostní situace v Americe. K telemedicíně a společnosti Meddi hub je ale přivedla až osobní zkušenost s českým zdravotnictvím. „Byl jsem v nemocnici na ORL se svým synem. Viděl jsem, co všechno je zapotřebí vyplnit, než půjde na operaci s mandlí. Kolik papírů jsme museli donést, jak je ten administrativní proces komplikovaný a vysilující. A tak jsem přemýšlel nad tím, proč moje tehdy šestiletá dcera může v pohodě posílat fotky z dovolené babičce, ale já nemohu poslat sestře... Více na FinTag.cz!!!

25. červenec 2022 28:25

Časy bezcenných peněz jsou pryč, říká Petr Šimčák

„Já velice vítám, že jsme celosvětově už přišli na to, že nulovými úroky a tištěním peněz prosperita nevzniká. Že opět bude důležitá cena peněz, produktivita práce, zodpovědnost a rozumné projekty,“ říká v podcastu FinTag.cz ředitel investic Amundi ČR Petr Šimčák. Zároveň se v něm vyjadřuje k tomu, kde lze dnes vydělat na zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank. V tomto ohledu zmiňuje takzvané fondy krátkodobých dluhopisů, ale i přínos měnově zajištěných investic. „Momentálně teď, když si koupíte cizoměnový investiční produkt, který je měnově zajištěný, nebo si ho měnově zajistíte, tak například zajištění koruny vůči euru vám přinese 7% výnos. Teď, kdy Evropská centrální banka zvedla úrokové sazby [https://www.fintag.cz/2022/07/21/ecb-zvysila-uroky-v-podpore-dluzniku-ale-dal-pokracuje/] o 50 bazických bodů, to sice bude o půl procenta méně, ale stále to bude 6,5 procenta,“ říká v podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/] Petr Šimčák. Tento výnos dle něj plní funkci rozdílu mezi úrokovými sazbami koruna vs. euro. A ten je teď vysoký ve prospěch koruny. Podobně to funguje u měnového zajištění koruny vůči dolaru. Tam je výnos 5%. To proto, že aktuální úroky amerického FEDu se pohybují od 1,50 až 1,75 procenta [https://www.fintag.cz/2022/06/16/fed-zveda-uroky-ecb-zkouma-jak-nepotopit-predluzene-zeme/], zatímco úrokové sazby České národní banky jsou na sedmi procentech [https://www.fintag.cz/2022/06/22/zakladni-urokova-sazba-je-na-7-cnb-znovu-zvedla-sazby/]. „V praxi to znamená, že pokud si někdo nyní zvolí podílový fond nebo ETF s měnovým zajištěním vůči euru a ten fond či ETF mu přinese výnos třeba osm procent, tak spolu s necelými sedmi procenty má na konci roku necelý 15% výnos,“ upřesňuje Petr Šimčák. „Samozřejmě, pokud dál porostou úroky Evropské centrální banky a amerického FEDu a Česká národní banka už úroky zvedat nebude, tak ten výnos ze zajištění klesne,“ dodává. NOVÉ FONDY V NABÍDCE AMUNDI ČR V podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/] Petr Šimčák charakterizuje i nové podílové fondy v nabídce Amundi. Jako první zmiňuje dluhopisový podílový fond. Ten investuje do českých státních dluhopisů. Amundi ho sice nabízí přes 20 let, ale nyní v jeho rámci vytvořil speciální třídu s nižším poplatkem za správu. Poplatek činí 0,60 procenta ročně do jednoho milionu korun. „Proč? No, protože nyní došlo k masivnímu růstu úrokových sazeb. Tak i k masivnímu růstu výnosů, tudíž k velkému propadu cen u státních dluhopisů. A trh s českými státními dluhopisy teď nabízí zajímavou investiční příležitost. A my ji chceme nabídnou ve větší aktivitě,“ vysvětluje. Dále zmiňuje nový tematický fond CPR Hydrogen. To je dle jeho slov čistý akciový tematický fond... Více na FinTag.cz!!! [https://www.fintag.cz]

4. červenec 2022 13:02

Valorizace penzí nedovoluje přidat všem stejně, říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

„Mimořádná valorizace penzí kvůli inflaci neumožňuje přidat všem penzistům stejně,“ říká v podcastu FinTag.cz ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vyjadřuje se i k jednání s odbory o zvýšení platů lidem ve veřejné sféře. Mimořádná valorizace penzí kvůli inflaci v Česku funguje tak, že nejvíce přidáno dostanou vždy ti s nejvyššími důchody. A naopak nejméně dostanou ti s nejnižšími penzemi [https://www.fintag.cz/2022/02/15/od-cervna-2022-si-opet-vice-polepsi-ti-s-nejvyssimi-duchody/]. Což budí vášně vždy, když vláda prezentuje valorizaci penzí jako pomoc na zvládání zdražování. „Valorizační vzorce při mimořádných valorizacích v průběhu roku mě jako ministrovi neumožňují dle zákona dát na vládu jiný návrh než na procentní zvýšení všem stejně. […] Jediná změna, kterou se chystám udělat, kde to dle zákona mohu udělat jinak, je první leden,“ říká v podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/] ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL]. Dle jeho slov totiž pouze prvního ledna může ministr práce a sociálních věcí vládě navrhnout zvýšení shodné základní částky pro výměru důchodů. Anebo může navrhnout jednorázovou valorizaci v částce, která bude pro všechny stejná. „Ale v průběhu roku, kdy valorizujeme, protože zákon říká, že pokud míra inflace překročí pět procent od poslední valorizace, vláda musí valorizaci provést podle inflace. Takto hovoří zákon,“ vysvětluje. Výše důchodů v České republice se dle jeho slov totiž striktně odvíjí od toho, jak aktivní byli lidé v produktivním věku. „Výše důchodů je dneska čistá závislost na výši výdělků. A pak na době, po kterou člověk pracoval. Takto je náš systém nastavený desítky let,“ dodává. Nízkopříjmoví penzisté dle něj ale mohou vždy využít podporu českého sociálního systému. JEDNÁNÍ S ODBORY O NAVÝŠENÍ PLATŮ Zhruba dva měsíce již trvají jednání ministra Jurečky se zástupci odborů o navýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře. Ministr Jurečka říká, že jednání se významně posunula. A to rozhodnutím vlády o zvýšení platů zhruba 308 tisícům státních zaměstnanců od září letošního roku o deset procent. Připouští, že skupina lidí ve státním sektoru, kterým vláda zmrazila platy a peníze jim nepřidala ani v lednu, čítá 370 tisíc lidí. „Stále tedy zbývá ta skupina těch 65 tisíc lidí. A tady to řešení stále hledáme. Plus se bavíme o těch dalších lidech, kteří pracují pro stát. Jako jsou učitelé, lidé v sociálních službách, ve zdravotnictví. A tady... Více na FinTag.cz!!! [https://www.fintag.cz]

