Český rozhlas - Osobnosti
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Niedermayer: Důvody ČNB nezvyšování úrokových sazeb jsou nedostatečné a nevěrohodné

Měla by bankovní rada České národní banky podle doporučení Mezinárodního měnového fondu zvýšit úrokové sazby? Co se stane s inflací, když centrální banka doporučení nevyslyší? Bude v tom případě Česku hrozit inflační pohroma? Vladimír Kroc se ptal bývalého viceguvernéra České národní banky, europoslance (TOP 09) Luďka Niedermayera.

23:51

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Před třemi dny 26:18

Osobnost Plus: Sociolog Linek: Nový prezident Pavel by neměl denně chodit do médií a komentovat štěbetání politiků

Sociolog a politolog ze Sociologického ústavu AV ČR Lukáš Linek tvrdí, že ani volba prezidenta českou společnost nerozdělila. „Rozdělenou společnost si představuji úplně jinak, téměř před začátkem občanské války,“ uvažuje. „To bylo Rakousko, Německo mezi válkami nebo například Severní Irsko. To byly konflikty navázané na sociální viditelné charakteristiky: na etnicitu, jazyk, náboženství. Jsou politizované, přenášejí se mimo politiku a ovlivňují chování lidí,“ vysvětluje.

Před třemi dny 42:42

Vizitka: Dokumentární fotograf Jan Mihaliček: Zajímají mě emoce. Bližší jsou mi ty temnější

„Vyrostl jsem v černobílém světě. I většina filmů takových byla, stejně jako fotky v Lidových novinách, pro které jsem fotil. Proto je mi tento typ fotografie blízký,“ říká dokumentární fotograf Jan Mihaliček. S foťákem byl u prezidentské volby stejně jako v Afghánistánu, Bosně nebo u prvních skateboardistů. Muže, který si komplexní fotografické vzdělání doplňuje až dnes na opavském institutu, do Vizitky pozval Ondřej Cihlář.

Před čtyřmi dny 45:48

Vizitka: Básník Ivo Hucl: Žádná ezoterika. Čaj je spojení estetiky, zen buddhismu, poezie a keramiky

Psal už jako kluk pod vlivem Františka Gellnera a Josefa Kainara. „Měl jsem chuť zachytit svou zkušenost se situací, s člověkem,“ říká Ivo Hucl, básník, kurátor, kulturní aktivista, zakladatel šťáhlavské Bezejmenné čajovny, člen západočeského undergroundu, milovník čaje a východní filozofie. Ve Vizitce ale s Markétou Kaňkovou mluvil třeba i o tom, jak coby stavbyvedoucí kočíroval skupinu dělníků s kriminální minulostí.

Před pěti dny 23:07

Dvacet minut Radiožurnálu: Nový ústavní soudce: Předseda Ústavního soudu by měl být v politických otázkách zdrženlivější

Ústavního soud bude mít po roce patnáctého ústavního soudce. Bude jím Jan Svatoň, který působí na Katedře ústavního práva Masarykovy univerzity. Zbývá jen jeho oficiální jmenování prezidentem republiky. Jak hodnotí kroky dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana, které vyvolaly spory nad výkladem ústavy? Bylo by dobré ústavu měnit? Nově schváleného ústavního soudce Jana Svatoně se ptal Tomáš Pancíř.

Před pěti dny 44:07

Vizitka: Režisér filmu Tmání Ondřej Moravec: Když se démon pase po našich nejhorších představách

Na gymnáziu patřil Ondřej Moravec mezi premianty, na vysoké ale zjistil, že skvělých lidí chodí po světě spousta a být nejlepší přestává být jednoduché. V jeho těle, vedenému k maximálnímu výkonu, spustilo toto poznání depresi. Loni o ní natočil animovaný film Tmání, který byl uveden na festivalu v Benátkách, letos může získat Českého lva. S režisérem, scenáristou, filmovým dramaturgem a někdejším novinářem a propagátorem virtuální reality mluvil Ondřej Cihlář.

Před šesti dny 22:51

Dvacet minut Radiožurnálu: Vondrák: Podporu Pavla jako zradu neberu. Babišova kampaň mi potvrdila, že se na prezidenta nehodil

Předsednictvo hnutí ANO se bude příští týden zabývat výsledkem prezidentských voleb a také tím, že jeho místopředseda, poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák v nich veřejně podpořil Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi. Mělo to vliv na prohru Andreje Babiše? Byl to podraz a krok proti zájmům voličů hnutí, jak to veřejně komentovali jeho další místopředsedové? A jak by ANO mělo na výsledek voleb reagovat? Tomáš Pancíř se ptal Iva Vondráka.

Před šesti dny 26:49

Osobnost Plus: Politolog Jelínek: Vnitřní kvas v ANO bych nepřeceňoval. Babiš z voleb rozhodně neodchází oslabený

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohrál finále prezidentských voleb. Co bude s ANO dál – oslabí, nebo posílí rekordním počtem voličů? „To je velká otázka i pro mě, protože podstatná informace z voleb je, že voliči Babišovi neutíkají. Ti, kteří pro něj hlasovali, a ti, kteří hlasovali pro hnutí ANO, jsou mu dál věrní. Rozdíl je v tom, že se v prezidentských volbách dokázali pospojovat voliči všech ostatních protikandidátů,“ odpovídá politolog a politický komentátor Lukáš Jelínek.

Před šesti dny 45:50

Vizitka: Zuzana Kronerová: Na jevišti miluji to, co nechci zažít v životě. Postavy, které čelí nepřízni osudu

Na gymnáziu chodila do třídy s rozšířenou výukou latiny a řečtiny a dlouho to vypadalo, že jazyky bude také studovat. Nakonec ale využila chvilkové nepřítomnosti svých rodičů – herců a vloudila se na přijímačky na herectví, které se jí po dalších padesát let stalo osudem. Hostem Markéty Kaňkové byla na Slovensku i u nás ceněná divadelní a filmová herečka, milovnice experimentů, šansonů a optimistka bez příčiny Zuzana Kronerová.

Před týdnem 26:03

Osobnost Plus: Mateřství necítím jako svou primární roli. Věda mě přitahuje víc, prozrazuje mladá vědkyně Šimková

V roce 2020 u nás bylo 40 procent absolventů doktorského studia, ale profesorek jen 15 procent a jen sedm procent žen bylo ve vedoucích pozicích ředitelek vědeckovýzkumných institucí. „Je to stejné jako ve všech ostatních odvětvích – a ve všech různých vedoucích pozicích, kde plošně pozorujeme snížené procento žen oproti mužům. A je to rozhodně kvůli mateřství,“ říká mladá biochemička z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Adéla Šimková.

Před týdnem 46:47

Vizitka: Rektor UMPRUM Vybíral: Design kultivuje. Jenže podniky vnímají studenty jako levnou pracovní sílu

Je potřeba, aby absolventi UMPRUM byli zruční, ale aby do designu, architektury a volného umění dokázali přenést taky emoce, zdůrazňuje staronový rektor UMPRUM Jindřich Vybíral princip rovnováhy mozek – srdce – ruce. Jako prioritu v čele školy nyní vidí prohloubení spolupráce s průmyslem a shánění peněz pro výjezdy do zahraničí. Do Vizitky tohoto odborníka na architekturu 19. a 20. století a milovníka klasické hudby pozvala Markéta Kaňková.