- Podcasty
- Dvacet minut Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: Na tramping na Kokořínsku se nabalila širší veřejnost, vysvětluje ochranář Pelc rušení nocovišť
V Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj si trampové zřídili 138 improvizovaných nocovišť, z nichž většina byla, nebo bude po rozhodnutí speciální pracovní skupiny odstraněna. Zůstane jen asi čtvrtina. Proč některá přírodní tábořiště mají být zbořena a jiná ne? Může být tramping chápán jako obecný zájem? A na čem se domluvili zástupci CHKO Kokořínsko a zastánci trampských nocovišť? Vladimír Kroc se ptal Františka Pelce, ředitele Agentury ochrany přírody.
Dvacet minut Radiožurnálu
Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.
Maláčová: S komunisty se do sněmovny dostaneme. Pět procent na obranu je likvidace státu
Hnutí Stačilo! přistoupilo na nabízenou dohodu se sociálními demokraty. Co se změnilo od posledního vyjednávání, které bylo přerušeno? A může dojít k referendu, ve kterém by se rozhodovalo o výši výdajů na obranu? Jaký je postoj sociální demokracie k setrvání v NATO? Předsedkyně SOCDEM a bývalé ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se ptal Vladimír Kroc.
Kalhousová: Plán na „humanitární město“ mě děsí. Znamenal by koncentrovat Palestince v ruinách
Dohodne se Izrael s Hamásem na příměří, jak prorokuje americký prezident? A není izraelský plán vymezit ve zničeném Pásmu Gazy humanitární město spíš cestou, jak palestinské civilisty uzavřít v ghettu? „Je to nemorální, protože Gazanům možná nebude dáno na výběr, než aby se do tohoto místa přesunuli. Tam jim zřejmě budou poskytnuty alespoň potraviny a základní pomoc, ale nebude na tom nic humanitárního,“ míní Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií.
Trumpův obrat vůči Rusku mě nepřekvapuje. Ficova vláda se chová pokrytecky, říká analytik Naď
Jaká je současná iniciativa NATO a Evropské unie, pokud jde o vojenskou pomoc Ukrajině? A proč slovenská vláda zastává proruskou politiku a zároveň zavírá oči před vývozem munice na Ukrajinu? „Vláda Roberta Fica velmi dobře ví, že munice končí na Ukrajině. Jdou z toho ale peníze a firmy blízké vládě se tváří, že jsou poloslepé,“ říká poradce české ministryně obrany a bývalý ministr obrany Slovenské republiky Jaroslav Naď.
Ředitel NÚKIB: Nesmíme se podceňovat jako potenciální cíl kyberútoků. Používání DeepSeek je rizikové
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování před používáním produktů čínské firmy DeepSeek. Opatření souvisí například s nedávným kyberútokem na Ministerstvo zahraničních věcí, obavy vyvolává i způsob nakládání s daty uživatelů. Jaká jsou opatření proti hrozbě, kterou odborníci označují za vysokou? A jak se může chránit veřejnost? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal Lukáš Kintr, ředitel NÚKIB.
Důchodová reforma obstála před Ústavním soudem. Je to dobrá zpráva pro všechny občany, míní Přibáň
Proč Ústavní soud nevyhověl návrhu poslanců hnutí ANO na zrušení změn penzijního systému? Co všechno ústavní soudci v této věci zvažovali? A jsou u nás práva opozice chráněna mimořádně slabě, jak tvrdí místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová? Poslechněte si rozhovor s ústavním soudcem Jiřím Přibáněm.
Jan Krčmář: Soláry v Česku brzdí byrokracie, levná elektřina i nižší dotace. Ve světě jsme zaspali
Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí znatelně zpomalil. Proč se neinstaluje zejména na rodinné domy více fotovoltaických panelů? Můžeme na druhé straně očekávat masivní rozvoj bateriových úložišť? Vladimír Kroc se zeptal výkonného ředitele Solární asociace Jana Krčmáře.
Jeseníky, Valencie, Texas. Lepší planá výstraha než povodně a katastrofa, vysvětluje šéf ČHMÚ
Výstrahy před možnými povodněmi na východě Moravy a ve Slezsku se nenaplnily. Co bylo jinak, než meteorologové předpovídali? Nevydávají v poslední době více výstrah, než by bylo potřeba? Jak dobře fungují předpovědní modely? A budou vedra, sucha, bouřky a krátkodobé lokální silné deště pokračovat i v dalších týdnech letošních prázdnin? Tomáš Pancíř se zeptal ředitele Českého hydrometeorologického úřadu Marka Riedera.
Vojáků i aktivních záloh je nedostatek. Musíme do toho občany více vtáhnout, míní senátor Fischer
Zástupci Česka a Chorvatska se během setkání v Praze shodli na tom, že Evropa musí dbát na svou bezpečnost a zároveň být ekonomicky soběstačná. V jakých bodech se setkává česká a chorvatská politika? Jak probíhá vyjednávání s USA o zvýšení dovozních cel a jaké jsou americko-chorvatské vztahy? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal Pavel Fischer, senátor (nez.) a předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.
Havárie byla hlavně souhra okolností. Se španělským blackoutem se nedá srovnávat, míní odborník
Okolnosti rozsáhlého výpadku elektřiny ve velké části republiky se začínají vyšetřovat. Co o příčinách blackoutu víme už teď? Proč se rekonstrukce vedení, na němž došlo k pádu vodiče, odkládala deset let? Vladimír Kroc se ptal Michala Macenauera, odborníka na přenosové sítě a ředitele strategie poradenské společnosti EGÚ.