14. duben 2022

Poslechněte si podcast: Dvorský safari park připravil na svátky jara zvířatům hračky i krmné proutěné prvky pro pobavení

Safari Park Dvůr Králové návštěvníkům představí prostřednictvím proutěných „hraček“ metodu enrichmentu, tedy obohacení a zpestření prostředí a života živočichů v lidské péči. Cílem je podávat potravu netradičním způsobem a ještě zvířata rozptýlit a pobavit.

02:48

Safari

Vydává: Český rozhlas

Aneb ZOO jako na dlani! Sobotní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

Web

Před šesti dny 03:12

Chcete spatřit zvířata, jaká jste v Česku ještě neviděli? Patří k nim čtyřčata cibetek afrických

Čtyřčata cibetek afrických se narodila v Safari Parku Dvůr Králové a k vidění jsou v Pavilonu šelem Joy Adamsonové. V zoologických zahradách jsou tato zvířata raritou. O to větší úspěch slaví dvorský safari park, který chová šest těchto malých šelem, což je nejvíce na světě. Za cibetkami se vypravila se zooložkou Gabrielou Linhart redaktorka Dana Voňková.

Před týdnem 03:12

Fenek je nejmenší liška na světě. Byli jsme při jejich „ušatém stěhování“ ve dvorském safari parku

V Safari parku Dvůr Králové se vypravíme za nejmenší psovitou šelmou s nápadně velkýma ušima - za fenkem. Mladí fenci jsou teď k vidění na psinci v nově upravené expozici. Přestěhovali se tam ze vzdáleného zázemí, které není návštěvníkům přístupné.

Před 2 týdny 03:12

Safari Park Dvůr Králové se chlubí jedním z nejvzácnějších zvířat planety, samcem antilopy bonga

Nový, vzácný samec antilopy bonga, už se ve dvorském safari parku seznamuje s venkovním výběhem v sousedství pavilonu okapi. Jmenuje se Demba a patří mezi kriticky ohrožený poddruh. Přicestoval z Německa a v africké přírodě má už pouhých osm desítek zástupců. Za vzácnou antilopou se vydáme spolu se zoologem Luďkem Čulíkem a redaktroku Danou Voňkovou.

Před 3 týdny 03:07

V Safari Parku Dvůr Králové teď uvidíte největší počet hrochů v jeho historii, sedmičlenné stádo

Nejmladší v sedmičlenném stádě hrochů ve dvorském safari parku je samička Manon, která se narodila vloni 6. prosince. Letos navíc můžete hroší koupání sledovat z nové vyvýšené lávky. My se za impozantními sudokopytníky vypravíme společně se zoologem Jiřím Hrubým a redaktorkou Danou Voňkovou.

28. květen 2022 03:13

Mamby patří k nejjedovatějším hadům Afriky. Safari Park Dvůr Králové chová mambu černou a zelenou

Statistiky sice dokazují, že jen 10 procent uštknutí způsobí právě tyto dva hadí druhy, na druhou stranu jen čtyřicetina obsahu jedové žlázy mamby postačí k tomu, aby člověk zemřel. Proto se jí někdy říká „bič Afriky“. Ve dvorském safari parku se mambám i tak dostává kvalitní péče, což potvrdil zoolog Pavel Moucha redaktorce Daně Voňkové.

21. květen 2022 03:09

Kombinace černé a bílé barvy je elegantní. Ve dvorském safari parku ji nosí i jihoafričtí dikobrazi

Za jihoafrickými dikobrazy se vypravíme v Safari Parku Dvůr Králové do repliky afrického dolu, kam se nedávno přestěhovali „na letní byt“. A jak se takový dikobraz, který dokáže hlasitě natřásat nebezpečně vyhlížející ostny, stěhuje? Postačí k tomu pevná transportní bedna a vysokozdvižný vozík.

14. květen 2022 03:11

Kvakoši dostávají vysílačky monitorující jejich pohyb. Data se využijí při záchraně vzácných ptáků

Zoologové ze Safari Parku Dvůr Králové ve spolupráci se ZOO Hluboká připevňují kvakošům nočním na těla malé navigační systémy podobné našim GPS a sledují jejich pohyb. Nasbíraná data ze zajímavého projektu chtějí později využít při záchraně jiných vzácných ptáků. Pro další podrobnosti zašla za zoologem Michalem Podhrázským redaktorka Dana Voňková.

6. květen 2022 03:13

Ve volné přírodě zranitelné želvy ostruhaté se líhnou v teple inkubátorů dvorského safari parku

Pokud máte rádi želvy, vezmeme vás v Safari Parku Dvůr Králové do míst jejich příchodu na svět. Nahlédneme do malé místnosti s inkubátory, které tvarem připomínají ledničky. Ovšem jen v teple se v nich z vajíček líhnou například ve volné přírodě zranitelné želvy ostruhaté.

30. duben 2022 03:10

Ani Mezinárodní den plameňáků neubral zoologům problémy s chovem těchto atraktivních ptáků

Pokud jste obdivovateli plameňáků hledejte je v Safari Parku Dvůr Králové v novém areálu poblíž správní vily. Nové vodní plochy, domek a samotný výběh zabydlely dva druhy - plameňáci růžový a malý. A protože ani Mezinárodní den plameňáků neubral zoologům problémy s chovem těchto atraktivních ptáků, oslovila Michala Podhrázského redaktorka Dana Voňková. Míříme do Podkrkonoší za Afrikou!

22. duben 2022 03:19

Ostrov lemurů ve dvorském safari parku ožívá. Zvířata se na sluníčku vyhřívají, mezi nimi i Fiana

I když je letošní jaro vrtkavé, proklouzlo už i do Safari Parku Dvůr Králové. Poznáte to například u velké ptačí voliéry, kde se klapáním zobáků ozývají čápi a na protějším Ostrově lemurů, kde se na sluníčku zase vyhřívají lemuři. A mezi nimi i doajénka Fiana. Do dvorského safari parku vás zvou zooložka Gabriela Linhart a redaktorka Dana Voňková.