Český rozhlas - Osobnosti
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Multifunkční hala v Brně: Chceme hostit mistrovství. Je to celostátní investice, tvrdí radní

Městská společnost Arena Brno spouští stavbu multifunkční haly pro více než 13 tisíc lidí. Může si město dovolit dvoumiliardový úvěr, který si stavba vyžádá? „Pro město je to výdaj zhruba ve výši jedné miliardy korun ročně, což bezpochyby a bez problémů ustojí,“ ujišťuje Petr Kratochvíl (ODS), brněnský radní a šéf Areny Brno.

23:38

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 23:40

Host Lucie Výborné: „Čtyřicet procent samizdatu prošlo bytem nevidomého Klementa Lukeše,“ vypráví Pavel Kosatík

Dvacet let se spisovatel Pavel Kosatík ptal pamětníků na muže jménem Klement Lukeš – člověk od mládí nevidomý, ale přes handicap bojoval i proti totalitnímu režimu. Kniha se jmenuje Zápasy slepého muže. „Koho historie alespoň trošku baví, mohl by v tom vidět příběh, že se člověk může zachránit sám, ale nesmí to vzdát,“ přibližuje svou novou knihu Pavel Kosatík. Jak on sám vzpomíná na život v totalitním režimu?

Včera 26:12

Osobnost Plus: Pro Ukrajinu děláme tak pět procent toho, co bychom mohli a co jednou uděláme, říká novinář Moláček

„Mnozí, kteří hlásali dezinformační narativy ohledně covidu-19, teď hlásají úplně stejně dezinformační narativy o válce na Ukrajině,“ tvrdí novinář z Deníku N Jan Moláček. „Férově musím dodat, že ne všichni. Protože jsou vědci nebo i laici, kteří nepřešli na tuto novou tematiku a zůstali věrní své původní. Ale týká se to naprosté většiny ,antivaxerské‘ scény,“ dodává v Osobnosti Plus.

Včera 44:14

Vizitka: Markéta Matulová: Ta odhodlanost! Jako bys to byla ty, řekla máma, když mě viděla v roli Špinarky

Když slyší hrát housle a cimbál, cítí se jako doma. Zvažovala, že bude učit ve školce, nakonec ale převládla touha stát na pódiu; jistotu na něm však získala až před dvěma lety. Letos se po osmi sezónách u ostravských Bezručů přesunula na „Provázek“ v Brně. Jak ji ovlivnilo setkání s Tomášem Dianiškou? Jakou úlohu považuje za nejtěžší? A jak si hledala cestu k roli Věry Špinarové, která ji přinesla celou řadu cen? Ve Vizitce o tom mluvila s Markétou Kaňkovou.

Včera 25:28

Jak to vidí...: Analytik Nerad: Obavy, co bude, ženou Slováky do náruče Fica. Jak rozumět současnému Slovensku?

Do předčasných parlamentních voleb na Slovensku zbývá necelý týden. O co všechno nyní Slováci hrají? Opravdu hrozí, že se Slovensko vzdá demokracie? Co je příčinou takového obratu? A jak by případné vítězství Roberta Fica ovlivnilo slovenskou zahraniční politiku včetně spolupráce Visegrádu? Dění na Slovensku přiblíží vedoucí zahraniční redakce Českého rozhlasu Filip Nerad.

Před dvěma dny 25:22

Jak to vidí...: Tomáš Vanča. Co ho přivedlo od stavby železničních modelů k obnově skutečné dráhy?

K čemu v minulosti na Kolínsku sloužily řepařské drážky? Co Tomáše Vanču přivedlo od stavby železničních modelů k obnově skutečné dráhy? Bylo těžké sehnat úzkokolejnou lokomotivu a vagony pro turistické jízdy? Prokázala se v průběhu rekonstrukčních prací platnost rčení, že všechno zlé je pro něco dobré? Má obnovená řepařská drážka svůj jízdní řád? Komu dělá největší radost? Co to jsou řepánky? Je pro Tomáše Vanču při realizaci jeho nápadů důležitá víra?

Před třemi dny 38:57

Stříbrný vítr: Filip Šumbera: Když sázím strom, věřím, že jeho krásu bude prožívat někdo jiný

Věří v duši stromu tak, jako věří v duši každého živého tvora. Filip Šumbera z jižní Moravy pracuje jako zámecký zahradník ve Valticích, ze dřeva vyřezává nádobí i šperky. Jak by nás stromy mohly ovlivnit ve vztahu k lidem? Umíme naslouchat melodii a hlasu jednotlivých druhů dřevin? A jaké zprávy o přírodě vydává starý hluboký les? Moderuje Jitka Novotná.

Před čtyřmi dny 31:55

Host Lucie Výborné: Vztahy mezi skateboardisty jsou úžasné, jsme parta. Poradím soupeřům i na závodě, říká Vilém Jakeš

Vilém Jakeš je devatenáctiletý skateboardista, člen reprezentace ve skateboardingu, mistr republiky do 23 let ze Skate klubu Moravia Polešovice. Ještě v sezóně 2019 hrál hokej, pak ale přešel ke skateboardu. „Jakmile začal covid, hokej stopnul, hledal jsem něco, čím se zabavit,“ vypráví. Přestože je jeho otec Vilém Jakeš hokejovým trenérem, přiznává, že je rád, že se jeho syn rozhodl skateboard vyzkoušet. Jaké byly pro oba začátky Vilémovy nové sportovní kariéry?

Před čtyřmi dny 25:47

Osobnost Plus: Greenfluencerka: Většina tvrzení fast fashion značek o jejich udržitelnosti jsou lži a vágní fráze

O udržitelnost v módním průmyslu se dnes už starají i známé fast fashion značky. Anebo jde jen o greenwashing, lživé kampaně značek, jejichž produkce má závažné sociální a environmentální dopady? „Ročně vyrábíme 100 až 150 miliard kusů oblečení, z toho 30 procent se nikdy neprodá,“ říká greenfluencerka Natália Pažická.

Před čtyřmi dny 48:24

Vizitka: Tanečnice Nataša Novotná: Miř vždycky mnohem výš, radil mi Jiří Kylián. Celý život se tím řídím

Když jí bylo pět, maminka jí dala na krasobruslení. Tam si jí ale vyhlédl taneční pedagog a ona se začala věnovat baletu. Toužila stát se primabalerínou, a tak na Janáčkově konzervatoři pilně pilovala klasickou techniku. Směr jejího života ale nadobro změnil Jiří Kylián. Věhlasný choreograf českého původu si jí v roce 1997 vybral do svého juniorského nizozemského souboru.

Před čtyřmi dny 26:14

Jak to vidí...: Ekonom Kovanda: Vlak nám zatím ještě neujel. Sráží nás ale falešná představa, že jsme v bankrotu

Vláda dnes bude potřetí projednávat konsolidační balíček. Jakých změn se v návrhu ještě můžeme dočkat? „Asi by byl lepší jeden radikální řez než řada malých plošných změn. Zmírnilo by to naštvání lidí a falešný pocit, že směřujeme k Řecku,“ uvedl v Jak to vidí... ekonom Lukáš Kovanda. Proč nám bankrot ani rozvrat veřejných financí nehrozí? Jaký je podle něj nejlepší recept na ekonomický růst? A jaký dopad by měl na Česko úpadek ekonomiky v Německu? Poslechněte si rozhovor.