Jak to vidí...
22. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Ekonom Kovanda: Konsolidační balíček čeká velký politický boj. V září se bude škrtat v resortech

Koaliční poslanci chtějí definitivně doladit konsolidační balíček. Než předloha půjde na začátku září do dalšího čtení, má souhrn opatření doznat změn. „Vláda hodlá zvýšit daně. Z dlouhodobého hlediska to ale nic neřeší. Musí se opravdu razantně škrtat na straně výdajů a my zatím nevíme, co koalice učiní,“ míní ekonom Lukáš Kovanda. Kdy bude opět česká ekonomika růst? Co je to past středních příjmů? A jak by tuzemské hospodářství mohlo být v Evropě konkurenceschopné?

25:35

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 27:31

Lenka Suchá, vědkyně z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Včera 26:07

Kristína Roháčková, filmová publicistka

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza z 25. srpna 2023.

Před dvěma dny 26:34

Vladimír Kočí: Uhlíková stopa, boj s chudobou, korupce... Co je udržitelnost, se teprve učíme chápat

Udržitelnost je v dnešní době velice aktuální téma. Co ale znamená žít a pracovat udržitelně? Jaká je podstata udržitelného přístupu? Jaký je environmentální dopad průměrného českého spotřebitele? A jaké jsou nejčastější mýty o udržitelnosti? Zita Senková se v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje zeptala profesora Vladimíra Kočího, vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠ chemicko-technologické v Praze.

Před třemi dny 26:01

Politolog: Bitky, prezidentka jako zlo. Slovenské volby dokazují, jak polarizovaná tamní politika je

Vládní krize na Slovensku si vyžádala předčasné parlamentní volby. Původně se měly konat až v roce 2024. Kdo má největší šanci sestavit novou vládu? O co všechno se nyní hraje? A jak se výsledky mohou promítnout u nás? Politolog Lubomír Kopeček v audiozáznamu ještě probere kauzy Andreje Babiše a přiblíží mimo jiné i to, proč žaluje slovenské ministerstvo vnitra.

Před čtyřmi dny 27:31

Na jaká úskalí stáří bychom měli být připraveni, prozradí Denisa Ratajová z organizace Sue Ryder

Co zjistil průzkum mezi neformálními pečujícími? Co společně prožívaný čas přináší pečujícímu i opečovávanému? Jak opečovávanému sdělit, že nám docházejí síly? Kde najdou lidé, kteří pečují o své blízké, radu nebo pomoc? Obejde se stát bez neziskových organizací, které se zaměřují na péči o seniory?

Před čtyřmi dny 27:31

Denisa Ratajová, organizace Sue Ryder

Sváteční setkání sestry Angeliky se zajímavými lidmi nad neotřelými tématy.

Před šesti dny 27:14

Analytička: Přezkum důkazů i výslechy svědků. Kauza Čapí hnízdo se zřejmě vrací k nižší instanci

Vrchní soud v Praze rozhodl o odvolání proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Případ zřejmě vrátil k novému projednání. Možností je ale více. Co se bude dít dál? Ekonomická analytička Jana Klímová v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč se stát uchází o podíl v rafinerii v Karlsruhe, jak se budou vyvíjet ceny energií v příštích měsících i v čem by mohla nebo měla být budoucnost českého průmyslu.

Před týdnem 27:14

Sociální geograf Drbohlav: Každý desátý člověk u nás je cizinec. Počty nelegálních migrantů neznáme

Odhaduje se, že nelegálních migrantů jsou v Evropské unii tři až čtyři miliony. V České republice je to mezi patnácti až tři sta tisíci. „Experti skutečně nevědí, kolik se u nás pohybuje neoprávněně působících migrantů,“ vysvětlil sociální geograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Dušan Drbohlav. Poslechněte si názory na téma nelegální migrace, fenomén převaděčství a neoprávněné ekonomické aktivity cizinců. Jak to vidí… na Dvojce moderuje Zita Senková.

Před týdnem 25:18

Analytik Tureček: Proč nikdo neupouštěl přehrady? Záchranné práce v Libyi komplikuje dvojvládí

Dramatická situace není jen v Maroku, které zasáhlo zemětřesení, ale také v Libyi, kde se v důsledku mohutných záplav pohřešuje na 10 000 lidí. Počet obětí prudce stoupá. Nejhorší situace je v přístavním městě Derna. Jaké jsou příčiny katastrofy? Proč nedošlo k včasné evakuaci? A jak na situaci reagují libyjské vlády? Zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček v audiozáznamu ještě připomene 30 let od podpisu mírových dohod z Osla.

Před týdnem 25:05

Jiří Pondělíček: Odkaz 11. září se posunul. Rezonuje to, co následovalo v Iráku a v Afghánistánu

Spojené státy si připomněly výročí teroristických útoků z 11. září 2001. Jak Američané na tragickou událost s odstupem 22 let vzpomínají? Jak pokračuje identifikace obětí? Amerikanista Jiří Pondělíček v audiozáznamu ještě přiblíží debaty kolem věkového průměru amerických zákonodárců a vysvětlí, které obvinění Donalda Trumpa by mohlo hrát nejvážnější roli.