- Podcasty
- Přímo z místa

Poslechněte si podcast: Ekologické zemědělství a bioprodukce potravin je stále provázena mýty, které se těžko vyvrací
Jeseníky a jejich podhůří patřily už od 15. století k centrům sklářské výroby. Kromě bukového dřena na topení pod sklářskými pecemi nabízely pohonnou sílu horských bystřin i dostatek křemene jako základní suroviny pro výrobu. Příběh těchto skláren lze najít v nedávno otevřeném Muzeu rapotínské sklárny.
Přímo z místa
Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.
Na Zábřežsku se bobři usídlili nejprve v přírodě kolem města, dnes žijí i téměř v centru
Bobr byl ještě pro generaci našich prarodičů zvířetem, o kterém věděli jen z knih, případně přírodopisných dokumentů. Jeho návrat byl úspěšný a dnes jej například na Zábřežsku najdeme nejen ve volné přírodě, ale dokonce i přímo ve městě.
Začátek zahrádkářské sezony je tu. Jakými rostlinami už se můžete vybavit?
V zahradním centru Florcenter v Olomouci, jednom z největších v našem kraji, mají už teď v polovině března plné ruce práce, zahrádkářská sezona se totiž rozbíhá naplno. Jakými rostlinami se tam můžete vybavit nebo jak to vypadá v pěstitelských sklenících?
Řeka Morava měla pět stupňů, zimní plavci byli s podmínkami na závodech v Olomouci spokojení
Je to jedna velká rodina, všichni se znají. Do Olomouce přijeli zástupci devatenácti klubů z celé České republiky a bylo hodně veselo. „Když se týden co týden s někým potkáváte, stanou se z vás kamarádi,“ potvrzuje organizátorka Zdenka Páčová.
Od narození Jana Blahoslava, muže, který objevil češtinu pro vzdělance, uplynulo už 500 let
Neuvěřitelných 500 let uplynulo od chvíle, kdy se v Přerově v bratrské komunitě narodil jeden z nejvýznamnějších humanistů, teologů, ale zejména spisovatelů a jazykovědců Jan Blahoslav.
Bora vencer! Jak vypadá volejbalový trénink žákyní z Prostějova pod vedením brazilské trenérky?
Ponožky, boty, nákolenky, šortky, tričko, návleky na ruce a pití. Když si toto všechno holky z volejbalového týmu starších žákyní A zabalí, můžou vyrazit na trénink, který pro ně pravidelně připravuje jejich trenérka Solange Soarezová.
Co se děje, než vstoupí herci na jeviště? Pojďte za oponu inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem
Než se zvedne opona, musí se udělat spousta věcí. Zveme vás do zákulisí Moravského divadla před premiérou inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem.
FOTO a VIDEO: Od malované vařečky po digitální hru. Jak se měnilo dětství v 19. a 20. století?
Jak se vyvíjela péče o novorozence, jak se formovalo školství, odkdy mají děti svůj pokojíček, do čeho se dříve oblékaly a s čím si hrály?
Na jeden den v prostějovské knihovně. Co se děje s knihou, než se dostane ke čtenáři?
Knihovny už neslouží pouze jako místo pro studium a zapůjčení knih. Tyto instituce mají stále větší vliv na kulturní život lidí v obci, ve které se knihovna nachází.
Mají současné lesy naději na znovuzrození? Bezesporu, jen musíme počítat, že budou jiné
Lesy v našem okolí procházejí v současné době asi největší proměnou, kterou současné generace obyvatel kraje mohly v době svého života zažít. Nejede jen o rozsáhlé postižení kůrovcovou kalamitou a větrnými polomy. I nově vysazované lesy budou muset být zcela jiné, než na jaké jsme doposud byli zvyklí.
Pánové, zadejte se! zaznělo na závěrečné koloně olomoucké Taneční školy Progress
Taneční jsou fenoménem České republiky. Vzpomínají na ně naši prarodiče, absolvují je naše děti a vnuci. Není to samozřejmě jen o krocích na parketu, ale taky o základech správného chování a oblékaní. „Proměna, kterou v průběhu kurzu vidím, je obrovská,“ říká lektor Marek Černý.