Můj dům studio
Sezóna 1Epizoda 325. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Dům roku 2022 - Zvláštní cena odborné poroty v kategorii Domů do 150 m2

Podcast s Ing. arch. Davidem Zámečníkem o víkendovém domě v Krušných horách [https://www.mujdumkrokzakrokem.cz/chata-nezvykla-vzezrenim-i-poezii/], který zaujal odbornou porotu soutěže Dům roku v kategorii novostaveb do 150 m2. Zejména svým originálním a zároveň citlivým zapojením do přírody.

29:30

Můj dům studio

Vydává: Můj dům

Podcast o bydlení, architektuře a stavbě rodinného domu

Web

4. květen 2023 30:44

Lukáš Kovanda: Co čeká české stavebnictví v roce 2023

Přednáška ekonoma Lukáše Kovandy na téma „Co čeká českou ekonomiku a stavebnictví v roce 2023“.

13. duben 2023 52:13

Smysluplný celek firmy HELUZ jako ruka podaná stavebníkům

Stavíte pouze jednou v životě a hotový dům už nelze změnit. Stavte ho tedy pořádně. To je hlavní myšlenka nové iniciativy Smysluplný celek společnosti HELUZ. Stavebníky v ní nabádá k tomu, aby projekt plánovali komplexně a kromě cen zvažovali další parametry. Například energetickou náročnost stavby, nutnost dodatečných oprav nebo její ekologickou stopu. Další výhody této iniciativy nastíní v našem podcastu Eliška Smolová a Pavel Heinrich z firmy HELUZ.

30. březen 2023 17:22

Pavel Kiršner: Stavbu na cizím pozemku nikomu nedoporučuji

Podle občanského zákoníku je stavba součástí pozemku, čili stavět na cizím s sebou nese určitá rizika. O dům bychom mohli klidně přijít. Je stavba na cizím pozemku vzácností? Jaká konkrétní rizika s sebou přináší? A jak soud posuzuje chování v dobré víře? Odpovídá Pavel Kiršner z advokátní kanceláře Ciprýn & Kiršner.

15. březen 2023 17:18

Proč stoupá obliba pórobetonu? Skýtá ideální stavební vlastnosti

Pórobeton je velmi oblíbený stavební materiál pro své ideální vlastnosti. Práci s ním zvládne i poučený laik a manipulace s ním je poměrně jednoduchá. Proč se pórobetonu říká Ytong a v čem je toto pojmenování zavádějící, objasňuje odborný redaktor Petr Kotek.

2. březen 2023 25:48

Gabriela Kaprálová: Rekonstrukce zemědělské usedlosti na moderní bydlení

Velmi zajímavé venkovské stavení najdeme v těsné blízkosti vyhledávaného středověkého hradu. Můžeme ho nazvat třetím domem pod skálou, protože je třetím pokračováním rekonstrukce unikátní zemědělské usedlosti na moderní vícegenerační bydlení a rekreaci. O průběh proměny jsme si povídali s architektkou Gabrielou Kaprálovou, autorkou rekonstrukce.

14. únor 2023 45:37

Roman Pommer: Jak vybrat dobrého obkladače a jak obklady správně udržovat

Na webových stránkách Cechu obkladačů ČR je desatero, podle kterého lze vybrat dobrého obkladače. A jedno z pravidel zní, pokud má obkladač čas přijít hned druhý den, což se někdy může stát, protože mu zrovna vypadne nějaká práce, nesmí přijít a hned začít obkládat. Takového okamžitě vyhodit, říká v Můj dům studiu prezident Cechu obkladačů ČR Roman Pommer.

26. leden 2023 32:13

Pavel Podruh: Jak se žije v celoročně soběstačném domě

Poblíž Vyššího Brodu vznikl v minulých letech zcela unikátní soběstačný dům, který je celoročně nezávislý na energetických sítích. Jeho autorem je Pavel Podruh, který dokázal, že fotovoltaika za správně nastavených podmínek může dávat dostatek energie i v zimních měsících.

19. leden 2023 21:00

Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín

Vysoké ceny plynu a elektřiny vedou mnoho majitelů rodinných domů k opětovnému spalování tuhých paliv. Jakou roli v tom hraje dobře připravený a servisovaný komín? Jak má vypadat správně provedený komín? A k jakým chybám nejčastěji dochází při instalaci komína? Dalším hostem Můj dům studia byl ředitel Asociace pro optimalizaci komínů a spalování APOKS Ing. Walter Sodomka.

12. leden 2023 38:19

Libor Soukup: Kamna umožňují nezávislost na elektřině a plynu

Vzhledem k vysokým cenám plynu a elektřiny se lidé opět vracejí k topidlům na pevná paliva, především ke dřevu. Kromě radosti z finančních úspor zažíváme i příjemný pocit z otevřeného ohně. Jak se od sebe jednotlivá topidla na tuhá paliva liší? Nejen o tom v Můj dům studiu mluví Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů ČR.

5. leden 2023 33:01

Aleš Gadlina: Jak se staví dům v prudkém severním svahu

Aleš Gadlina se věnuje stavbě rodinných domů dvě desítky let a jasno má v mnoha ohledech. Například, že nikdy nešetří při zakládání budovy ve složitém terénu, a také nenavrhuje interiéry, protože – jak sám říká - nemá cit pro barvy jako mají ženy. S jakým problémem se musel potýkat při stavbě domu, který je celý orientovaný na sever a ještě ke všemu se potýká s dvanáctimetrovým převýšením? Více v dalším díle Můj dům studia.