Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 2297. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Dva silné filmy ve Varech řeší nemoci, které společnost vytěsnila

Recenze Víta Schmarce. Epidemie covidu se ve Varech připomíná spíš náznaky: občasnými respirátory, útržky náhodných vět jako „možná jsem to chytil.“ K nemocím se ale čelem staví dva festivalové snímky, Okresní nemocnice a Ještě jedno jaro.

05:43

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 591Dnes 11:53

Facky, kopance, bití. Policie vyšetřuje šikanu s posvěcením vychovatelů

Článek Jana Nováka a Janka Kroupy. Seznam Zprávy shromáždily svědectví o poměrech ve výchovném ústavu u Znojma. Podle nich tam někteří pedagogové využívali starší svěřence k tomu, aby „vychovávali“ fackami mladší děti.

Epizoda 591Dnes 06:22

Prezidentské volby rozhodne poslední emotivní heslo. Nemusí být pravdivé

Analýza Petra Holuba. Při volbě prezidenta nehrají roli stranické sympatie ani sociální původ. Experti se shodnou, že rozhodují emoce. Přesto volby v roce 2013 a 2018 ukázaly, že se společnost drží při výběru hlavy státu určitých pravidel.

Epizoda 590Včera 05:39

Slibovali pohádkové zisky a lidé uvěřili. Další letadlo spadlo do konkurzu

Článek Daniela Nováka. Soud vyhlásil konkurz na majetek investiční společnosti J.O. Investment. Firma od 4000 lidí vylákala přes dvě miliardy korun. Představitelé společnosti již kvůli podezření z podvodu a praní špinavých peněz stojí před soudem.

Epizoda 589Před dvěma dny 05:42

Porno místo informací. Twitter zaplavila cenzura „po čínsku“

Článek Daniely Kučerové. Že jsou na „naše“ sítě čínští cenzoři krátcí? Pokud si rádi vyhledáváte informace o dění v cizích zemích v původním jazyce, možná i vás čekalo po otevření Twitteru překvapení.

Epizoda 589Před dvěma dny 05:16

Komentář: Dělá Babiš chybu? Nástup Nerudové může změnit hru

Komentář Martina Čabana. Pokud se potvrdí, že se v čele závodu usazuje namísto dvojice favoritů silná trojka, může se rozhodnutí Andreje Babiše bojkotovat prezidentské debaty vyjevit jako chybné.

Epizoda 587Před dvěma dny 08:29

Biden musí využít chromou kachnu. Jinak ho čekají dva těžké roky

Článek Terezy Ulrychové. Za oceánem se v lednu chopí moci rozdělený Kongres a republikáni Bidenovi slibují krušné dva roky. Demokraté by proto mohli narychlo schválit některé zákony a využít období, kdy ještě mají většinu v obou komorách.

Epizoda 588Před dvěma dny 09:53

Odhalení v kauze Redl: stopy vedou k manželovi soudkyně

Článek Vojtěcha Blažka. EXKLUZIVNĚ. V roce 2008 plzeňská soudkyně Chaloupková rozhodla, že zlínský podnikatel je částečně nesvéprávný. A ve stejné době její manžel vedl konkurz firmy, kterou Redl podle policie tuneloval.

Epizoda 586Před třemi dny 10:54

Nový stavební zákon v roce 2024? Čtyři důvody, proč to nevyjde

Článek Petra Holuba. Poslanci na probíhající schůzi opět otevřou Pandořinu skříňku stavebního zákona, návrh vlády přitom rozzlobil vlivné lobby. Proti se postavily stavební firmy, občanské iniciativy i velké radnice, pochyb se nezbavila menší města.

Epizoda 586Před třemi dny 10:44

Američané debatují o smíru. Nedochází jim, že Rusové chtějí válčit dál

Analýza Tomáše Perglera. Na Západě se znovu řeší dilema, zda dál podporovat Kyjev a dodávat Ukrajině zbraně, nebo vsadit na diplomacii a pokusit se dohodnout s Ruskem. Odborníci z východní Evropy ovšem míní, že jde o nepochopení ruského myšlení.

Epizoda 586Před třemi dny 10:33

Krize napříč generacemi. Zdražování mění životy mladým i starým

Článek Vám přinášejí Petr Švihel a Seznam Zprávy. Na všechny dopadlo v Česku během podzimu plnou vahou zdražování. Experti popisují, že už není skupina obyvatel, která by nezchudla. Nejhůře jsou na tom osamělé seniorky.