Český rozhlas - Osobnosti
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Niedermayer: Důvody ČNB nezvyšování úrokových sazeb jsou nedostatečné a nevěrohodné

Měla by bankovní rada České národní banky podle doporučení Mezinárodního měnového fondu zvýšit úrokové sazby? Co se stane s inflací, když centrální banka doporučení nevyslyší? Bude v tom případě Česku hrozit inflační pohroma? Vladimír Kroc se ptal bývalého viceguvernéra České národní banky, europoslance (TOP 09) Luďka Niedermayera.

23:51

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 26:03

Osobnost Plus: Mateřství necítím jako svou primární roli. Věda mě přitahuje víc, prozrazuje mladá vědkyně Šimková

V roce 2020 u nás bylo 40 procent absolventů doktorského studia, ale profesorek jen 15 procent a jen sedm procent žen bylo ve vedoucích pozicích ředitelek vědeckovýzkumných institucí. „Je to stejné jako ve všech ostatních odvětvích – a ve všech různých vedoucích pozicích, kde plošně pozorujeme snížené procento žen oproti mužům. A je to rozhodně kvůli mateřství,“ říká mladá biochemička z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Adéla Šimková.

Včera 46:47

Vizitka: Rektor UMPRUM Vybíral: Design kultivuje. Jenže podniky vnímají studenty jako levnou pracovní sílu

Je potřeba, aby absolventi UMPRUM byli zruční, ale aby do designu, architektury a volného umění dokázali přenést taky emoce, zdůrazňuje staronový rektor UMPRUM Jindřich Vybíral princip rovnováhy mozek – srdce – ruce. Jako prioritu v čele školy nyní vidí prohloubení spolupráce s průmyslem a shánění peněz pro výjezdy do zahraničí. Do Vizitky tohoto odborníka na architekturu 19. a 20. století a milovníka klasické hudby pozvala Markéta Kaňková.

Před dvěma dny 23:56

Dvacet minut Radiožurnálu: 15 procent populace má hendikep. Ke sportu musíme děti motivovat, říká předseda paralympioniků

Na Olympiádě dětí a mládeže pořádané v těchto dnech v Královéhradeckém kraji soutěží i sportovci s vadami zraku. Jaké možnosti se těmto sportovcům otevírají? V čem jim napomůže spolupráce Nadačního fondu Českého rozhlasu a Českého paralympijského výboru? Vladimír Kroc se ptal předsedy Českého paralympijského výboru Zbyňka Sýkory.

Před dvěma dny 30:52

Host Lucie Výborné: Pracovat na Gottwaldovi mi dělalo problém. Dělat Palacha bylo naopak silné, říká medailér Dostál

V Jablonci nad Nisou založil obor Ražená medaile a mince. Přišel s nápadem vzniku České mincovny, která letos oslaví třicáté výročí. Je vášnivým motorkářem a ještě vášnivějším cyklistou. „Prožívání jízdy do kopce je pro mě výtvarný zážitek,“ říká přední český medailér, akademický sochař a designér Jiří Dostál. Proč se mu lépe pracovalo na soše Emila Háchy než Klementa Gottwalda? Poslechněte si rozhovor.

Před dvěma dny 50:20

Vizitka: Fotograf Petr Šimr: Zbořit OC Ještěd bylo hrabavé rozhodnutí, architektonická hrůza do města nepatří

Petr Šimr pochází z česko-německého manželství, jeho německá maminka se ještě před koncem války v Drážďanech provdala za českého tatínka. Po pětačtyřicátém roce rodiče odešli do Liberce, kde pak Petr už jen s matkou a bratrem vyrůstal v chudém bytě v příznačně pojmenované ulici Na Bídě. Obraz Liberce v 70. a 80. letech známe i díky jeho fotografiím, které vyšly v knize Portrét města. Do Vizitky jej pozval Ondřej Cihlář.

Před dvěma dny 24:15

Jak to vidí...: Biolog Storch: Ochrana 30 procent pevniny a moří? Výsledky konference OSN předčily veškerá očekávání

Ambiciózní cíle si stanovila nedávná konference OSN v Montrealu (COP15) věnující se biologické rozmanitosti. Zástupci 200 zemí světa se dohodli ochránit do roku 2030 alespoň 30 procent světové pevniny a moří. O jak reálné plány jde? A jakým způsobem toho chtějí jednotlivé země dosáhnout? Biolog David Storch v audiozáznamu ještě přiblíží, co přinesl výzkum spáleniště v Českém Švýcarsku, a vysvětlí, kam se ubírá spor o úložiště jaderného odpadu v Pošumaví.

Před třemi dny 23:54

Dvacet minut Radiožurnálu: Zmocněnkyně pro lidská práva: Situace s dezinformacemi je alarmující, nejvíc zasahují děti a seniory

Falešných a zavádějících informací ve veřejném prostoru přibývá, a to nejen v souvislosti s probíhající kampaní před prezidentskými volbami. Kdo lžím a polopravdám nejspíše podlehne? A porušují dezinformace lidská práva? Vladimír Kroc se ptal vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

Před třemi dny 26:11

Osobnost Plus: Psycholog Ptáček: Psychopat v politice? Predátor, který čte chování kořisti a zaútočí na nejslabší

Prezidentská předvolební kampaň je podle klinického psychologa Radka Ptáčka nebývale ostrá, a to včetně nechutných vzkazů, které dostávají od lidí Andrej Babiš i Petr Pavel. „V první řadě je to osobní malost. Protože jestliže si dostatečně nevážíte sebe sami, potřebujete si to nějak kompenzovat. A nejlíp tak, že někoho urazíte,“ říká. Svou roli v tom mají i situační faktory. „Takže ten člověk vidí, že to ,jede‘ a může se skrýt v davu, protože ten je úplně nejlepší.“

Před třemi dny 46:06

Vizitka: Autor Dějin lidí Martin Rychlík: Markézané byli kanibalové, ale jejich tetování bych chtěl mít

Všichni se radujeme, truchlíme, dáváme si jména. Jenomže jinak to dělají Evropané, jinak Maoři a ještě jinak to dělali Aztékové. Díky knize Dějiny lidí: Pestrost lidstva v 73 kapitolách od Martina Rychlíka si o tom teď v teple domova můžeme číst – a díky Vizitce a Markétě Kaňkové teď i víme, jak autor k přípravě knihy přistupoval, odkud čerpal a také o čem si zpívají Eskymáci v iglú.

Před třemi dny 22:54

Jak to vidí...: Politolog Just: Tak vyhrocené finále jsme ještě nezažili. Vášně ale nesplasknou ani po volbách

Vystřelená nábojnice, anonymní dopisy, konec kontaktní kampaně i zrušení mítinků kvůli nemoci. Tak vyhrocené volební finále Česká republika ještě nezažila. Nakolik je prezidentskými volbami společnost rozdělená? Co ji štěpí? A není přímá volba prezidenta pro českou společnost destabilizující? Politolog Petr Just v audiozáznamu ještě přiblíží zákulisí předčasných parlamentních voleb na Slovensku a vysvětlí, jaké šance na návrat má Robert Fico.