Dvacet minut Radiožurnálu
26. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Hostem je Eva Zamrazilová, viceguvernérka centrální banky

Bude bankovní rada České národní banky dále zvyšovat úrokové sazby? Za jakých podmínek by to bylo nezbytné? Dokáže někdo spolehlivě předpovědět, jak se bude česká ekonomika vyvíjet v nejbližších měsících? Moderuje Tomáš Pancíř.

23:54

Dvacet minut Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.

Web

Dnes 23:50

Host je Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), staronová primátorka Karlových Varů

Přestože v senátních volbách hnutí ANO neuspělo podle svých představ, v komunálních volbách zvítězilo, slovy Andreje Babiše, "o parník". Je pro vítěze z řad hnutí ANO snadné nalézt koaliční partnery? Na koho se přitom obvykle obracejí a jakou roli v ochotě k jednání hrají volební programy? Moderuje Tomáš Pancíř.

Včera 23:36

Hana Kordová Marvanová: Agrese se protivníkům vymstila. V době krize lidé vnímají potřebu spolupráce

Proč v letošních senátních volbách uspělo tolik kandidátů koalice Spolu? Posiluje to pozici vlády Petra Fialy? Proč ke druhému kolu senátních voleb chodí jen necelá pětina voličů a kdy bude jasno o tom, kdo povede v příštích čtyřech letech hlavní město Prahu? Tomáš Pancíř se ptal nově zvolené senátorky za Prahu 11 a pražské zastupitelky Hany Kordové Marvanové (koalice Spolu).

Před čtyřmi dny 23:34

Hostem je Roman Knap, generální ředitel České pošty

K dnešku měl odejít z funkce, podle informací Hospodářských novin ale zatím zůstává. Přitom odvolání vrcholového manažera tohoto státního podniku ohlásil ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN už 19. června. Jak se nepříliš jasná situace odráží na fungování České pošty? Co je nutné udělat pro to, by byl státní podnik ziskový? A přihlásí se Roman Knap do výběrového řízení na nového generálního ředitele České pošty, nebo se vrátí do privátního byznysu? Moderuje Tomáš Pancíř.

Před týdnem 23:46

Hostem je Miroslav Jansta, šéf České unie sportu

Hrozí, že od ledna ukončí kvůli energetické krizi svoji činnost přes polovinu sportovních klubů, varuje Česká unie sportu a žádá proto dvoumiliardovou pomoc. Musí státní rozpočet dotovat volnočasové aktivity? A je nutné mít v době nezbytného šetření energiemi plavecké bazény vyhřívané na obvyklou teplotu? Moderuje Tomáš Pancíř.

Před týdnem 24:06

Jako číst rozhodnutí investiční arbitráže proti rozvojové zemi, komentuje kauzu Diag Human odborník

Z rozhodnutí mezinárodní arbitráže vyplývá, že má Česká republika zaplatit 15,5 miliardy korun firmě Diag Human. Podle arbitrů nebyli čeští rozhodci v předešlé fázi sporu nestranní a stát chtěl v boji s firmou Diag Human využít tajnou službu. Vláda jednomyslně rozhodla, že se ČR odvolá k londýnskému soudu. Má Česká republika šanci toto rozhodnutí zvrátit? Tomáš Pancíř se ptal Martina Svatoše, odborníka na mezinárodní arbitráže z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Před týdnem 24:02

Bývalý ministr financí Pilný: Škrty v resortech deficitu nepomůžou. Vláda si musí zvolit priority

Ministři odložili hlasování o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Dojde k dohodě mezi nimi a koaličními stranami? Směřuje Česká republika k aktivaci dluhové brzdy? Udrží se schodek v rozpočtu ve výši 270 miliard, nebo se očekává jeho navýšení? Bývalého ministra financí Ivana Pilného (ANO) se ptal Tomáš Pancíř.

Před 2 týdny 23:39

Ombudsman Křeček: Vyloučená lokalita neznamená, že v ní žijí chudí lidé

Jak by se mělo postupovat při zlepšování životní úrovně v takzvaných vyloučených lokalitách? Funguje inkluze ve školství? A proč se některými výroky českého ombudsmana zabývá Evropská komise? Hostem Vladimíra Kroce byl ochránce veřejných práv Stanislav Křeček.

Před 2 týdny 24:27

Hostem je Matouš Michněvič, český manažer působící v Londýně

Británie držela minutu ticha na počest zesnulé královny Alžběty a lidé na mnoha místech spontánně tleskali. Jak prožívají den posledního rozloučení s královnou obyvatelé a návštěvníci Londýna? Moderuje Vladimír Kroc.

Před 2 týdny 23:43

Hostem je Jan Pavel, profesor Vysoké školy ekonomické, člen Národní rozpočtové rady

Česká republika musí zvýšit daně a zreformovat povinné státní výdaje, tvrdí Národní rozpočtová rada. Kdo naše veřejné rozpočty do tak znepokojující situace přivedl? Jsou po ruce proveditelná řešení? Moderuje Vladimír Kroc.

Před 2 týdny 27:05

Fiala: Strop na ceny energií už nižší nebude. Motivovat k úsporám chce stát tím, že půjde příkladem

Vláda v pondělí schválila strop na cenu energií. Nižší než je teď, už ale nepřijde, říká premiér Petr Fiala. Vláda podle něj zareagovala včas a plynu na nadcházející zimu zajistila dostatek, i přesto ale vyzývá k úsporám. „Přemýšlíme nad tím, jak dosáhnout toho, aby na Hradě neseděl reprezentant populismu nebo extremismu. Úkolem vládních stran je neudělat chybu,“ řekl k prezidentským volbám Fiala.