- Podcasty
- Dvacet minut Radiožurnálu
Poslechněte si podcast: Psychoterapeutka: První výročí tragédie na FF UK je příležitostí uvolnit a propouštět staré pocity
„Život před událostí je jiný než po události,“ říká Daniela Vodáčková, psychoterapeutka a krizová interventka, která se podílí na poskytování psychologické pomoci studentům i zaměstnancům filozofické fakulty. „Univerzita se snaží o citlivost i o to, aby vedle sebe mohly stát různé potřeby lidí,“ doplňuje vedoucí psychologické poradny FF UK Kristina Najbrtová. Poslechněte si rozhovor, který vznikl v rámci speciálu Radiožurnálu k prvnímu výročí tragické střelby.
Dvacet minut Radiožurnálu
Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.
Vlček o Lex plyn: Pojďme hledat podporu skrz celé spektrum
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček v pátek zveřejnil takzvaný Lex plyn. Není náhrada uhelných elektráren paroplynovými jen příslovečným vytloukáním klínu klínem? „Energetika je komplexní disciplína, jako je v atletice desetiboj. Není to jenom o plynu a o obnovitelných zdrojích, ale vedle toho je to o systematických investicích,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr Vlček.
Ukrajinu čeká složitý rok. Měli bychom usilovat o udržitelné příměří, říká poradce premiéra Pojar
Evropští lídři dnes v Bruselu jednají s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Přinese příští rok ukončení bojů na Ukrajině a uzavření mírové dohody s Moskvou? Tomáš Pancíř se ptal vládního poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara.
Turecko má v Sýrii stěžejní slovo, táhne za delší provaz i v otázkách migrace, říká Daněk
Může v dohledné době Evropská unie (EU) přijmout Kosovo nebo Srbsko do svých řad? Nemá sedmadvacítka dost starostí s finanční a vojenskou podporou Ukrajiny? „Problém je v tom, že ani my v EU na rozšíření příliš připraveni nejsme. V předpokoji čeká deset zemí a kdyby se měla EU rozšířit o dalších deset států, pak to rozhodně nejde bez reformy fungování,“ říká Viktor Daněk, zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku Europeum.
„Směřování“ ke klimatické neutralitě je vágní záměrně. Vláda se lekla dopadů změn, kritizuje expert
Vláda se po půl roce vrací k Národnímu klimaticko-energetickému plánu. Je dobře, že nová verze plánu zmírňuje závazky v rozvoji obnovitelných zdrojů a odchodu od fosilních paliv? Neodsouvá vláda změny, které se české energetice stejně nevyhnou? „Působením vlády jsem zklamán, promrhali jsme čtyři roky. Mluvilo se o tom, že se udělá nová Státní energetická koncepce a výsledek je, že jsme se dozvěděli, že nebude schválena,“ hodnotí investor a energetický expert Michal Šnobr.
Fischer o krizi ve Francii: Bayrou může jako premiér vydržet. V Paříži se říká, že si u Macrona dupl
Francie má už čtvrtého premiéra za jediný rok. Může být centrista François Bayrou tím, kdo vyvede zemi z politické krize? Jaká je pozice prezidenta Emmanuela Macrona? A jaký vliv má politická situace ve Francii na Evropskou unii? Tomáš Pancíř se ptal bývalého velvyslance v Paříži a senátora Pavla Fischera.
Asadova vláda tvrdé ruky byla velmi křehká, říká Schneider
Palestinské teroristické hnutí Hamás ustoupilo od jednoho ze svých klíčových požadavků pro uzavření dohody o příměří a propuštění rukojmích. Blíží se příměří v Gaze? A proč v Sýrii padl režim Bašára Asada? „Povstalci byli prostě najednou velmi úspěšní a zbořilo se to jako domeček z karet,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu bezpečnostní expert a bývalý velvyslanec v Izraeli Jiří Schneider.
Dálnice jako služba. Stát ročně splatí 1,3 miliardy, údržba je na nás, přibližuje PPP projekt stavař
Příští týden se otevře teprve první soukromý dálniční úsek v Česku. Proč postupuje výstavba dálniční sítě u nás tak pomalým tempem? Může ji urychlit zapojení soukromých provozovatelů? „Stát si musí říct: vydám peníze hned, nebo si nechám postavit dálnici a budu si kupovat službu, kterou budu splácet nějaké období? Kombinování obou metod je do budoucna asi správná cesta,“ míní Martin Borovka, ředitel skupiny, která dálnici v partnerství se státem staví.
Je pozitivní, že prošel lex OZE 3. Má pro nás ale negativní pachuť, říká předseda Solární asociace
Poslanecká sněmovna schválila novelu energetického zákona, která má mimo jiné omezit státní podporu starších solárních elektráren. Co na novele vadí provozovatelům obnovitelných zdrojů energie? „Nejhorší jsou individuální kontroly, které bude moci stát dělat vůči provozovatelům solárních elektráren,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ředitel Asociace pro akumulaci energií a předseda představenstva Solární asociace Jan Fousek.
Projednávaný návrh zákona se na hony vzdálil tomu, co bylo obsahem lex Babiš II, vysvětluje Uhlíř
Proč podle názoru Ústavního soudu nebyl tzv. lex Babiš II přijat v souladu s ústavou? Mají mít politici právo vlastnit média? A jak se za poslední dekádu proměnil Ústavní soud? Vladimír Kroc se zeptal končícího ústavní soudce Davida Uhlíře.
Vrecionová: Obavy zemědělců ohledně dohody se zeměmi Mercosur jsou zbytečné, výhodná je i pro Česko
Evropská unie uzavřela dohodu o volném obchodu s jihoamerickým společenstvím Mercosur. Mají se evropští zemědělci obávat přílivu levných produktů do Evropy? A jak snížit byrokracii a zvýšit konkurenceschopnost sedmadvacítky? Vladimír Kroc se ptal předsedkyně výboru pro zemědělství a rozvoj venkova v Evropském parlamentu Veroniky Vrecionové (ODS).