Český rozhlas - Osobnosti
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Ústavní právnička: V otázce valorizace zvolil Pavel přístup chytrého horáka. Je to adekvátní reakce

Změna valorizace důchodů míří k Ústavnímu soudu. Návrh na zrušení novely zákona chystá opoziční hnutí ANO. Pokud by ho opoziční poslanci nepodali, obrátí se na Ústavní soud prezident Petr Pavel. Jaké šance odpůrci novely mají? Co všechno bude Ústavní soud posuzovat? A je správné, když prezident podepíše zákon, u kterého má sám pochybnosti, že by mohl být protiústavní? Tomáš Pancíř se ptal Marie Zámečníkové z katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty v Brně.

24:10

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Dnes 24:35

Jak to vidí...: ekonomka Ilona Švihlíková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Včera 23:37

Dvacet minut Radiožurnálu: Předseda odborového svazu: Platy pedagogů jsou nedůstojné. Často si musí přivydělávat druhou prací

Na třinácti fakultách českých vysokých škol proběhla stávková pohotovost vyhlášená Vysokoškolským odborovým svazem. Cílem akce s názvem Hodina pravdy bylo upozornit na nízké platy univerzitních učitelů. Jaký byl program protestu? Proč se současná situace týká především humanitních a společenskovědních oborů? A jaké jsou požadavky akademiků? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal historik a předseda odborového svazu Petr Baierl.

Včera 30:19

Host Lucie Výborné: Laviho jsem na chvíli opustil, chci zůstat normální, usmívá se herec Štáfek. Hraje ve filmu Zatmění

Ve filmu Vyšehrad hraje fotbalistu Laviho, v komedii Zatmění velkého grázla. Jakub Štáfek má za sebou mnoho zajímavých rolí, herectví ale nestudoval. Jak se člověk stane hercem, když ho to nikdo neučí? „Dívá se na kolegy, jak hrajou, je vhozenej do té vody, musí se naučit plavat. Relativně mi to šlo, chápal jsem princip, učil jsem se za pochodu,“ vypráví herec, který se probojoval i do MMA.

Včera 26:50

Osobnost Plus: Publicista Štindl: ANO musí najít jiný důvod své existence. Už to nebude jen o obsluze potřeb Babiše

Jaká bude budoucnost šéfa hnutí ANO? „Andrej Babiš má své charakteristiky a své limity, které ta rizika trochu snižují. Například nemám dojem, že třeba měl obchodní zájmy v Rusku. Je také zjevné, že si velmi zakládá na tom, aby byl v západní Evropě přijímaný na velkých summitech – aby si tam s každým podal ruku a mohl se vyfotit. Můžeme si o tom myslet své, ale to představuje ten jeho limit,“ odpovídá publicista, spisovatel a scenárista Ondřej Štindl.

Včera 45:52

Vizitka: Herečka Halka Třešňáková: Když roli nevěřím, pochyby jsou na mně vidět

Když na ni kolegové herci zapomněli a nechali ji čtyřicet minut svázanou s roubíkem v puse, došlo jí, že v životě potřebuje mít věci pod kontrolou – včetně záložní cesty ven. Na rozdíl od svého muže, herce Tomáše Jeřábka, nad rolemi víc přemýšlí a je také schopná hrát v němčině, po odchodu z Československa totiž osm let žila v Heidelbergu. Hostem Ondřeje Cihláře byla ve Vizitce herečka Halka Třešňáková.

Včera 24:48

Jak to vidí...: Hydrolog Daňhelka: Dvě miliardy lidí nemají přístup k pitné vodě. Závazky OSN by to mohly změnit

Přístup k pitné vodě nemají v současnosti dvě miliardy lidí, přestože je voda už dávno definována jako lidské právo. Upozornit na to chtěla i nedávná konference OSN v New Yorku. Výsledkem setkání 2000 zástupců vlád a vědců je přijetí 700 závazků na ochranu vody napříč státy. Jaké jsou stěžejní cíle? Hydrolog Jan Daňhelka v audiozáznamu ještě vysvětlí, jaká byla předchozí sezona z hlediska srážek a proč je podzemní vody stále málo.

Před dvěma dny 24:07

Dvacet minut Radiožurnálu: Noel Curran: Rádio není pomník, ale dynamické médium, které je třeba chránit před politickým vlivem

Jak přesvědčit veřejnost, aby podporovala veřejnoprávní rozhlas a televizi, když v těžkých ekonomických dobách nikdo nechce utrácet? Co všechno mohou veřejnoprávní média v dnešní době nabídnout? A jaký vztah má Evropská vysílací asociace (EBU), která sdružuje veřejnoprávní vysílatele, k ruským médiím? Petr Dudek se u příležitosti konference Radiodays Europe ptal generálního ředitele EBU Noela Currana.

Před dvěma dny 30:37

Host Lucie Výborné: Většina Haškových rukopisů skončila v kamnech, vypráví historik. Co všechno o Haškovi nevíme?

Muzeum literatury zahájilo sérii jednodenních výstav neobvyklých archiválií. První z nich byla věnována Švejkovi a Jaroslavu Haškovi, návštěvníci na ni mohli vidět originální rukopis Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. „Od roku 1957, kdy rukopis Památník národního písemnictví získal darem, nebyl nikdy vystavován,“ přibližuje archivář Památníku národního písemnictví, literární historik Petr Kotyk, který se dílem Jaroslava Haška dlouhodobě zabývá.

Před dvěma dny 48:10

Vizitka: Petra Hůlová: Terén emancipace je komplikovaný, vadí mi, že se z ní dělá černobílý boj

Její muž, spisovatel, dramatik a hudebník S. d. Ch., o ní zpívá jako o malé angažované víle. Své děti se snaží vychovávat metodou dobrého vzoru a ráda zkouší věci, které jí nejsou vlastní. Novou knihu Nejvyšší karta i proto napsala pro ni netradičně „obyčejným“ jazykem. Petra Hůlová mluvila ve Vizitce o nerovně rozdaných kartách mezi ženským a mužským světem, ale také o nesmyslně nastavených pravidlech podpory spisovatelek a spisovatelů.

Před dvěma dny 25:55

Jak to vidí...: Politolog Kubáček: Ne stát 21. století, ale Švejk! Kauza Úřadu práce to znovu ukazuje

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka čelí výzvě opozice, aby rezignoval kvůli svému postupu při ukončení pracovního poměru bývalého generálního ředitele Úřadu práce Viktora Najmona. Co si o kauze, kterou prošetřuje protikupční policie, myslet? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě přiblíží transformaci České pošty a rozebere kritiku, kterou sklidil prezident Pavel výběrem moderátora pro svůj prezidentský podcast.