Ranní host
25. červen 2021

Poslechněte si podcast: Duchovní svět existuje. Zjištění, že moje vědomí je věčné, mě dojalo. Ze života jsem stále stejně užaslý, říká režisér Igor Chaun

Scénárista a režisér Igor Chaun je vedle své umělecké tvorby v posledních letech znám také jako příznivce a propagátor esoteriky. „Současná situace je společensky těžká, my lidi se ale nesmírně otevíráme jakési pokoře vůči veškerenstvu a vůči vyšší síle. Miluju hledání boha, smyslu, řádu, sebe sama,“ říká Chaun. V ranním vysílání Rádia Z se moderátor Martin Karlík Chauna ptal na to, jak by on sám sebe nejlépe představil. „Jako člověka, bytost, vědomí v lidském těle, stále ještě věcně překvapeného člověka ze života,“ říká režisér. Podle svých slov je i ve svých 57 letech stále „totálně“ překvapený ze života. „Zní to jako humor, ale já to myslím vážně. Jsem stále stejně užaslý. V našich končinách řešíme politiku, společnost, ekonomiku. Ale zapomněli jsme na obrovskou sílu přírody, která se teď připomněla. Tohle je obrovské memento o síle sil, které jsou silnější než my, “ vysvětluje Chaun. Na mysli tím měl tornádo, které ve čtvrtek zasáhlo jižní Moravu. Chaun v rozhovoru popsal několik svých životních etap. V 90. letech se zabýval buddhismem. Tehdy prožil úžas z učení Buddhy, který před 2500 lety pojmenoval bolest bytí. Tu Chaun podle svých slov cítí od narození. Později se s přáteli vypravil do amazonského pralesa, kde se účastnil rituálu pralesní křesťanské církve Santo Daime. Součástí bylo pití posvátného pralesního nápoje, který mění vědomí. „Tehdy jsem zjistil, že je všechno jinak. Zjistil jsem, že náš hmotný svět je odvozenina a důsledek duchovního světa, že duchovní svět existuje. Zjištění, že moje vědomí je věčné, mě dojalo,“ dodává Chaun.

15:48

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Včera 15:43

Aneta Langerová: Vánoční svátky jsem schopná prospat

„Jednou jsem se na Štědrý den probudila až v půl dvanácté večer, protože jsme za sebou měli dlouhé turné. Končilo 23., takže až 24. jsme se vrátili domů,” vzpomíná zpěvačka Aneta Langerová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. „S mým bratrem, který mi už dlouhé roky dělá manažera, jsme si řekli, že na Vánoce nikdy nebudeme pracovat. Dodržujeme to. Je strašně fajn, když člověk ví, že má před sebou třeba týden úplného klidu,” dodává. 

Před dvěma dny 11:46

Výstava Mistři renesance představí repliky pěti nejslavnějších děl světa, říká její producentka Jana Kaiserová

Italsko-rakouský projekt Mistři renesance už byl ve Španělsku, Francii, Německu, Polsku a v Itálii. Celkem výstavu navštívilo přes půl milionu lidí. V Česku bude přístupná veřejnosti od začátku března do konce května příštího roku v pražském Mánesu. Celkem obsahuje repliky z dvanácti světových galerií. Mezi vystavenými exponáty budou Stvoření Adama, Mona Lisa, Vitruviánský muž, Athénská škola či Zrození Venuše. „Každý, kdo by se chtěl podívat na tato umělecká díla v originále, by musel objet půlku světa. Mistři renesance představí i pět nejslavnějších děl planety,” konstatuje producentka výstavy Jana Kaiserová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před pěti dny 15:12

Zkušební trolejbusový provoz na letiště by mohl začít za rok, říká projektový manažer DPP

Praha zažívá trolejbusový boom. Všechny doposud schválené trolejbusové projekty počítají s devadesáti kilometry tratí. „Tento týden jsme zahájili realizaci linky 119. Mezi zastávkami Nádraží Veleslavín a Letiště by zkušební provoz mohl začít přibližně za rok,“ říká projektový manažer Dopravního podniku hlavního města Prahy Michal Andělek, který byl ranním hostem Rádia ZET. 

Před šesti dny 16:36

Vědkyně Leona Mahelová: Chceme vyvinout biomateriál, který napodobí živou tkáň

„Biomateriál je cokoliv, co přijde do kontaktů s živým organismem, nezpůsobuje v něm žádné vedlejší efekty a nahrazuje či vylepšuje jeho funkci,“ vysvětluje vědkyně Leona Mahelová. Ta byla hostem ranního vysílání Rádia ZET. V dnešní medicíně se s tím setkáváme běžně. „Mezi biomateriály můžeme zařadit třeba kardiostimulátor nebo kloubní náhrady, ale také třeba kontaktní čočky nebo zubní plomby,“ dodává. Mahelová je zároveň členkou projektu JUNG (Juniorské granty) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně.  

