Prolomit vlny
12. duben 2023

Poslechněte si podcast: Dresscode? Do svého vzhledu v práci investujeme sami. Tak si o něm taky rozhodujme

Make-up, silonky, tetování, sako. Některé zkrášlovací aktivity podnikáme kvůli práci dobrovolně. Zaměstnavatelovo právo vymáhat například silonky nebo sako je ale přinejmenším pochybné.

06:06

Prolomit vlny

Vydává: Český rozhlas

Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.

Web

Před 3 týdny 04:17

Letní přemítání nad ještěřím a mateřským mozkem

Ve vesničce v podhůří Orlických hor, kam jezdím od dětství trávit léto, visí od června na obecní nástěnce výzva - nenapouštějte bazény, nezalévejte, ve vedlejších dvou vesnicích už musí vodu dovážet. Varování zůstává bez velkého efektu - nikdo se nechce omezit jako první, když voda ještě stále teče. Lidský mozek se do současné podoby vyvíjel tisíce let, na aktuální výzvy 21. století ale zdá se nestačí.

25. srpen 2023 04:30

Kniha shrnující havajské požáry vyšla dřív, než dodoutnaly. Napsala ji umělá inteligence?

Na začátku srpna zachvátily Hawaii, především ostrov Maui děsivé požáry. Přírodní katastrofa na sebe strhla pozornost celého světa. Jak už to tak dnes bývá, velká pozornost veřejnosti se sebou přinesla i nechtěné dítko: konspirační teorie.

16. srpen 2023 05:26

Bývalý kouč tantry spasitelem argentinské ekonomiky? Krajně pravicový Javier Milei bodoval na sítích

Argentinské primárky v neděli vyhrál poslanec, mediální ekonom a bývalý tantra kouč Javier Milei. S více než 30 % předstihl Sergia Massu, kandidáta takzvaných peronistů a současného ministra hospodářství. V primárkách, které jsou specifikem argentinského systému, občané předvybírají kandidáty pro říjnové prezidentské volby.

19. červenec 2023 03:31

Pro každého vlastní síť. Jsou Threads konkurence Twitteru, nebo paralelní sociální bublina?

Nejdřív se tvářili, že se porvou v kleci. Pak jeden z nich navrhl doslova přeměřování přirození. Místo toho si budou přeměřovat svoje sociální sítě. Otázkou je, jestli vlastně ještě veřejnost stojí o sociální síť, na které budou všichni.

28. červen 2023 05:14

Kauza Černický: Problém není ublížený učitel, ale neprofesionální novináři

Výtvarník a pedagog Jiří Černický si stěžuje na údajně hyperkorektní studentky UMPRUM. Jeho stesky už víc než týden sytí internetové debaty. O skutečných problémech současných studentů to ale navzdory prvnímu dojmu neříká zhola nic. Zato je kauza dokonalou studií selhání řady tuzemských novinářů.

26. červen 2023 04:45

Je čas začít respektovat, že v práci někdy nedokážeme fungovat na sto procent

V poslední době se stále častěji mluví o menstruačním volnu. S tím, jak se mění přístup například ke chronickým onemocněním nebo k tématu duševního zdraví, je ale čas ptát se, zda zákoník práce dostatečně reflektuje skutečnost, že pracovat se zkrátka nedá vždy a že důvody jsou různé.

21. červen 2023 07:09

Krytá sjezdovka v Praze? Absurdní projekt je skvrnou na vznikajícím příměstském parku

V Evropě začalo astronomické léto. Horko v ulicích metropolí opět otevírá otázku, jakým způsobem by se měla města na změnu klimatu a vedra připravit. Řešení můžou být různá. To pražské momentálně ohrožuje přidružená kauza.

15. červen 2023 03:39

Zemřel Unabomber. Terorista, který nenáviděl moderní technologie, je dnes pořád aktuální

Ted Kaczynski, jeden z nejznámějších amerických teroristů, byl nalezen mrtvý ve své cele v Severní Karolíně. Takzvaný Unabomber vraždil pro své přesvědčení. Zosnoval šestnáct bombových útoků, jen dva mu nevyšly. Zranil a připravil o život dvacet šest lidí. Jeho myšlenky namířené proti moderním výdobytkům, jsou ale dnes populárnější než kdy jindy. Paradoxně na sociálních sítích.

29. květen 2023 05:20

Problémy studentů jsou problémy všech. Bez strukturálních změn nečeká dobrá budoucnost nikoho

Nestává se často, aby studenti sdíleli společnou pozici s důchodci, odboráři či mladými rodinami. Současná politická krize ale nabízí nové a ověřené cesty, jak mohou různé společenské skupiny překonat vzájemné rozdíly a bojovat za společné ekonomické zájmy.

24. květen 2023 04:00

Co v USA vadilo, je v Turecku v pořádku. Elon Musk je pokrytec svobody projevu

V předvečer prvního kola tureckých prezidentských voleb, oznámila sociální síť Twitter skrze oficiální kanály, že v zemi omezuje blíže nespecifikovaný obsah. Servilní podvolení se turecké státní moci jasně ukazuje, proč se vzletným slovům Elona Muska o svobodě slova vůbec nedá věřit.