Před týdnem

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Prezident Svazu vinařů Martin Chlad: Kroupy letos způsobily na vinicích škody kolem 15 milionů

Kdy se dočkáme prvního skutečného burčáku? Čím ovlivní srpnové počasí kvalitu letošních vín? Může dým z rozsáhlých požárů poškodit vinice? Nakolik jsou tuzemští vinaři konkurenceschopní ve světě? A mění se s klimatickou změnou podmínky pro pěstování různých odrůd u nás? Po lince do Brna se prezidenta Svazu vinařů Martina Chlada ptá Vladimír Kroc.

23:52

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Před třemi dny 49:47

Vizitka: Ctibor Turba: Je fascinující, kam Johann Le Guillerm dovedl nový cirkus

„Klauni mají být veselí jako papoušci. To, co vy děláte se studenty, je smutná komedie,“ slýchal Ctibor Turba v 80. letech od ředitele slavné cirkusové školy v Chalons en Champagne. Tamní pedagog Turba se ale nenechal odradit, a tak i díky němu může nyní svět obdivovat um hvězdy letošní Letní Letné Johanna Le Guillerma. Zejména o něm, ale také o vlastních divadelních aktivitách mluvil Ctibor Turba ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem.

Před šesti dny 24:12

Dvacet minut Radiožurnálu: Miloš Vystrčil: Autokratům nelze ustupovat. Stali bychom se vazaly s ohnutou páteří

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila během své cesty po Asii i Tchaj-wan. Nakolik její návštěva může eskalovat napětí v čínsko-tchajwanských vztazích? Jak nebezpečná je situace v tchajwanském průlivu? A o čem svědčí aktuální zpráva Amnesty International o porušování lidských práv na Ukrajině? Vladimír Kroc se ptá předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Před šesti dny 24:44

Host Lucie Výborné: S lachtany rádi jezdíme na klouzačce, ve vodě mají stoprocentní převahu, vypráví chovatel lachtanů

Být s lachtanem ve vodě je nádherný zážitek. Alespoň to tvrdí vrchní cvičitel a chovatel lachtanů v pražské zoo Jakub Mezei, podle kterého tato zvířata dosahují inteligence šestiletého dítěte a dokážou například otevřít dveře. „S lachtany vedeme dialog,“ říká chovatel, v jehož gesci jsou kromě lachtanů i tučňáci a kachny. Jaký je rozdíl mezi lachtanem a tuleněm? A v čem jsou lachtani specifičtí?

Před týdnem 24:21

Dvacet minut Radiožurnálu: Rozmíška kolem Tchaj-wanu je zatím symbolická. Čína by se střelila do vlastní nohy, míní Zahradník

Jaké ekonomické dopady může mít návštěva šéfky americké Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wanu? Může napětí mezi Čínou a USA zásadněji ovlivnit i českou ekonomiku? A co čekají analytici od zítřejšího jednání České národní banky o nastavení úrokových sazeb? Tomáš Pancíř se ptal analytika České spořitelny Petra Zahradníka, člena Národní ekonomické rady vlády.

Před týdnem 26:38

Jak to vidí...: Ivana Milenkovičová: Nový Pionýr a každý den zpívat hymnu. Rusko cíleně povede děti k nacionalismu

Získat relevantní informace aktuálním dění v Rusku je teď nesmírně obtížné. Řada zpravodajů musela zemi opustit. Do exilu se stáhla i nezávislá ruská média. Jak ruský režim prezentuje válku na Ukrajině? A jakými změnami prochází ruská společnost? Někdejší zpravodajka v Moskvě v audiozáznamu ještě přiblíží, jak výrazně Rusové pociťují dopady sankcí, i to, jakým způsobem se Rusko snaží rozptýlit dojem, že není v mezinárodní izolaci.

Před týdnem 24:30

Dvacet minut Radiožurnálu: Pavel Březina: Dovoz i cibule? Vyplatí se to. Česká výroba je neefektivní a loajalita zákazníků malá

Ministr zemědělství vyzval dopisem šéfy obchodních řetězců, aby do své nabídky zařadili větší množství potravin z domácí produkce. Může mít taková výzva efekt? Podle čeho se řetězce rozhodují, jaké zboží zákazníkům nabídnou? A proč jsou české potraviny v obchodech mnohdy dražší než ty zahraniční? Tomáš Pancíř se zeptal Pavla Březiny, předsedy Asociace českého tradičního obchodu.

Před týdnem 03:41

Do školy v indickém Mulbekhu by chtěl chodit každý. A teď tam mají díky Čechům i novou laboratoř

Účastníci himálajské výzvy a podporovatelé Brontosaurů v Himálajích vybrali letos na vzdělávání v Malém Tibetu přes 600 tisíc korun. Nejen díky tomu mohla být v pondělí ve škole v Mulbekhu otevřena nová vědecká laboratoř. Byli u toho i Lucie Výborná a Tomáš Černý.

Před týdnem 24:53

Host Lucie Výborné: Co se týče mimořádných událostí, Češi patří mezi nejštědřejší v Evropě, říká Josef Koláček z ADRA

Josef Koláček z humanitární organizace ADRA je koordinátorem pomoci při mimořádných událostech v ČR. „Kromě velkých událostí, jako jsou povodně, tornádo a podobně, se věnuji projektu psychosociální pomoci. V každém kraji máme skupinu, tým vyškolených dobrovolníků pro poskytování psychické podpory lidem po tragické události,“ vysvětluje Josef Koláček. „Snažíme se propojovat lidi, kteří potřebují pomoc, s těmi, kteří tu pomoc nabízejí, “ shrnuje hlavní filozofii organizace.

Před týdnem 26:44

Osobnost Plus: Němeček: Už to není boj vojáka proti vojákovi. Jen ležíte v zákopu a čekáte, až na vás něco spadne

Kameraman České televize Pavel Němeček dokumentoval první linie bojů na Ukrajině a byl blízko smrti, když pouhý metr o něj dopadl kus ruské rakety. Jak vnímá válečnou realitu ruské agrese na Ukrajině a co radí při setkání s ruským dronem?