1. červenec 2022 10:05

Dopravní stavby utlumovat nechci, říká ministr dopravy Martin Kupka

„Hledáme způsoby, aby investiční činnost běžela i v příštím roce v nezměněném tempu,“ říká ve věci budování důležitých dopravních staveb v podcastu FinTag.cz ministr dopravy Martin Kupka [ODS]. Peníze státu ale chybějí už letos. Konkrétně jde o 6,5 miliardy korun. Podle ministra jde o výpadek financí kvůli nižšímu výběru daní ze snížené spotřební daně na pohonné hmoty a zrušené silniční daně. „Předpokládáme, že 6,5 miliardy korun právě kvůli tomuto výpadku z daní získáme do rozpočtu rezortu dopravy jako náhradu toho výpadku,“ říká ministr dopravy Martin Kupka v podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/]. Co se týče příštího roku, cílem Ministerstva dopravy ČR [MD ČR] je dle jeho slov získat pro Státní fond dopravní infrastruktury [SFDI] alespoň takový objem peněz, jaký má Fond v letošním roce. Což je 127,6 miliardy korun. A možná i něco navíc. „Vzhledem k tomu, že Správa železnic i Ředitelství silnic a dálnic budou dokončovat celou řadu zasmluvněných kontraktů, běžících staveb, budeme potřebovat ještě nějaký příspěvek navíc. A tak hledáme způsob, jak se k němu dostat. Případně načerpáme další úvěrové peníze,“ přibližuje plány ministr Kupka. ROZPOČET SFDI VLÁDA POKRÁTILA JIŽ LETOS Podle něj SFDI dostane peníze navíc v příštím roce v řádu miliard korun. S kolika penězi ale bude Fond skutečně hospodařit, je v tuto chvíli, zdá se, stále velká neznámá. Skutečnost je, že minulá vláda schválila rozpočet SFDI pro letošní rok ve výši 130,6 miliardy korun. Vláda Petra Fialy [ODS] tuto částku již nyní ponížila o tři miliardy na zmíněných 127,6 miliardy korun. „Snížení se týkalo především neinvestičních výdajů na opravy a údržbu. Finanční prostředky byly kráceny u příjemců Správy železnic, Ředitelství silnic a dálnic a Ředitelství vodních cest a krajům,“ uvádí v této souvislosti ředitel SFDI Zbyněk Hořelica v dokumentu SFDI “Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2022 a střednědobý výhled na roky 2023 a 2024 [https://www.sfdi.cz/soubory/obrazky-clanky/rozpocet/text-rozpoctu.pdf]“ z letošního března. A nejen to. Dle jeho slov bude nutné pro roky 2023 a 2024 vyřešit v návaznosti na vývoj státního rozpočtu financování realizace investičních akcí. A trend nárůstu připravenosti zásadních dopravních staveb dle něj vyžaduje i nárůst finančních potřeb na realizaci těchto staveb. Jak ale vyplývá z jeho dalších slov o plánovaných penězích pro SFDI, potřeby se rozcházejí s realitou. „Střednědobý výhled pro rok 2023 celkem činí 97,4 mld. Kč a pro rok 2024 celkem činí 90,6 miliardy korun. Je třeba zdůraznit, že je potřeba zajistit rostoucí trend rozpočtu SFDI. Ten je podmínka pro splnění cílů ve vztahu k výstavbě hlavní infrastrukturní sítě silnic a železnic,“ říká v dokumentu. PENÍZE BUDOU, TVRDÍ MINISTR KUPKA Podle ministra dopravy Martina Kupky jeho resort peníze pro SFDI na rozjeté i chystané investiční akce ale najde i v příštím roce. Tvrdí, že o tom již nyní intenzivně jedná s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou [ODS].  „Hledáme způsoby, aby investiční činnost běžela v nezměněném tempu,“ říká v podcastu FinTag.cz [https://www.fintag.cz/rubrika/podcasty/], v němž vyjadřuje předpoklad, že i v příštím roce bude SFDI hospodařit nejméně se stejnou částkou, s jakou hospodaří letos [127,6 mld. Kč]. „To bude určitě návrh, o kterém už teď jednám s ministrem Stanjurou. Ale, jak jsem již řekl, snažím se i jinými cestami o zajištění významných finančních prostředků na to, abychom začali i s dalšími stavbami,“ vysvětluje. Škála možností, kde peníze vezme, je dle něj... Více na FinTag.cz [https://www.fintag.cz]!!!