Řečí peněz
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Ekonom: Rizikem krachu amerických bank je nyní morální hazard. Může způsobit absenci opatrnosti

Krach dvojice amerických bank na přelomu tohoto a minulého týdne vyděsil trhy. Ty uklidňovalo nejen americké ministerstvo financí, ale také prezident Joe Biden. Vkladatelé dostali ujištění, že o své prostředky nepřijdou. Panická nákaza se prozatím nekoná, ale změnil se pohled na rizika, která dnešní ekonomika řeší.

24:53

Řečí peněz

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s českými podnikateli a manažery. Nechte se inspirovat úspěšnými lidmi z byznysu.

Web

Dnes 25:02

Ekonom: Pokud se tempo růstu mezd dostane nad 10 procent, tak je to signál ke zvýšení úrokové sazby

Poprvé v novém složení jednala bankovní rada ČNB. Jednání ale žádný posun nepřineslo. Kubíček a Procházka tak nic nezměnili na tom, že základní úroková sazba je už téměř rok na 7 procentech. Centrální banka vysokou inflaci krotí téměř dva roky, ale ta zatím zásadně neklesá. Podle guvernéra Aleše Michla by ale v příštím roce měla být zpět u 2 procent.

Před týdnem 24:22

Run na banku. Ani velká banka typu Credit Suisse neustojí paniku svých vkladatelů, upozorňuje ekonom

Těžká hospodářská krize v roce 2008 nás měla poučit, přesto poslední dva týdny začaly znovu krachovat banky. Minulý týden skončily ve Spojených státech nečekaně hned tři a následně se v Evropě dostala do potíží švýcarská banka Credit Suisse, kterou nakonec převezme její konkurent, banka UBS. Znamená to, že se bankovní krizi v Evropě opravdu podařilo zažehnat, nebo je to teprve začátek možných velkých problémů?

Před 3 týdny 25:02

Inflace poleví, ale i tak bude vidět velká disproporce mezd, očekává ekonomka Horská

České platy stále rostou, ale inflaci zdaleka nestačí a reálná mzda proto znatelně klesá. V posledním loňském čtvrtletí se naše průměrná mzda meziročně zvýšila o téměř 8 procent na 43 412 korun měsíčně. Po započtení téměř 16procentní inflace to ale znamená více než 6,5procentní pokles reálné mzdy, která přitom klesá už rok a čtvrt v kuse. Jak moc ještě kvůli vysoké inflaci zchudneme?

2. březen 2023 27:17

Zredukujme obory a rozšiřme technická lycea. Roste zájem o všeobecné vzdělávání, míní ekonom Münich

Letos bude nezvykle tvrdý boj o střední školy. Důvodem je přestup deváťáků základních škol jako populačně nejsilnějšího ročníku potomků tzv. Husákových dětí. Ti už bojovali o školky, základní školy a teď o ty střední. Bojovat budou ale asi i o ty vysoké, protože školství se na tento zvýšený zájem dosud nijak zvlášť nepřipravovalo. Jak moc vzdělané lidi potřebuje česká ekonomika?

23. únor 2023 24:46

Ekonom Marek: Vykrýt celou předchozí spotřebu zemního plynu z Ruska nejde změnou z roku na rok

Už je tomu rok, co začala válka na Ukrajině, s níž se zásadně proměnil vývoj světové ekonomiky. Rozpoutala totiž energetickou krizi a v Evropě několikanásobně zvýšila inflaci. Jak se Unie s dopady války na Ukrajině dokázala za rok vyrovnat? Dá se výkon českého a evropského hospodářství považovat vzhledem k okolnostem posledních měsíců za dobrý?

16. únor 2023 24:06

Čeští zaměstnanci mají slabší vyjednávací pozice. Na stávkování nejsme nastavení, míní ekonom Bureš

V poslední dekádě vládli trhu zaměstnanci a pro firmy i stát bylo snadné plnit jejich požadavky. Tzv. sociální smír se udržoval víceméně snadno. Nyní čelíme ochlazení ekonomiky a vysoké inflaci. Na straně jedné se zvedají nároky, na té druhé se zmenšují možnosti, jak tyto nároky splnit. Jak velkým problémem je, že se poklidné vody vztahu stát, firma, zaměstnanec, ale i penzista začínají bouřit?

9. únor 2023 24:38

Matesová: Vysoké ceny narušily soudržnost společnosti. Lidé hledají, proti komu obrátit svůj hněv

Lidé kvůli vysoké inflaci čím dál méně utrácejí. Nejnovější čísla ukazují, že maloobchodní tržby se před Vánocemi propadly o více než sedm procent, což je téměř nejvýrazněji v historii. Jak varovný je to signál pro příští měsíce? Proč lidé šetří především na potravinách a co s tím ČNB a naše vláda může udělat?

2. únor 2023 24:59

Ropovod Družba je pro nás klíčový. Není třeba si nalhávat, že na něm nejsme závislí, míní ekonom

Už tuto neděli se zastaví vývoz ropných produktů z Ruska do Evropy. Podle analytiků se jedná o zásadní restrikci, která dopadne na ruský ropný průmysl daleko víc než už téměř dva měsíce platné embargo na vývoz surové ropy. Velký dopad to bude mít i na evropské státy, které se na zásadní výpadek především dovozu nafty musely připravit. Jak se Evropa připravila? Co se změní v Rusku a zdraží se nafta u čerpacích stanic?

26. leden 2023 26:09

Bezbolestně nad inflací nevyhrajeme, míní předseda Národní rozpočtové rady Hampl

Mezinárodní měnový fond doporučil ČNB, aby zvýšila úrokové sazby a přesvědčila tak trhy a veřejnost, že inflaci příští rok dostane pod kontrolu. Měli by si centrální bankéři vzít doporučení fondu k srdci, nebo by další zvýšení sazeb už mohlo být pro naši ekonomiku kontraproduktivní? A není na čase zaměřit se nyní spíš na ekonomiku fiskální, která by mohla pomoci zastavit naše razantní zadlužování?