Dvacet minut Radiožurnálu
12. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Prezidentka Potravinářské komory Večeřová: Kdyby v ceně byly všechny náklady, bude jídlo neprodejné

Kdy se zastaví růst cen potravin a jak by pomohlo snížení DPH? A existují ještě další možnosti, jak potravinářskému sektoru, potýkajícímu se naráz s inflací a zvýšenými cenami vstupů a energií, pomoci? Vladimíra Kroce se ptal prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové.

24:26

Dvacet minut Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.

Web

Dnes 23:45

Hostem je ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček

Knihovníci z Moravské zemské knihovny převážejí z Paříže do Brna rozsáhlou knihovnu spisovatele Milana Kundery. Co všechno knihovna brněnského rodáka obsahuje? A jak bude vypadat nově chystaná Knihovna Milana Kundery, která v Brně vzniká? Moderuje Vladimír Kroc.

Včera 23:21

Hostem je Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace (TOP 09)

Proč jsou čeští vědci málo úspěšní v čerpání evropských dotací? Proč Česko pokulhává v inovacích za evropským průměrem? A jak vypadá ministryně, o níž prezident republiky tvrdí, že je neviditelná? Moderuje Vladimír Kroc.

Před dvěma dny 23:43

Hostem je Tomáš Pojar, premiérův poradce a náměstek ministra pro evropské záležitosti

Členské státy Evrospké unie hledají cestu, jak bezpečně přežít zimu navzdory zdražení energií. Co v tomto směru přinese neformální setkání unijních lídrů v Praze? Proč se v Praze schází i nová platforma nazvaná Evropské politické společenství? A o čem se chystá jednat předseda české vlády s britskou premiérkou? Moderuje Vladimír Kroc.

Před třemi dny 23:50

Host je Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), staronová primátorka Karlových Varů

Přestože v senátních volbách hnutí ANO neuspělo podle svých představ, v komunálních volbách zvítězilo, slovy Andreje Babiše, "o parník". Je pro vítěze z řad hnutí ANO snadné nalézt koaliční partnery? Na koho se přitom obvykle obracejí a jakou roli v ochotě k jednání hrají volební programy? Moderuje Tomáš Pancíř.

Před čtyřmi dny 23:36

Hana Kordová Marvanová: Agrese se protivníkům vymstila. V době krize lidé vnímají potřebu spolupráce

Proč v letošních senátních volbách uspělo tolik kandidátů koalice Spolu? Posiluje to pozici vlády Petra Fialy? Proč ke druhému kolu senátních voleb chodí jen necelá pětina voličů a kdy bude jasno o tom, kdo povede v příštích čtyřech letech hlavní město Prahu? Tomáš Pancíř se ptal nově zvolené senátorky za Prahu 11 a pražské zastupitelky Hany Kordové Marvanové (koalice Spolu).

Před týdnem 23:34

Hostem je Roman Knap, generální ředitel České pošty

K dnešku měl odejít z funkce, podle informací Hospodářských novin ale zatím zůstává. Přitom odvolání vrcholového manažera tohoto státního podniku ohlásil ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN už 19. června. Jak se nepříliš jasná situace odráží na fungování České pošty? Co je nutné udělat pro to, by byl státní podnik ziskový? A přihlásí se Roman Knap do výběrového řízení na nového generálního ředitele České pošty, nebo se vrátí do privátního byznysu? Moderuje Tomáš Pancíř.

Před 2 týdny 23:46

Hostem je Miroslav Jansta, šéf České unie sportu

Hrozí, že od ledna ukončí kvůli energetické krizi svoji činnost přes polovinu sportovních klubů, varuje Česká unie sportu a žádá proto dvoumiliardovou pomoc. Musí státní rozpočet dotovat volnočasové aktivity? A je nutné mít v době nezbytného šetření energiemi plavecké bazény vyhřívané na obvyklou teplotu? Moderuje Tomáš Pancíř.

Před 2 týdny 24:06

Jako číst rozhodnutí investiční arbitráže proti rozvojové zemi, komentuje kauzu Diag Human odborník

Z rozhodnutí mezinárodní arbitráže vyplývá, že má Česká republika zaplatit 15,5 miliardy korun firmě Diag Human. Podle arbitrů nebyli čeští rozhodci v předešlé fázi sporu nestranní a stát chtěl v boji s firmou Diag Human využít tajnou službu. Vláda jednomyslně rozhodla, že se ČR odvolá k londýnskému soudu. Má Česká republika šanci toto rozhodnutí zvrátit? Tomáš Pancíř se ptal Martina Svatoše, odborníka na mezinárodní arbitráže z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Před 2 týdny 24:02

Bývalý ministr financí Pilný: Škrty v resortech deficitu nepomůžou. Vláda si musí zvolit priority

Ministři odložili hlasování o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Dojde k dohodě mezi nimi a koaličními stranami? Směřuje Česká republika k aktivaci dluhové brzdy? Udrží se schodek v rozpočtu ve výši 270 miliard, nebo se očekává jeho navýšení? Bývalého ministra financí Ivana Pilného (ANO) se ptal Tomáš Pancíř.

Před 2 týdny 23:39

Ombudsman Křeček: Vyloučená lokalita neznamená, že v ní žijí chudí lidé

Jak by se mělo postupovat při zlepšování životní úrovně v takzvaných vyloučených lokalitách? Funguje inkluze ve školství? A proč se některými výroky českého ombudsmana zabývá Evropská komise? Hostem Vladimíra Kroce byl ochránce veřejných práv Stanislav Křeček.