Prolomit vlny
14. únor 2022

Poslechněte si podcast: Důvodů opustit Spotify je milion. Joe Rogan je z nich tím nejmenším

V posledních týdnech otřásá médii skandál týkající se streamovací platformy Spotify a jejího největšího podcastera Joea Rogana. Ten je, co se poslechových čísel týká, nejúspěšnějším tvůrcem podcastů nejen na Spotify, ale i celosvětově. Proto mu také před dvěma lety streamovací služba slíbila 100 milionů dolarů za to, že bude uvádět svůj obsah exkluzivně právě u ní.

06:25

Prolomit vlny

Vydává: Český rozhlas

Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.

Web

Dnes 05:21

Tvrzení o uhlíkové neutralitě světového mistrovství: vlastňák pro Katar, FIFA i pro planetu

Katarské mistrovství světa ve fotbale mělo být podle pořádající země a globální fotbalové asociace FIFA historicky první uhlíkově neutrální akcí svého druhu. Stejně jako u většiny podobných událostí se ale jedná o greenwashing - uhlíkové neutrality se dosahuje hlavně kreativním uhlíkovým účetnictvím, ne reálnými opatřeními. Ukazuje to ale na hlubší problém - udržitelnost sportovních mega eventů je totiž pravděpodobně neřešitelnou úlohou.

Před týdnem 03:48

V Twitteru zavládl Muskův chaos. Jestli síť uspěje, tak svému novému vlastníkovi navzdory

Miliardář Elon Musk se na konci října chopil sociální sítě Twitter. Jeho nákup této společnosti byl nejprobíranější technologickou událostí posledního půl roku a chvílemi nebylo jisté, jestli se obchod definitivně uskuteční. Teď je tu a je to ještě větši chaos, než si kdo představoval.

Před 2 týdny 04:32

Prolomit vlny: Studentské stávky naplňují skutečnou roli univerzit

Před 17. listopadem se na univerzitách rozbíhají okupační stávky a další protestní akce nejen za klima. Jejich ohlášení vyvolalo na sociálních sítích bouřlivou diskusi, která ukazuje, že značná část české veřejnosti má velmi omezený pohled na smysl vysokoškolského studia i samotných univerzit.

26. říjen 2022 03:26

Aplikace BeReal je sociální hit roku. Zvládne své problémy, nebo ji spolkne konkurence?

BeReal je největší hit mezi sociálními sítěmi letošního roku. Aplikace má jednoduchý princip: jednou denně vám ve víceméně náhodný čas přijde notifikace a vy máte během dvou minut vyfotit, co právě děláte – bez přikrášlování. BeReal se tak snaží kontrovat vyumělkovanost konkurenčních sítí v čele s Instagramem. Zvládne ale nápor nových uživatelů?

17. říjen 2022 05:27

LGBTQ+ lidé si nazaslouží toleranci, ale respekt

Po zločinu z nenávisti v Bratislavě, kdy antisemita a homofob zavraždil dva nevinné lidi jen proto, že vycházeli z gay klubu, mnozí oprávněně cítíme obavu, strach, znepokojení, smutek. Násilný čin ale jen navazuje na předchozí selhání v přístupu ke queer lidem.

26. září 2022 04:41

Green Deal Summit zkusil přelakovat černé zlato nazeleno. Ekologická veřejnost protestuje

Měla to být docela obyčejná (i když trochu nóbl) konference Hospodářských novin, kde se lidé z byznysu baví s lidmi z byznysu o tom, jak uchopit European Green Deal –⁠ balíček evropské legislativy, který zásadně změní sektory jako je energetika, zemědělství nebo dopravu. Green Deal Summit ale udělal skrze protesty jak ekologů tak extrémní pravice nečekaně díru do světa a připomněl nám dvě zásadní věci, které mohou rozhodnout o úspěchu či neúspěchu ekologické transformace.

29. srpen 2022 03:39

Zuckerbergovi ujíždí vlak. Zatímco jeho služby válcuje TikTok, on se ztrácí ve virtuální realitě

Facebook se loni přejmenoval na Meta. Změna symbolizovala nové obzory, které měla firma objevovat ve virtuální realitě v takzvaném metaversu. Zatím se jí to nedaří a uživatelé se odvracejí od jejích starších služeb.

4. srpen 2022 03:56

Na podzim vyrazíme ke krmelcům lízat sůl. Žena filmového kritika je ve spořícím režimu

Svět je pro mě den ode dne nepřehlednějším místem. Kritik mi před odjezdem na filmový festival v Hradišti oznámil, že se rychle blíží doba, kdy lidé z kultury nebudou v probíhající inflaci dostávat za svoji práci vůbec žádné peníze. V jeho případě už to možná nastalo. Už dva měsíce posílám kritikovi ze své výplaty na jeho účet kapesné, které jsem ve zprávě pro příjemce žertovně nazvala ZA ODDANÉ SEX. A JINÉ SLUŽBY. Kritik se ale vůbec nesmál.

25. červenec 2022 03:52

Uber Files jsou potřebná pitva nevábné firmy, která se svými pochybnými taktikami ani netajila

Britský deník The Guardian vydal rozsáhlou investigaci týkající se takzvané ridesharingové firmy Uber. Série reportáží skrze uniklé dokumenty z let 2013 až 2017 mapuje charakter nástupu této služby na světové trhy a tvrdé taktiky, ke kterým se firma uchylovala. Jaký ale může mít dopad?

20. červenec 2022 04:53

721 metrů mezi přírodou a lunaparkem. Sky Bridge na Dolní Moravě napíná turistické kapacity krajiny

Uprostřed okurkové sezóny jsme se na chvíli stali světovými. Americký časopis Time zařadil visutou lávku u Králického Sněžníku mezi padesát nejkrásnějších míst světa, která musíte vidět. Fotka lávky dokonce zdobí i jeho obálku. Časopis tím ale místům prokazuje medvědí službu –⁠ už nyní se řada z promovaných destinací potýká s dopady overturismu a náš tzv. Králičák není výjimkou.