Vymahatelnost práva? „Ve srovnání s 90. lety to jde dobrým směrem,“ myslí si ústavní soudkyně

Dvacet minut Radiožurnálu
Před 2 týdny 23:45

Renomovaná soudkyně českého Ústavního soudu Kateřina Šimáčková přechází do Evropského soudu pro lidská práva. O jakou instituci jde a jakou agendu bude česká zástupkyně řešit? Jak se dívá na nedávné rozhodnutí svých polských kolegů, kteří zpochybnili nadřazenost evropského unijního práva nad národním právem? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je soudkyně českého Ústavního soudu Kateřina Šimáčková.

Dvacet minut Radiožurnálu

Český rozhlas

Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.

Web

Další epizody

Včera
24:03

Po kontaktu s nakaženým by měli být v karanténě i očkovaní lidé, myslí si virolog Grubhoffer

Nákaza covidu-19 se nešíří v takovém rozsahu jako na jaře, ujišťuje epidemiolog Petr Smejkal. Znamená to, že se vyhneme dalšímu lockdownu? Bude někdy naše odborná komunita mluvit o covidu-19 jedním hlasem? Tomáš Pancíř se ptal virologa Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity.

Před dvěma dny
22:43

Konečná: Občané chtějí minimálně jiný typ marketingu. Budeme víc v ulicích, avizuje nová šéfka KSČM

V českém Parlamentu poprvé nezasednou komunističtí poslanci. Vrátí se tam ještě někdy? Nebo čeká Komunistickou stranu Čech a Moravy odchod do historie? Vladimír Kroc se ptal europoslankyně Kateřiny Konečné, nové předsedkyně KSČM.

Před pěti dny
24:08

Pokud vláda nezasáhne, epidemie se bude vyvíjet podle nejhoršího scénáře, myslí si Válek

V jakém stavu předává končící vláda svým nástupcům sektor zdravotnictví? Opravdu Andrej Babiš a jeho lidé rezignovali na snahu o důkladné potírání další vlny epidemie covidu-19? Budou v zimě nemocnice opět přetížené pacienty a dá se proti tomu něco dělat? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je poslanec TOP09, lékař a jeden z kandidátů na místo příštího ministra zdravotnictví, profesor Vlastimil Válek.

Před šesti dny
24:01

Aktivace článku 66? Rozhodovat se musíme podle stanoviska lékařů, ne podle videa, říká Jurečka

Kdy a na základě jakých podkladů by lidovci hlasovali pro zbavení prezidenta jeho kompetencí? O jaké posty v budoucí vládě a ve vedení Sněmovny vedení KDU-ČSL usiluje. A jak by měla vláda řešit aktuální vývoj pandemie covidu? Moderátor Tomáš Pancíř se ptá předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, jednoho z lídrů koalice Spolu.

Před týdnem
23:49

Mynářův postup je divný. Pokud budou pravomoci prezidenta přeneseny, může být odvolán, říká právník

Jaké podmínky vyžaduje Ústava v případě, kdy má být prezident dočasně zbaven svých kompetencí? Může prezident Zeman zůstat nečinnou hlavou státu třeba až do konce svého mandátu v roce 2023? Kdo by v takovém případě řídil jeho kancelář a její zaměstnance? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl profesor Aleš Gerloch z právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Před týdnem
24:20

Vystrčil: Nemám pocit, že bychom s aktivací článku 66 tlačili na pilu. Nebudeme zdržovat Sněmovnu

Přibližuje se možnost, že zákonodárci zbaví prezidenta republiky kvůli zdravotní nezpůsobilosti dočasně jeho kompetencí? Je nutné čekat na ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny? Kdo může kontrolovat činnost prezidentské kanceláře, kterou kvůli podezření ze zločinu proti republice prošetřuje policie? Tomáš Pancíř se ptal předsedy Senátu Miloše Vystrčila z ODS.

Před týdnem
31:32

Aktivace článku 66? Je to na vítězné koalici, říká Babiš po zveřejnění zprávy o prezidentově stavu

Premiér Andrej Babiš avizoval, že by od prezidenta nepřijal pověření sestavit příští vládu a míří do opozice. Může se na tom ještě něco změnit? Co ještě může udělat vládní koalice hnutí ANO a ČSSD s rostoucími velkoobchodními cenami elektřiny a plynu? A jaká opatření vláda přijme, aby zbrzdila postup epidemie koronaviru? Premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se ptal Jan Pokorný.

Před týdnem
24:04

Bylo by vhodné začít testovat děti ve školách v regionech s vysokou incidencí, myslí si Smejkal

Počty lidí nakažených covidem oproti minulému týdnu stouply o polovinu. Ministerstvo zdravotnictví chce na situaci reagovat zkrácením platnosti testů a posílením kontrol. Je to dostatečná reakce? Měla by vláda obnovit plošné testy ve školách? A hrozí omezování fungování restaurací, obchodů nebo zpřísnění pořádání hromadných akcí? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je epidemiolog a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal.

Před týdnem
25:18

Rozkopaná Praha Pirátům volby neprohrála, ohlíží se Ivan Bartoš

Předpovědi o obsazení vlády složené ze zástupců koalice Spolu a Pirátů se Starosty se množí. Kolik ministerských křesel může mít Pirátská strana, když ve volbách získala pouhé čtyři poslanecké mandáty? Neudělali by Piráti po volebním neúspěchu lépe, kdyby odešli do opozice? Na otázky Tomáše Pancíře odpovídá Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany.