Ekonomické jednohubky
18. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Ekonom: V hospodářské politice je občas třeba zatnout zuby a pochopit, že nejde mít jen rovnováhu

Hospodářská politika představuje činnost státu, tedy především vlády a parlamentu, ale i dalších státních institucí, která ovlivňuje chod celé ekonomiky. Stát se prostřednictvím své hospodářské politiky snaží pro své občany zajistit co největší společenský blahobyt, podporovat dlouhodobý hospodářský růst, udržovat nízkou nezaměstnanost a stabilní cenovou hladinu, a tím i celou ekonomiku v rovnováze. Používá k tomu různé nástroje, zejména měnovou a rozpočtovou politiku.

15:45

Ekonomické jednohubky

Vydává: Český rozhlas

Naučí vás nejen rozumět řeči ekonomů, ale také odkryjí ekonomickou provázanost našich životů.

Web

27. říjen 2023 14:30

Nepřímé daně. Méně viditelný a zároveň transparentnější zdroj státní pokladny

Klíčovým příjmem prakticky každého státu jsou daně. A Ekonomické jednohubky se tentorkát podrobněji podívají na ty nepřímé, které platíme při každém nákupu zboží a služeb. Ekonomové Naďa Bělovská a Michal Skořepa vysvětlí, jak by měly být optimálně nastaveny.

20. říjen 2023 16:46

V Česku máme obrovský rozdíl mezi daňovým zatížením podnikatelů a zaměstnanců, míní ekonom Skořepa

Je v česku práce zdaněna spravedlivě a bylo by dobře více danit majetek a například i dědictví? I tyto otázky padnou v Ekonomických jednohubkách, ve kterých ekonomové Naďa Bělovská a Michal Skořepa probírají české přímé daně.

13. říjen 2023 15:57

Styl investování se v každé zemi liší. Záleží na nátuře i historických zkušenostech, říká Skořepa

Investice – pojem, který zavání bohatstvím, dostatkem peněz a jejich dobrým využitím. Současně s sebou ale vždy nese také riziko, které už lidé tak ochotně podstupovat nechtějí. Jaké možnosti se nám v této oblasti vlastně nabízejí?

6. říjen 2023 15:58

Získat hypotéku je dnes jednodušší, ne levnější a možná ani ne rychlejší, hodnotí ekonom Skořepa

Hypotéka se pro českou domácnost už stala samozřejmostí jako nástroj, který většině společnosti umožní bydlet ve vlastním. Ekonomické jednohubky servírují pohled ekonomů Michala Skořepy a Nadi Bělovské právě na tento už zažitý finanční produkt.

29. září 2023 15:51

Euro je jednou z nejdůležitějších měn světa. Jaká jsou jeho rizika a výhody?

Euro, tedy jednotná evropská měna, je oficiální měna 20 z 27 zemí Evropské unie. Těchto 20 zemí platících eurem se nazývá eurozónou a díky jednotné měně mají i jednotnou měnovou politiku, kterou provádí Evropská centrální banka (ECB) sídlící ve Frankfurtu nad Mohanem. A měnová politika se pro 20 zemí najednou nenastavuje právě lehce.

15. září 2023 14:54

Daně mají být spravedlivé a efektivní. Jak správně nastavit daňový systém?

Daně jsou povinné a nenávratné platby, které stát vybírá z našeho majetku nebo našich příjmů. Prostředky, které se na daních vyberou, vláda používá k hrazení nevýdělečných služeb, které pro obyvatele zajišťuje, a to zejména v oblasti zdravotnictví, dopravy, kultury a školství. Nastavit daňový systém, tedy správnou kombinaci daní tak, aby ekonomika efektivně fungovala, není vůbec jednoduchá záležitost, a proto má každý stát daňovou skladbu jinou.

8. září 2023 16:02

Když stát víc utratí, než vybere aneb co je to státní dluh?

Státní dluh je a bude asi nejvíce skloňovaným ekonomickým termínem v české politice. Vzniká ve chvíli, kdy vláda ve svém rozpočtu více utratí, než kolik vybere na příjmové straně rozpočtu. V takovém případě vzniká ve státním rozpočtu schodek, který je zapotřebí něčím zafinancovat.

1. září 2023 15:52

Jak změřit velikost ekonomiky? Díky HDP můžeme porovnat i velmi rozdílné země

Jak měříme růst a velikost ekonomiky? Ekonomie má na toto hodnocení jeden zásadní ukazatel. Hrubý domácí produkt neboli HDP. Ten ukazuje výkonnost ekonomiky a my podle jeho vývoje dokážeme hodnotit, jestli ekonomika roste, stagnuje, anebo padá.

25. srpen 2023 15:25

Nezaměstnanost. Jaká míra je ideální a jak se k ní dostat?

Nezaměstnanost ukazuje určitou nerovnováhu na trhu práce, tedy stav, kdy je poptávka firem po zaměstnancích nižší než nabídka práce, což v praxi znamená, že na trhu zůstávají lidé, kteří pracovat chtějí, ale nemohou práci najít. Ve skutečnosti ale nepracuje v ekonomice samozřejmě mnohem víc lidí. Ti ale ani pracovat nechtějí, říká ekonom Michal Skořepa.