- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Multifunkční hala v Brně: Chceme hostit mistrovství. Je to celostátní investice, tvrdí radní
Městská společnost Arena Brno spouští stavbu multifunkční haly pro více než 13 tisíc lidí. Může si město dovolit dvoumiliardový úvěr, který si stavba vyžádá? „Pro město je to výdaj zhruba ve výši jedné miliardy korun ročně, což bezpochyby a bez problémů ustojí,“ ujišťuje Petr Kratochvíl (ODS), brněnský radní a šéf Areny Brno.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Dvacet minut Radiožurnálu: Trump lhal o svém majetku, nesmí podnikat. Verdikt soudu ale jeho podporu neohrozí, říká zpravodajka
Podle rozhodnutí newyorského soudu z tohoto týdne bývalý americký prezident Donald Trump při budování svého realitního impéria podváděl. Proč exprezident rozsudek odmítá a jak se hájí? A jak rozhodnutí souvisí s dalším procesem, který se Donalda Trumpa rovněž týká a který začne už v pondělí? Vladimír Kroc se ptal zpravodajky Deníku N ve Spojených státech Jany Ciglerové.
Host Lucie Výborné: Nejen šarlatáni, alchymií se zabýval i Isaac Newton, říká spolutvůrce seriálu Alchymisti
Zdeněk Sikač je chemik, astronom a astrofotograf. Je jedním z tvůrců podcastu Alchymisti, který připravilo Rádio Junior. „Cílem podcastu bylo především seznámit posluchače s některými významnými postavami a naznačit, jak rozdílný přístup v alchymii mohli mít,“ přibližuje Zdeněk Sikač. Jaké má mezi alchymisty favority? A co nového se sám dozvěděl?
Osobnost Plus: Didaktik dějepisu Pinkas: Historie má být otevřená diskusi, a nikoli závazná k jednotné interpretaci
Nad otázkami, jak se učíme o svých moderních dějinách a zda umíme o historii vzdělávat se v Osobnosti Plus zamýšlí didaktik dějepisu a historik Jaroslav Pinkas, který učil na řadě pražských gymnázií a řadu let pracoval v Ústavu pro studium totalitních režimů. Nyní spolupracuje s Národním pedagogickým institutem a učí na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.
Vizitka: Bosenský herec a překladatel Hasan Zahirović: Trauma a smutek z války mám v sobě i po třiceti letech
Už když jako malý kluk ve městě Brčko ostatním předčítal H. Ch. Andersena, věděl, že jeho budoucnost je ve veřejném vystupování. V Mostaru vystudoval herectví, v Praze se stal členem souboru D21, neustále (se) rád učí a za pedagogickou práci dostal v Bosně cenu. Miluje Komenského a Čapka, kterého hojně překládá, kromě české linky ale Vizitku Hasana Zahiroviće podtrhla i linka spojená s někdejší Jugoslávií. Do své domoviny se totiž host Markéty Kaňkové stále vrací. Repríza
Jak to vidí...: Politoložka: Dění ve střední Evropě je varování. Už jednou jsme byli jediná demokracie v regionu
Politická situace ve středu Evropy se možná po volbách na Slovensku a v Polsku změní. Rozkližuje se středoevropská spolupráce? Jak rozdílná je politická situace v Česku, na Slovensku, v Polsku anebo v Maďarsku? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamuý ještě vysvětlí, proč je jednání o vládním balíčku postaveno špatně, i to, proč Česká republika stále více zaostává.
Dvacet minut Radiožurnálu: Politolog Pehe: Na Západ jsme se úplně nevčlenili. Střední Evropa se v krizích rozhoduje emocionálně
Od osobnosti knížete Václava se mimo jiné odvozuje tradice západního ukotvení českého státu. Kde stojí Česko dnes? Jsme součástí civilizace, kterou jsme si zvykli označovat za západní? Vladimír Kroc se ptal politologa Jiřího Pehe.
Host Lucie Výborné: Chválit tehdejší nádheru hor? Nechci dnešní generaci ubírat radost z putování, říká Miloslav Nevrlý
Od mládí se rád toulal. Prvně po starých částech Prahy, ale pak objevil hory. Pro skauty a trampy je jeho práce neochvějně známá, přesto se mu podařilo celý život zůstat stranou široké pozornosti. Za spisovatele se prý nepovažuje a možná ani netuší, kolika čtenářům jeho knihy změnily život. Ornitolog, cestovatel, zoolog a skaut Miloslav Nevrlý mluví o krajinách, které prošel, i lidech, které se pro něj stali důležitými. Poslechněte si celý rozhovor.
Dvacet minut Radiožurnálu: Martin Rozumek: Kontroly migranty nezastaví. Převaděči jsou vždy napřed. Chce to celoevropský systém
Německá policie s okamžitou platností zavádí na hranicích s ČR a Polskem zesílené pružné a mobilní kontroly. Cílem je zabránit převaděčům v dopravování migrantů do Německa. Jak budou tyto kontroly vypadat a v čem se budou lišit od stálých hraničních kontrol? Vladimír Kroc se zeptal ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům Martina Rozumka.
Host Lucie Výborné: Život po životě je víra, kdyby to tak nebylo, Bůh by se stal faktem, říká fyzioterapeut Kolář
Fyzioterapeut a pedagog Pavel Kolář je i autor publikací jako Labyrint pohybu nebo Posilování stresem. V poslední knize Řeka pod hladinou se ale představuje jako autor románu. „Psaní v tomto žánru vás nějakým způsobem rozvíjí a obohacuje, je to vstup do nějaké fantazie. Bylo to pro mě osvěžující a fajn pocit, když to vyšlo,“ přiznává v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.
Vizitka: Hana Strejčková: Téma cesty propašuji do své práce. Život na Kavkazu mi vyjevil, co je respekt
Jak souvisí pomeranč s přátelstvím? Co je to neutrální maska? Proč je nejlepší pomoc ta, která člověka vede k soběstačnosti? Hana Strejčková ve své režisérské, performerské i výzkumné práci dlouhodobě kombinuje fyzično s tématy se sociálním přesahem. Neváhá kvůli tomu zkoušet věci na vlastní kůži, cestovat a na druhé straně Evropy se pouštět do studia tak komplexních předmětů, jako je například divadelní biomechanika. Ve Vizitce s ní mluvila Markéta Kaňková.