Dvacet minut Radiožurnálu
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Klimatolog: Fatalismus nesdílím. Lidstvo má pořád ještě možnosti, co s klimatickou změnou dělat

Oteplení planety o 1,5 až 2 stupně Celsia lze zabránit odbouráním produkce skleníkových plynů. Jaká je pravděpodobnost, že se to lidstvu podaří? Nezbyde nám než se na zhoršující se životní podmínky adaptovat? V čem je v pořadí šestá souhrnná zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu při OSN jiná než ty předchozí? Vladimír Kroc se ptal vedoucího oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu Radima Tolasze.

24:07

Dvacet minut Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.

Web

Před čtyřmi dny 24:33

Šéf ovocnářů: Zmizí milion ovocných stromů. Náklady na produkci jablek mnohonásobně stouply

Proč se čeští sadaři s obtížemi prosazují proti dovozu jablek z Polska? Je silná konkurence důvodem, proč někteří ovocnáři v Česku letos nejspíš skončí? Kdo nebo co stojí za vysokou cenou českých potravin? Vladimír Kroc se ptal Martina Ludvíka, předsedy Ovocnářské unie a viceprezidenta Agrární komory.

Před pěti dny 24:25

Ústavní právnička: V otázce valorizace zvolil Pavel přístup chytrého horáka. Je to adekvátní reakce

Změna valorizace důchodů míří k Ústavnímu soudu. Návrh na zrušení novely zákona chystá opoziční hnutí ANO. Pokud by ho opoziční poslanci nepodali, obrátí se na Ústavní soud prezident Petr Pavel. Jaké šance odpůrci novely mají? Co všechno bude Ústavní soud posuzovat? A je správné, když prezident podepíše zákon, u kterého má sám pochybnosti, že by mohl být protiústavní? Tomáš Pancíř se ptal Marie Zámečníkové z katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty v Brně.

Před šesti dny 24:06

Prezident Pavel se v novele valorizací dostal vinou vlády do prekérní pozice, tvrdí Nacher z ANO

Vládní koalice prosadila ve Sněmovně i v Senátu novelu o zmírnění červnových valorizací penzí, kterou se dnes rozhodl podepsat prezident Petr Pavel. Také chce, aby zákon přezkoumal Ústavní soud. Jaké námitky vedly opozici k odporu proti vládnímu záměru? Čím se zástupci hnutí ANO snažili přesvědčit prezidenta Pavla, aby zmírnění valorizací vetoval? Tomáš Pancíř se ptal Patrika Nachera, poslance hnutí ANO a člena rozpočtového výboru Sněmovny.

Před týdnem 24:30

Investiční bankéř: SVB není poslední krachující banka. Krize se týká i těch evropských

Krach amerických Silicon Valley Bank a Signature Bank podle analytiků není začátkem nové finanční krize. Co tedy jejich pád znamená například pro startupy? A proč zatím nefunguje efekt silné koruny, na který vsadila Česká národní banka? Vladimír Kroc se ptal investičního bankéře Ondřeje Jonáše.

Před týdnem 24:08

Europoslanec Kovařík: Nová emisní norma není realistická. Ohrozí budoucnost automobilového průmyslu

Jaký výsledek má Českem svolaná schůzka ministrů dopravy vybraných členských zemí EU ve Štrasburku? Proč naše vláda odmítá navrhovanou podobu nové emisní normy Euro 7, kterou sama v době předsednictví prosazovala? A je budoucnost osobní dopravy v elektromobilitě? Vladimír Kroc se ptal europoslance za hnutí ANO Ondřeje Kovaříka.

Před týdnem 24:28

Ministr Hladík: Z Green Dealu se stal strašák i kvůli politikům. Moc alternativ ale nemáme

Green Deal je společností přijímán s rozpaky. Proč je nezbytným plánem, který musí přijmout i česká veřejnost? Jaké kroky obnáší a jak se k němu staví vláda? A proč je nutné zřídit nový národní park Křivoklátsko? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal nově jmenovaný minist životního prostředí Petr Hladík.

Před týdnem 24:26

Vohralíková: V kanceláři prezidenta chci změnit mezilidské vztahy. Noví lidé představují svěží vítr

Co obnášely přípravy na inauguraci? Jak se změní Kancelář prezidenta republiky po nástupu nové hlavy státu? Co ukazuje trestní oznámení, které na své nedávné kolegy podal těsně před koncem mandátu Miloše Zemana dosavadní šéf prezidentské kanceláře? A jak se za dobu působení Petra Pavla změní areál Pražského hradu? Tomáš Pancíř se ptal nastupující hradní kancléřky Jany Vohralíkové.

Před týdnem 25:15

Výroba syntetických paliv je energeticky mnohonásobně náročnější než těch fosilních, říká odborník

Česko podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) nepodpoří zákaz prodeje aut se spalovacími motory v Evropské unii v roce 2035, pokud nedostanou výjimku auta poháněná syntetickými palivy (tzv. e-paliva). Jak náročné je tato paliva vyrábět? A dají se využít i v autech se spalovacími motory? Tomáš Pancíř se ptal docenta Pavla Šimáčka, odborníka na paliva z Vysoké školy chemicko-technologické.

Před 2 týdny 23:57

Konec v čele Sněmovny si vůbec nepřipouštím, říká k hlasování o odvolání Pekarová Adamová

Co ukázal poslední týden jednání Poslanecké sněmovny? Nelitují koaliční poslanci toho, že nebyli vstřícnější, když změny jednacího řádu v minulém volebním období chystal tehdejší předseda Sněmovny Radek Vondráček? A co by pro vládní koalici znamenalo, kdyby snížení valorizace důchodů narazilo u Ústavního soudu? Tomáš Pancíř se ptal předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové.

Před 2 týdny 24:10

Protidrogový koordinátor: Problém závislostí se neřeší systémově. Investovat by se mělo do prevence

V Praze chybí asistenční střediska pro drogově závislé, což má dalekosáhlé důsledky. Kdo a jak by měl situaci řešit? Je tento problém i v jiných částech republiky? A odkdy a za jakých podmínek bude v Česku legální prodej marihuany? Tomáš Pancíř se ptal národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila z ODS.