- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti
Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Razantní zvýšení úrokových sazeb k inflaci přispělo, podniky zvedly ceny o to víc, míní Švejnar
Ve středu bude bankovní rada ČNB jednat o nastavení úrokových sazeb a ekonomové očekávají jejich další výrazné zvýšení. Přesáhne základní úroková sazba sedm procent? Omezuje skutečně centrální banka zvyšováním sazeb inflaci? Pomohlo by, kdyby se v Česku platilo eurem? A měla by vláda posílit pomoc těm, na které zdražování dopadá? Tomáš Pancíř se ptal ekonoma Jana Švejnara, ředitele think-tanku IDEA při ekonomickém institutu CERGE-EI.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Dvacet minut Radiožurnálu: Garance nemám, platy učitelů chci ale udržet na 130 % průměru, slibuje kandidát na ministra Balaš
Dosavadní ministr školství Petr Gazdík své místo opouští kvůli kauze Hlubuček. Je možné na jeho práci na ministerstvu plynule navázat? Jak jeho nástupce přistoupí k požadavkům školských odborů, které vyhlásily stávkovou pohotovost? Tomáš Pancíř se ptal poslance Vladimíra Balaše (STAN), kandidáta na funkci ministra školství.
Osobnost Plus: Ježek: Neumím si představit, že by do poloviny příštího roku nedošlo k navýšení televizních poplatků
Do Rady České televize nastupuje v době, která je napjatá nejen všeobecně, ale i pro Českou televizi. Tamní odbory kvůli nesouhlasu s návrhem úsporných opatření vyhlásily stávkovou pohotovost. „Chápu je, protože propouštění je vždycky věc nepříjemná. Na druhé straně politický tlak, který spočívá v nezvyšování poplatků, což je přes 95 % příjmu, vede k jedinému. A to, že někde se šetřit musí. Otázka je kde,“ říká bývalý ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek.
Vizitka: Režisér Štěpán Gajdoš: Když se z palačinky stane Měsíc. Hravost je moje téma
„Jako malý jsem rodinu neustále obtěžoval tím, že jsem něco hrál, předváděl se a vyráběl loutky,“ usmívá se pětadvacetiletý Štěpán Gajdoš, všestranný režisér a herec, který stejnou měrou tvoří pro děti i dospělé. Úzce spolupracuje s pražským divadlem X10, jeho inscenace uvádí i Komedie nebo brněnská Polárka. Režii na DAMU vystudoval po herecké konzervatoři, jak ale ve Vizitce Markétě Kaňkové řekl, při hledání výsledného tvaru stále využívá i herecký základ.
Host Lucie Výborné: Díky vředu jsem zpomalil. Už neřeším to, co nemůžu ovlivnit, přiznává Aleš Háma
Celý týden se Lucie Výborná se svým hostem bude vydávat na výpravu do lesa na houby. Jít na houby totiž může být také skvělá příležitost mluvit o dětství, o dobrodružství, o vaření, o rodině, o kamarádech a o všem, co k létu patří. „Houby hledám odmalička strašně rád, ale zbytečně je nesbírám – když je nepotřebuji, tak je netrhám,“ říká její první „houbařský“ host moderátor a herec Aleš Háma. Kam jezdí rád na dovolenou a proč je pro něj volný čas stejně důležitý jako práce?
Jak to vidí...: Pavel Kosatík: Fialův projev byl dobrý. Společnost je ale a priori podrážděná ze všeho politického
Premiér Petr Fiala pronesl mimořádný projev k národu. Přestože mnozí hodnotili jeho řeč jako velmi dobrou, jasnou a konstruktivní, společnost reaguje podrážděně. „Jako by kdokoli z politického břehu byl a priori špatný,“ všímá si publicista Pavel Kosatík. Kde se averze vůči politickému světu v lidech bere? Spisovatel se v audiozáznamu pořadu ještě ohlíží za pražským knižním veletrhem a vysvětlí, v čem tkví důležitost elit ve společnosti.
Jak to vidí...: Magdaléna Frouzová, mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR: Patříme stále k chudým evropským zemím?
Co přineslo členství v Evropské unii do našeho každodenního života? S jakými předsudky vůči EU se Magdaléna Frouzová setkává? Platí, že EU je samá byrokracie? Patříme stále k chudým evropským zemím? Do jakých oblastí EU "nemluví"? Proč je důležité, aby byl v Evropě jeden právní systém? Co České republice přinese nadcházející předsednictví Radě EU? Co Magdalénu Frouzovou přivedlo k zájmu o ženskou otázku? Proč je tak důležité, aby byly ženy finančně nezávislé?
Úžasné životy: Režisér Jiří Krejčík podle herečky Božidary Turzonovové
Výbušný cholerik, který prý škrtil herečky! Takovou pověst měl legendární filmový režisér Jiří Krejčík. Do zlatého fondu české kinematografie přispěl několika zásadními filmy Svědomí, Vyšší princip, Svatba jako řemen nebo Božská Ema. Právě představitelka Emy Destinnové, slovenská herečka Božidara Turzonovová, v dalším díle Úžasných životů prozradí, jestli byl Jiří Krejčík opravdu tak despotický režisér, jak se o něm říkalo.
Osudové ženy: Marie Rút Křížková: „V Boha nevěří, ale cítí se být Rút.“ I kvůli Ortenovi
Milovala poezii. Nejvíce ale propadla básnickému dílu Jiřího Ortena. Díky jejímu zaujetí, vytrvalosti a odvaze bylo jeho dílo vydáno v době, která tomu nepřála. Další její literární aktivity se týkaly terezínských dětí a představitelů katolického života. Básně ale psala i ona sama. Do historie vstoupila i jako signatářka a mluvčí Charty 77. Zemřela v prosinci 2020 v 84 letech. V dokudramatu uslyšíte Jana Řezáče, Martinu Preissovou nebo historika Tomáše Vilímka.
Vizitka: Jan Mléčka: Architektura musí umět naslouchat, ale i s laskavostí bouchnout do stolu
Ateliér založený na vzdálené on-line komunikaci měl ještě dávno před tím, než k tomu společnost donutil covid. Profesní život dělí mezi pedagogiku a praxi, přičemž kromě sakrálních staveb jej zajímá i to, jak zlepšit život ve městě. Jenomže diskuse o urbanismu je mravenčí práce, obzvlášť když se o změny snažíte v konzervativním městě. Hostem Aleše Spurného byl ve Vizitce architekt Jan Mléčka.
Jak to vidí...: analytik Pavel Havlíček
Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.