Radioporadna
4. duben 2023

Poslechněte si podcast: Dřevo, uhlí i pelety jsou v kurzu. Pozor na zbrklý výběr topidla a nekvalitní pelety

Letošní zima byla pro kominíky extrémně náročná. Lidé totiž ve velkém přecházejí kvůli zdražování plynu a elektřiny na topení pevnými palivy.

16:17

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Před pěti dny 15:32

Velký papoušek vám vyřve díru do hlavy. Pro začátek berte raději andulku

Papoušek Ricky je amazoňan modročelý. V přírodě patří mezi nejpočetnější papoušky, je také velmi oblíbeným mazlíkem pro domácí chovy. Ne všichni ale péči o něj zvládnou. Problémy bývají i s množením, jak popisuje Romana Vojířová z azylu pro opuštěná zvířata Pohádková zahrada v Pardubicích.

Před šesti dny 15:07

Vyhlazené vrásky bez píchání a řezání. Neinvazivní kosmetika prožívá přístrojový boom

V kosmetických salónech jsou stále populárnější neinvazivní multifunkční přístroje, které dokážou pleť vyčistit i vyživit. Jde to i bez bolestivého vyďoubávání nečistot a klasického používání pleťové masky.

Před týdnem 15:15

Na sírovci si pochutnáte. Při krájení ale nesmí vrzat nůž

Už rostou! Nadšení houbaři hlásí nálezy prvních hřibů kovářů, kozáků nebo bedel. A s májovým deštěm se objevují také první sírovce, které porostou až do závěru houbařské sezóny.

Před týdnem 15:22

Začíná sezóna plísní na rajčatech a okurkách. Pomůže měď nebo šalvějový výluh

Proměnlivé a teplejší květnové počasí nahrává plísním. Zahrádkáře trápí nejvíc plíseň bramborová, která parazituje hlavně na rajčatech a okurkách. Objevuje se na listech zespodu, proto je nutný postřik na spodní straně listů. Dokáže zlikvidovat celé porosty rajčat i okurek.

Před týdnem 14:12

Z vysněného domu barák hrůzy. Zabrání tomu dobrá smlouva ošetřená právníkem

Pro mnoho lidí představuje nákup nemovitosti vydání jejich celoživotních úspor. Proto je velmi důležité, promyslet všechno do detailu a nechat si od právníka poradit při sepisování kupní smlouvy.

Před týdnem 15:31

Aby se klíšťata nepřisála? Do postele bez obojku, do Chorvatska s repelentní pipetou

Klíšťata jsou pro zvířata stejně nebezpečná jako pro lidi. Na trhu je mnoho preparátů, díky kterým se dá omezit jejich přisátí. Jak se v nich orientovat? S radou přispěla veterinární lékařka Ludmila Růžková z nemocnice Vetino Aesculap Pardubice.

Před týdnem 15:39

Mařinka, pitulník a hloh. Bylinky, které se právě teď vyplatí utrhnout

Mařinka neboli svízel vonný je bylinka, kterou najdeme v listnatých lesích jako podrost, září tam svými bílými jemnými kvítky. Umí zklidnit a zmírnit ženské plačtivé nálady.

Před 2 týdny 15:16

Srnčí zvěř není přemnožená, říká myslivec, který zachraňuje srnčata

Srnčata se rodí od poloviny května do června. Srny kladou svá mláďata do vysoké trávy. Chtějí je tak ochránit před nebezpečím. Ale na činnost člověka je instinkt nepřipraví. Ročně tak podle myslivce Ilji Šuberta zemře až 70 000 srnčat.

Před 2 týdny 15:19

Kočár bez koně a na něm bubák, tak vypadala první auta. Uvidíte je v Pardubicích

Většina vynálezů nemá jednoduchý start. Lidé se bojí nových věcí. A když Karl Benz vynalezl auto, málokdo na sklonku 19. století věřil, že motor nahradí koně.

Před 2 týdny 15:44

Sokolovna Pardubice praská ve švech. Rozpohybovat se chtějí rodiče s dětmi i senioři

Sokol rozhodně není přežitou organizací. V Pardubickém kraji máme 65 tělocvičných jednot, ve kterých působí 9 000 lidí. Sokol Pardubice je se svými dvěma tisíci členy největší. Nabízí nejen všestrannost, ale i další sporty, například florbal, volejbal, sportovní gymnastiku, karate nebo basketbal.