- Podcasty
- Bourání

Poslechněte si podcast: Dům za cenu bytu v paneláku. A do zimy. To si přáli rodiče architekta Ondřeje Palenčára
Aby se ušetřilo, pracovala na stavbě celá rodina a Ondřej Palenčár ji řídil. Jak věděl, co má dělat? „Nevěděl,“ směje se. „Studovali jsme to na Youtube a v časopisech.“
Bourání
Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.
Příroda pracuje, člověk odpočívá. Zahrady podle krajinářské architektky Terezy Rapsové
Zahrady, navržené v souladu s okolní přírodou, se o sebe starají tak trochu samy. Jak si ovšem přenést do vlastní zahrady ty správné druhy? Mluvili jsme o tom s krajinářskou architektkou Terezou Rapsovou z ateliéru YYYY.
Jak pracoval nejvýkonnější poválečný architekt? Sto let od narození Karla Pragera
Architekt Karel Prager změnil podobu centra Prahy i dalších míst. Jsou jeho stavby smělé, nebo arogantní? A jaký byl on? Letos by se dožil právě sta let, a tak na něj v Bourání vzpomínal jeho kolega Zbyšek Stýblo.
Šlechtici sbírali rostliny, jako dnešní boháči sbírají auta. Růže byla trendy už ve středověku
Kamila Krejčiříková se zabývá navrhováním historických zahrad. Podle starých kronik, dopisů i fotografií ví, co se tam pěstovalo. A něco z toho je pořád v módě.
Sahejte na vodu. Pokud není u dna šedivá. S projektantem o vodních stavbách pro lidi i zvířata
Projektant vodních staveb Tomáš Havlíček z Atelieru Fontes dává prostor vodě. Rozšiřuje koryta řek, aby se k nim dostali lidé, a ptákům umí navrhnout ptačník. A také tůňky a meandry.
Hřbitov, kde můžete mít svatbu. Navštívili jsme nejnovější pražské pohřebiště v Suchdole
Je tu barokní kaple se zahradou, hrobová místa a sad. Vše je přístupné a průchozí. „Líbí se mi, že tady není cítit tíživá atmosféra. Hraje si to s krajinou,“ říká architekt Jakub Červenka ze studia OBJEKTOR.
Barvy, pyramidy a klidně nevkus. Devadesátky v architektuře. Čím nás baví?
Architekti Alžběta Žabová a Petr Bureš mají rádi architekturu 90. let a natočili o ní podcast Mluvící objekty. „V té době byla architektura zábavná,“ říkají. Pak přišla větší kvalita a taky trochu nuda.
Dlouhé dny na lešení. O dobrých a špatných rekonstrukcích hradů s architektem Václavem Girsou
Hrady a zámky jsou oblíbené kulisy českých prázdnin. Za socialismu se často rekonstruovaly tak, že se do nich „nalilo hodně betonu“. Jak se to dělá dnes?
Pivovar v Libni? Lidé o něm neví. Pozvánka do zapomenuté industriální stavby, kde bude divadlo
Haly, tančírna a obrovské prostory pod zemí. To je Zámecký pivovar v Libni. Divadelní studio ALTA ho otvírá pro veřejnost a rekonstruuje podle návrhu ateliéru 22:22 architekti. Přímo v pivovaru jsme si povídali nejen o něm, ale i o bílé stodole a o andělích.
„Ukázalo se, že jsem docela zručnej.“ Jak bohemista rekonstruoval stodolu podle architektů z BYRA
Studio BYRÓ architektů Jana Holuba a Tomáše Hanuse vytvořilo dva projekty, které se všem líbí a internet je miluje. Je to chata v Sušici a stodola pod Šumavou. Tam jsme se společně vypravili a povídali si s výhledem na louku.
Kam dát postel v malém bytě? Se studiem Reaktor o malých i velkých projektech
Studio Reaktor má už pětatřicet lidí a navrhuje kanceláře i velké bytové projekty. Mluvili jsme o nich, ale také zavzpomínali na začátky, kdy si architekt Jakub Heidler navrhl byt o dvaceti metrech.