Jihočeské nebe
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Dvě a půl minuty světla denně ztrácíme v listopadu. Na konci bude slunce svítit jen osm a půl hodiny

Během listopadu nadále ubývá světla. V první listopadový den vyšlo slunce v 6.49 hodin a zapadlo v 16.42 hodin. Světlá část dne tedy trvala devět hodin a 53 minut.

02:25

Jihočeské nebe

Vydává: Český rozhlas

...aneb Co všechno uvidíme v příštích dnech na obloze. O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje, s astronomem Milošem Tichým.

Web

Včera 02:35

Vzácnou podívanou nabídne prosincová obloha. Měsíc v úplňku zakryje planetu Mars

Do úplňku dospěje Měsíc 8. prosince. Zároveň dojde k zajímavému úkazu – konjunkci, tedy přiblížení, Měsíce a planety Mars. „Navíc to bude zvláštní konjunkce, protože Měsíc Mars zakryje a bude to od nás pozorovatelné,“ připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý.

Před týdnem 03:03

Experiment ukázal, jestli lidstvo dokáže odklánět nebezpečná vesmírná tělesa

Sondu s názvem DART vystřelila vesmírná agentura NASA na povrch měsíce planetky Didymos. Proč a co to způsobilo? O experimentu, který měl ověřit, jestli je lidstvo schopno odklánět vesmírná tělesa, která by jinak mohla narazit do planety Země, mluví astronom Miloš Tichý v rubrice Jihočeské nebe.

Před 2 týdny 02:56

Saturn s prstenci nebo Jupiter s galileovskými měsíci můžete v listopadu vidět na obloze

Tři z pěti okem pozorovatelných planet jsou k vidění na noční obloze v listopadu. „Když se večer začíná stmívat, nad jihem až jihozápadem uvidíte poměrně vysoko takovou méně blikající hvězdičku. To je planeta Saturn. Když si vezmete dalekohled, uvidíte i prstence,“ říká jihočeský astronom Miloš Tichý.

6. listopad 2022 02:31

V listopadu stihne Měsíc vystřídat pět fází, v první čtvrti se ocitne dvakrát

Během listopadu vystřídá Měsíc na obloze pět fází. Prvního listopadu byla první čtvrť, osmého listopadu uvidíme úplněk. „Ve stejný den nastává i zatmění Měsíce, ale bohužel tentokrát na opačné polokouli Země, takže u nás pozorovatelné nebude,“ dodává jihočeský astronom Miloš Tichý.

30. říjen 2022 03:23

Až třicet jasně zářících meteorů za hodinu můžete spatřit na obloze. Je čas Orionidů

Orionidy, to je meteorický roj, který můžeme pozorovat na obloze do 7. listopadu. Je to nejhojnější roj spojený s Halleyovou kometou. „V měsíci říjnu Země protíná dráhu této asi nejznámější komety. Když kometa letí sluneční soustavou, trousí malinké částečky. Ty vletí do naší atmosféry, kde shoří, a my je vidíme jako padající hvězdy,“ vysvětluje astronom Miloš Tichý.

23. říjen 2022 04:36

Měsíc zakryje část Slunce. Jen se slunečními brýlemi ale na zatmění nekoukejte, varuje astronom

25. října se na obloze naskytne zajímavá podívaná, jeden z úkazů, k jehož pozorování není potřeba dalekohled. Nastane částečné zatmění Slunce. Jak připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý, Země, Měsíc a Slunce se dostanou do jedné přímky a Měsíc při pozorování ze Země zakryje sluneční disk.

16. říjen 2022 03:15

Saturn, Jupiter, Mars a nakonec i Merkur můžete postupně spatřit na obloze během říjnové noci

Čtyři planety mohou pozorní pozorovatelé spatřit na noční obloze během měsíce října. Jak dodává jihočeský astronom Miloš Tichý, planety jsou navíc vidět průběžně, takže si přijdou na své ti, kdo chodí pozdě spát, i ti, kdo brzy vstávají.

9. říjen 2022 02:55

Na konci října Měsíc vstoupí do novu a nastane částečné zatmění Slunce

Třetího října vstoupil Měsíc do první čtvrti a hned o den později se ocitl v přízemí, tedy fázi oběhu, kdy se dostává nejblíže Zemi. V tu chvíli byl od naší planety vzdálen přesně 369 359 kilometrů, jak uvádí jihočeský astronom Miloš Tichý.

2. říjen 2022 02:56

Během října přijdeme o 104 minut světla, doba slunečního svitu už klesne pod deset hodin

Na začátku října máme za sebou podzimní rovnodennost a blížíme se k zimnímu slunovratu. To znamená, že se dny stále zkracují. Slunce svítí jen kratší část dne a na konci měsíce si užijeme už pouze necelých deset hodin světla.