Hobby magazín
23. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Dřevostavby si získávají oblibu díky dobrým tepelně izolačním vlastnostem

Současné kvalitní dřevostavby vychází ze základních výhod roubené dřevěné stavby, ale využívají moderní technologie i nejnovější stavební materiály. Podle Tomáše Koreckého, produktového manažera divize Rigips, je největší výhodou lehkost celé konstrukce, její rychlá výstavba i příjemné vnitřní klima.

03:06

Hobby magazín

Vydává: Český rozhlas

Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

Web

Dnes 02:16

Hortenzie usušíte přímo ve váze. Nejdůležitější je zvolit správný čas

Některé řezané květiny jsou tak krásné, že je člověku líto je po týdnu vyhodit do popelnice. Co takhle je usušit? Hortenzie se suší lehce. U růží je to trochu složitější.

Před dvěma dny 03:18

Topit tři dny do průlezového komína jedněmi kamínky je nesmysl, říká kominice

Kdo jezdí na chalupu celoročně a má tzv. „průlezový“ komín – tedy komín hodně široký, kam se na čištění vejde kominík a do něj vede několik kouřovodů z místností, kde v zimě topí, si může myslet, že má vyhráno. Stačí nadělat hodně dřeva, aby vyschlo nebo koupit uhlí. To ale dnes u nových nízkoemisních moderních kamen s nízkou teplotou spalin neplatí. Proč?

Před čtyřmi dny 02:56

Čistokrevný chovný králík musí mít na uších tetování. Provádí ho proškolený chovatel

Když už se chovatel rozhodne, že nebude drobné zvířectvo chovat jen pro radost nebo kuchyň, ale pro čistý chov a krásu, musí dbát na to, aby zachovával čistotu plemene. Pomůže mu v tom i značení zvířat. Slepice a holubi mají kroužky, králíci tetování.

Před týdnem 02:55

Principy regenerativní pastvy lze použít na dobytek i drůbež. Obnovíte půdní ekosystém a snížíte CO2

V červnu 2022 se na farmě Wenzela Lobkowicze v Drahenicích na Příbramsku konal takzvaný Polní den. Zájemci viděli inovativní postupy regenerativního zemědělství v praxi.

Před týdnem 03:02

Vhodné zateplení soklu může vést k podstatnému snížení tepelných ztrát

V posledních letech bývá kladen čím dál větší důraz na energetickou úspornost staveb. Kromě zateplení stěn, podlah nebo střechy a použití kvalitních oken je ale při stavbě domu nutné dbát i na další detaily. Mezi ně patří například sokl, tedy místo, v němž se stěna budovy napojuje na terén. Podle Tomáše Truxy ze společnosti ISOVER může nezatepleným soklem unikat velké množství tepla, a to se při nadcházející zimě rozhodně nevyplatí.

Před týdnem 03:05

Kalu aneb kornoutici můžete mít i jako pokojovku. Miluje vlhkou a kyprou půdu

Kdysi bílé kaly patřily do svatebních kytic, dnes je můžete pěstovat nejen jako pokojové květiny, ale i jako velmi dekorativní květiny záhonové. A rovněž barevná škála se značně proměnila a obohatila. Jsou kultivary žluté, přes různě oranžové a rudé až k fialovým.

Před 2 týdny 03:00

Test zvukotěsnosti interiérových dveří: Jsou lepší voštinové, nebo z dřevotřísky?

Interiérové dveře uvnitř domů a bytů oddělují prostory, některé mohou být i zajímavým interiérovým prvkem a hlavně by měly tlumit hluk z okolních místností a poskytnout nám v místnosti soukromí. Na učení, práci, třeba i vaření nebo sledování televize, poslech rádia a hudby.

Před 2 týdny 02:59

Český albín byl vyšlechtěný pro kožešinu. Dnes si chovatelé pochvalují jeho maso

Bílí králíci nepatří jen do kouzelnických klobouků. Například české plemeno albínů chovatelé chválí jako velmi plodné s dobrým masem.

Před 3 týdny 02:59

Jak může ucourané vodítko pomoct přivolat psa? Poradí zkušená psovodka

Známá psovodka Klára Hlubocká je pro pozitivní motivaci psů. Ovšem součástí takové výchovy jsou nejen odměny, ale i tresty.

Před 3 týdny 03:02

Sekačkám na trávu benzin s biosložkou neškodí, pokud ho spotřebujeme hned

Ze zahradních pomocníků asi nejvíce používáme travní sekačky se spalovacími motory. Proto je důležité vědět, jaký benzin do nich patří. Když ji po čase nemůžeme nastartovat, přikládáme to většinou nespolehlivé nebo staré opotřebované technice. Na vině je ale ve více než v 95 % případů benzin.