- Podcasty
- Za obzorem
Poslechněte si podcast: Džihádisté v Sahelu jsou síla, se kterou je potřeba počítat. Vytváří stát tam, kam vláda nedosáhne
Už skoro deset let vzdorují západní intervenci a i přes snahy jedné z nejmodernějších armád světa se jejich vojenská porážka spíš vzdaluje. Džihádisté na západě afrického Sahelu – v Mali, Burkině Faso a západním Nigeru – se stávají silou, která na mnoha místech fakticky dokáže nahradit stát a státní moc s nimi chtě nechtě musí počítat. V čem se skrývá úspěch džihádistů napojených na al-Káidu a proč je pravděpodobnější jejich spojenectví s vládou než s Islámským státem?
Za obzorem
Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.
Jugoslávie se v hranicích jednoho státu snažila sjednotit Chorvaty, Srby, Slovince i Bosňáky, západní i východní křesťany a muslimy
Důležitým prostředkem k vytváření společné jugoslávské identity byla populární hudba, která v mnoha lidech ze zemí bývalé Jugoslávie dodnes vyvolává nostalgické pocity. Pořad připravila Magdalena Fajtová.
Tři z deseti mrtvých slonů ve střední Africe nesou známky pytláctví
Mohutné kly slonů afrických můžou dorůstat až tří metrů. Velká část zuboviny přitom není vidět, protože je překrytá svalovinou a kůží. Proto sloni útok pytláků nemohou přežít. Jen za listopad 2021 zadržel Interpol a Světová celní unie téměř tunu slonoviny a předmětů z ní vyrobených. V Africe jich přitom zbývá asi 512 tisíc. Zatímco v některých zemích se daří díky ochraně přírody jejich počty stabilizovat, v jiných regionech jsou sloni na pokraji vyhynutí. (repríza)
Africký Sahel se v posledních desetiletích potýká s opakovanými vojenskými převraty, populační explozí a rostoucím počtem lokálních konfliktů
Vše to souvisí s vysycháním jižního okraje Sahary. V dnešním dílu pořadu se podíváme, jak právě měnící se Sahara utvářela region, který byl jednou z kolébek africké civilizace. A také na pokus zastavit rozšiřování pouště. Pořad připravil Zdeněk Novák.
Nebezpečná ideologie salafismus se dostává do Bosny a Hercegoviny
Salafismus – konzervativní odnož sunnitského islámu – je oficiální náboženská doktrína Saúdské Arábie. V průběhu posledních několika dekád se ale skrze humanitární pomoc, vzdělávání nebo třeba stavbu mešit dostává i do států, ve kterých lidé po staletí vyznávají umírněnou formu islámu.
Nejmocnější diplomatická síla Indie i nástroj útlaku. Obojí se rodí na jógové podložce
Když se v roce 2014 chopila vlády v Indii strana BJP, jednou z jejích hlavních priorit se stala podpora jógy. Tento druh cvičení už dlouho patří k nejúspěšnějším vývozním artiklům indické kultury, vláda pod vedením premiéra Naréndry Módího se ale rozhodla udělat z jógy vlajkovou loď indické kulturní diplomacie. Jógu používá také k temnějším cílům: K prosazování vlastní šovinistické politiky na domácí půdě.
Když se v roce 2014 chopila vlády v Indii strana BJP, jednou z jejích hlavních priorit se stala podpora jógy
Tento druh cvičení už dlouho patří k nejúspěšnějším vývozním artiklům indické kultury, vláda pod vedením premiéra Naréndry Módího se ale rozhodla udělat z jógy vlajkovou loď indické kulturní diplomacie. Jógu ale používá také k temnějším cílům: K prosazování vlastní šovinistické politiky na domácí půdě. Pořad připravil Ondřej Himmer.
Konflikty, politika i kultura - pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa
Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.
„Nebojte se nás.“ V Jihoafrické republice má pětina dospělých HIV, boj s virem komplikuje i pandemie
Nejmladšímu řečníkovi 13. mezinárodní konference o AIDS bylo 11 let. Jihoafričan Nkosi Johnson se s HIV narodil. Kvůli diagnóze ho později odmítli přijmout i do školy. „Chodíme, mluvíme, máme potřeby jako kdokoliv jiný. Nebojte se nás, jsme všichni stejní,“ řekl na závěr svého vystoupení, ve kterém mluvil o své nemoci, o smrti biologické matky a adoptivní mámě Gail. To se ale psal rok 2000, jen o rok později zemřel. Nkosi je dodnes tváří boje za práva pacientů s HIV/AIDS.
V Jihoafrické republice žije v současné době asi 7,5 milionu lidí s virem HIV
Zatímco na přelomu tisíciletí se pacienti i neziskové organizace pečující o ně potýkali se šikanou úřadů, dnes se zapojují do největšího programu proti šíření HIV na světě. Pořad Za obzorem připravila Kateřina Havlíková.
Do 20 let zmizí čtyři země. Tichomořské ostrovy naplno pociťují dopady klimatických změn
Jednou z oblastí, na kterou už dnes těžce dopadá klimatická změna, jsou tichomořské ostrovy. Jedná se o malé země, které samy produkují naprosto minimální množství skleníkových plynů, přesto jsou to právě obyvatelé Mikronésie, Melanésie a Polynésie, kteří se musejí přizpůsobovat s nemalými obětmi rychle se měnícím přírodním podmínkám. Co to obnáší a pro které země budou dopady změny klimatu nejspíš brzy fatální?