Český rozhlas - Osobnosti
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Pražský radní Klecanda: Kolik dětí se na střední školu nedostalo bez digitalizace zápisu nevidíme

Je na pražských středních školách dost míst pro všechny uchazeče, jak říká vedení města? Proč se tedy rodiče a děti, které neuspěly napoprvé při přijímacích zkouškách, řadili do dlouhých front a stěžovali si na nedostatek možností? Jak bude vypadat nový školní rok na středních školách a především: kolik míst bude připraveno v Praze a Středočeském kraji napřesrok? Vladimír Kroc se ptal Antonína Klecandy (STAN), pražského radního pro oblast školství.

22:51

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Dnes 25:53

Jak to vidí...: Denisa Hejlová, garantka oboru strategická komunikace Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.

Dnes 28:01

Host Lucie Výborné: Jeleni kvůli lidem změnili chování, jsou z nich noční tvorové, říká náměstek ze Správy KRNAPu

Krkonošský národní park letos slaví šedesát let! Jde o náš nejstarší národní park a zároveň nejnavštěvovanější, minulý rok ho podle statistik navštívilo přes dvanáct milionů turistů. „Krkonoše jsou pověstné overturismem, mezi Luční a Sněžkou půjdete pořád ve štrůdlu. Zkuste sejít z hlavního hřebenu,“ radí Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP. Proč není obliba vždy výhrou? A proč je špatná zpráva, že ubývá lavin? Poslechněte si celý rozhovor.

Dnes 26:18

Osobnost Plus: Reportér Novák: Říká se, že protiofenzivu Zelenskyj dopředu neoznámí, spíš počká na první výsledky

„Když procházíte městečkem Orichiv v Záporožské oblasti, vidíte zničené, rozstřílené domy a občas vedle chodníku vykoukne roura, utěsněna pěnou a celé je to nějak zakryto – to je znamení, že ve sklepě pod domem žijí lidé. V budovách nad zemí v podstatě nežije už nikdo. Protože tam byla ruská dělostřelecká palba měsíce nesmírně intenzivní – a je stále,“ popisuje reportér serveru Aktuálně.cz Martin Novák. Jen před pár dny přijel z Ukrajiny a Orichiv viděl na vlastní oči.

Dnes 45:02

Vizitka: Štěpán Jílek: Ze statku do světa designu. Levitující oltář v litomyšlském chrámu je splněný sen

Kdyby Štěpán Jílek nevyhrál v kostelní soutěži o nejhezčí obrázek, asi by nezačal chodit do ZUŠky a v Brně na vysoké by ho nezaujal obor spojený s průmyslovým designem. Za sebou má studentské ocenění i poctu v podobě zrealizovaného oltáře pro chrám v oblíbené Litomyšli. Jako výtvarník je na volné noze a kromě zakázkové práce se věnuje tvorbě soch ze suchých stromů či fotografování melancholických míst, kde se zdánlivě zastavil čas. Ve Vizitce s ním mluvil Ondřej Cihlář.

Dnes 25:38

Jak to vidí...: Expertka Hejlová: Influencer marketing? Ubránit se mu je velmi těžké. Regulace státu pokulhává

Reklama je konstanta lidského věku. Vyhnout se jí je dnes téměř nemožné. I proto, že stále více firem využívá k sebeprezentaci nebo k propagaci svých výrobků služeb influencerů na sociálních sítích. Jakou budoucnost má tento způsob reklamy? Jsou dnešní digitální tvůrci féroví? Expertka na strategickou komunikaci Denisa Hejlová v audiozáznamu ještě vysvětlí změny ve vizuální identitě některých firem a přiblíží, jak vypadala reklama dřív.

Včera 24:59

Jak to vidí...: politoložka Vladimíra Dvořáková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.

Včera 23:50

Dvacet minut Radiožurnálu: Politoložka: Turecká prezidentská kampaň byla neférová. Erdogan bude pro každého obtížným spojencem

Turecký prezident Erdogan si vítězstvím v druhém kole zajistil dalších pět let v úřadě. Co čeká zemi, v níž téměř polovina voličů podpořila kandidáta opozice Kiliçdaroglua? A jak ovlivní Erdoganovo vítězství mezinárodní politiku? Vladimír Kroc se ptal Lucie Tungul, politoložky a odbornice na Turecko z Palackého univerzity v Olomouci.

Včera 29:17

Host Lucie Výborné: Džíny měly v historii štěstí, jejich cesta ale není bez poskvrny, vypráví kurátor retro výstavy

150 let už nosíme džíny. Z Tuzexu bývaly za totality výhra. Michal Petrov je novinář a publicista, který napsal 3 knihy Retro CS a je kurátorem výstavy v Retro muzeu Praha. „Džíny začaly svou cestu světem se strašným hříchem. Měli bychom s oblečením lépe hospodařit, second hand není sprosté slovo,“ radí. Kdo si mohl džíny z Tuzexu dovolit? A proč nás retro tolik zajímá?

Včera 26:12

Osobnost Plus: Konec zadluženého blahobytu v Unii se blíží, začne sčítání ztrát, varuje bývalý politik Havlík

Bývalý politik a spoluzakladatel ODS Petr Havlík varuje před pyšnou dotační velmocí Evropou. „My si totiž málo uvědomujeme – a všichni jsme Evropani –, že ztrácíme tempo v konfrontaci s ostatním světem. A on na nás nepočká a nebude vůči nám nějak extra vstřícný. My stále žijeme v sevření iluze, že jsme výspou civilizace – tím myslím tu pýchu. A že určujeme nějaké trendy, ale to už dávno není pravda a teď se to jen obnažuje,“ říká v Osobnosti Plus.

Včera 48:43

Vizitka: Hudební publicista Michal Bystrov: Když do Prahy přijel Louis Armstrong, bylo to jako potkat Boha

Texty a osudy Boba Dylana, Toma Waitse, Petera Segera a desítky dalších osobností mapuje, překládá a do kontextu společenského dění zasazuje Michal Bystrov. Považuje se za neklidného člověka, v práci s archivy je ale důsledný. Pod vlivem folku a bluesrocku píše autorské skladby, dlouhodobě se věnuje kořenům písňového žánru a stará se o památku svého otce Vladimíra. I to, jak pan Bystrov neoficiálně studoval film s novovlnnými režiséry, popsal ve Vizitce Markétě Kaňkové.