- Podcasty
- Hudba podle kalendáře

Poslechněte si podcast: Dvorní skladatel Jiřího Trnky Václav Trojan
Václav Trojan se narodil 24. dubna 1907 v Plzni do rodiny fotografa. V letech 1918-19 byl vokalistou v Křižovnickém klášteře v Praze. Studoval nejprve na reálném gymnáziu v Praze a poté v Brandýse nad Labem. V letech 1932-27 vystudoval na pražské Státní konzervatoři varhany u Bedřicha Antonína Wiedermanna, skladbu u Jaroslava Křičky a dirigování u Otakara Ostrčila a Pavla Dědečka. Ve studiích pak pokračoval na Mistrovské škole u Josefa Suka, Vítězslava Nováka a Aloise Háby. Po vystudování se živil jako soukromý učitel hudby, skladatel, violista v rozhlasovém orchestru, korepetitor v baletní škole Milči Mayerové. V letech 1935-37 byl kapelníkem a skladatelem Dětského divadla Míly Mellanové a toto prostředí a zkušenosti jej inspirovaly ke kompozici dětské opery Kolotoč. V roce 1937 přijal místo hudebního režiséra a redaktora Československého rozhlasu, kde působil až do roku 1954, a také dramaturga Kresleného filmu. Po roce 1945 se věnoval zejména filmové hudbě a od roku 1949 působil jako lektor divadelní a filmové hudby na AMU.
Hudba podle kalendáře
Události české a světové hudební historie. Významná hudební výročí toho kterého týdne na Classic Praha vybírá, připomíná a hudbou ilustruje Martina Klausová.
Další Hudba podle kalendáře připomene klavíristku Viktorii Švihlíkovou
Rovných 110 let od narození a 15 let od úmrtí si letos připomínáme v souvislosti s významnou českou klavíristkou, cembalistkou a pedagožkou 20. století Viktorií Švihlíkovou, spoluzakladatelkou souboru Ars rediviva.
Další Hudba podle kalendáře připomene jednu z nejvýznamnějších postav v historii tanga, Carlose Gardela
Archetypem tragického hrdiny, kterého oplakávala celá Latinská Amerika, se po své tragické smrti stal král tanga Carlos Gardel. Byl přezdíván “Carlitos”, “Král tanga”, či “El Mago”. Zemřel při leteckém neštěstí na vrcholu své kariéry v kolumbijském Medellínu 24. června 1935.
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského skladatele Dariuse Milhauda
Stvoření světa, Vůl na střeše, Vysvobozený Théseus. Nejznámější díla jednoho z nejplodnějších skladatelů 20. století, Francouze Dariuse Milhauda. Komponoval rychle a efektivně, jeho skladby nepostrádají lehkost, vtip a humor.
Další Hudba podle kalendáře připomene dánského skladatele Carla Nielsena
Jednou z nejznámějších a nejdůležitějších osobností dánské hudby byl dirigent, houslista a skladatel období romantismu Carl August Nielsen. Narodil se před rovnými 160 lety, 9. června 1865. Proslul zejména svými šesti symfoniemi či sólovými koncerty pro housle, klarinet a flétnu.
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského skladatele George Bizeta
Poměrně málo úspěchů sklidil během svého nedlouhého života francouzský hudební skladatel období romantismu Georges Bizet. V současnosti je znám především svou operou Carmen, která je jednou z nejznámějších a nejhranějších oper vůbec. Zemřel na infarkt, před rovnými 150 lety, 3. června 1875, v pouhých 36 letech.
Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele Josefa Suka
Žákem a zetěm skladatele Antonína Dvořáka, členem Českého kvarteta a jedním z dovršitelů českého romantismu byl jeden z nejvýznamnějších českých skladatelů a mistrů orchestrální kompozice Josef Suk. Od jeho úmrtí 29. května 1935 letos uplyne rovných 90 let.
Další Hudba podle kalendáře připomene rakouského operetního skladatele Franze von Suppé
Kapelníkem dvorní kapely knížete Johanna II. z Lichtenštejna na zámku ve Valticích byl zakladatel vídeňské operety Franz von Suppé. Na svém kontě má více než 300 větších či menších hudebních děl. Zemřel 21. května 1895.
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského skladatele, varhaníka, klavíristu a pedagoga Gabriel Fauré
Při bohoslužbách kouřil a hrál v kostele operní hudbu. Není divu, že duchovní v Rennes, kde Gabriel Fauré působil jako varhaník, šokoval. Skladatel, varhaník, klavírista a pedagog Gabriel Fauré je považován za jednoho z nejvýznamnějších francouzských skladatelů své doby. Jeho hudební styl, proslulý citovou hloubkou a melodickou invencí ovlivnil mnoho skladatelů 20. století.
Jubilantkou tohoto týdne je švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otter
Další Hudba podle kalendáře připomene kulaté výročí výtečné švédské mezzosopranistky Anne Sofie von Otter, jedné z nejlepších zpěvaček své generace s množstvím nahrávek a řadou ocenění včetně dvou cen Grammy za nejlepší klasický vokální výkon.
Další Hudba podle kalendáře připomene skladatele Franze Lehára
Až na severní Moravu do obcí Šumvald a Brníčka sahá svým rodem po matce maďarského, po otci moravského původu rakouský hudební skladatel Franz Lehár. Jeho nejznámějším a nejúspěšnějším dílem je opereta Veselá vdova, méně se ví, že komponoval též sonáty symfonické poemy, či hudbu k filmům. Rakouský hudební skladatel Franz Lehár se narodil 30. dubna 1870.