Před týdnem 16:07

Film Tmání má člověku s depresí dodat pocit, že v tom není sám, říká jeho autor Ondřej Moravec

Autobiografický animovaný film Tmání Ondřeje Moravce seznamuje diváky s pocity člověka trpícím depresemi. On sám se s těmito problémy potýká už 14 let. Snímek navíc vytvořil v prostředí virtuální reality. Čtyřiatřicetiletý Filmař Ondřej Moravec byl hostem ranního vysílání Rádia ZET a přiznal, že snímek je zaměřen především na mladé lidi. „Studenti za mnou po projekci filmu chodí a svěřují se mi se svými problémy,“ popisuje.  Projekce filmu je současně k vidění až do 12. února příštího roku v pražském Centru současného umění DOX.

Před týdnem 15:49

Snažíme se odbourat myšlenku, že matematiku v životě nepotřebujeme, říká manažerka centra Didaktikon

„Matematika je složitá v tom, že její využití vidíme až za nějaký čas. Staví na sebe a dřív nebo později se nám ukáže, že ji opravdu potřebujeme,” myslí si matematička a manažerka science centra Didaktikon Tereza Martínková Bártlová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. V rámci programu v Didaktikonu se s návštěvníky věnuje i animovanému seriálu Simpsonovi, který je podle ní plný skrytých narážek na matematiku, fyziku a ostatní přírodní vědy. 

Před týdnem 17:56

Zápasník Procházka se ve videoklipu režíroval dobře, říká frontman Eddie Stoilow

Kapela Eddie Stoilow bude mít 5.12. premiéru písně a videoklipu. Jedná se o první novinku v nové sestavě. „Ještě jsme toho spolu tolik nezažili, ale vypadá to na klidnou budoucnost. Od covidu máme snad milion nových věcí. O to hůř se z toho ale vybírá,” popisuje frontman kapely Jan Žampa. V klipu bude hrát zápasník UFC Jiří Procházka. „Jirka je můj dobrý kamarád. Ten song je takový motivační, on se do toho perfektně hodí. Režíroval se jednoduše, měl největší disciplínu,” dodává ranní host Rádia ZET. 

Před týdnem 16:42

Dominika na cestě: Dřív mě hrozně stresovalo, co budu jíst a kde budu spát. Teď už to neřeším

Na první cestu se Dominika Gawliczková vydala v 19 letech. Bylo to do Španělska. „Vyrazila jsem, ale vůbec jsem nevěděla, jak se to dělá nebo co to obnáší. Tehdy jsem zápasila i s tím, jak postavit stan. Před cestou jsem si to trénovala v obýváku. Počáteční problémy byly roztomilé. Co budu jíst, kde budu spát. Dřív mě to hrozně stresovalo, teď už to neřeším. Většinou nevím, kde budu spát a co budu jíst,” směje se cestovatelka a motorkářka Gawliczková známá jako Dominika na cestě. Ačkoliv studovala strojní inženýrství, živí ji cestování. „Pořádám přednášky z cest a píšu o tom knihy. Když se vrátím z výpravy, jezdím po celé republice a někdy i po Slovensku. Ráda o tom vyprávím,” dodává ranní host Rádia ZET. 

Před týdnem 15:22

Jestli budou teploty podprůměrné nebo nadprůměrné, jde určit na 30 dní dopředu, říká Bohuslav Zeman z Meteocentra

„V oblasti obchodu a služeb je počasí druhý nejvýznamnější faktor ovlivňující chování zákazníků hned po celkovém stavu ekonomiky. Počasí ovlivňuje třeba naši náladu a zprostředkovaně i nákupní chování a ochotu utrácet,” tvrdí ranní host Rádia Z Bohuslav Zeman. „Dodáváme modely firmám v různých oborech a předpovídáme poptávku nebo výrobu. Přímá aplikace je v energetice, třeba u obnovitelných zdrojů. Jsme schopni predikovat, kolik konkrétní solární nebo větrná elektrárna vyrobí,” představuje Bohuslav Zeman práci Meteocentra. 

Před 2 týdny 16:15

Děláme užitečnou, rychlou a špičkovou vědu, říká vědecká ředitelka Národního institutu SYRI

„Impulsem k založení Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik byla pandemie covidu. Během té se ukázalo, že ve společenském diskurzu chybí hlas sociálních vědců,” tvrdí vědecká ředitelka institutu Klára Šeďová. „Za covidu bylo třeba dělat v krátkém čase politická rozhodnutí, která mají velké dopady na lidské životy. K takovému rozhodování nestačí jen expertiza lékařů a vědců z oblasti přírodních věd,” vysvětluje ranní host Rádia ZET Šeďová.