Live rozhovory
Epizoda 2884. duben 2023

Poslechněte si podcast: Dramaturgyně Cyklus soudobé hudby S orchestr PKF-Prague Philharmonia Hana Dohnálková zve na nejbližší koncerty orchestru

PKF dnes uvede hudbu pobaltských zemí. Příští týden v Rudolfinu pak zazní skladby romantiků narozených v Hamburku. Slavný americký pianista Garrick Ohlsson, držitel ceny Grammy a vítěz Chopinovy soutěže, zahraje 11. dubna v Rudolfinu v rámci druhého z těchto koncertů.

07:37

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 314Před dvěma dny 06:56

Marek Vrabec představuje hlavní program festivalu Prague Sounds pro rok 2023

Na 27. ročník festivalu dříve známého jako Struny podzimu zavítají od 1. do 18. listopadu kromě již dříve oznámené zpěvačky Angelique Kidjo další hvězdy ze světa soudobé hudby, hiphopu, jazzu i elektroniky. Festival zahájí v pražské premiéře zpěvák a klavírista Benjamin Clementine. V následujících festivalových dnech se představí legendární jazzový basista Ron Carter, přední smyčcové kvarteto JACK Quartet s programem k poctě Johna Zorna, průkopník elektronické hudby Alva Noto ve speciálním audiovizuálním projektu se souborem Ensemble Modern či Owen Pallett, hudební osobnost kombinující hru na housle, kytaru a klávesy se zpěvem a mistrovským loopingem v působivé sólové show. Závěrečnou část festivalu obstará elektronická hudba v podání Nathana Fakea, rapper Kofi Stone a definitivní tečku za letošním ročníkem udělá domácí kapela Bert & Friends, která zahraje překvapivě v Rudolfinu.

Epizoda 313Před týdnem 03:34

Letní shakespearovské slavnosti 2023 zahájí 27. června premiéra komedie Jak se vám líbí

Očekávaný festival Letní shakespearovské slavnosti slibuje divákům už tradičně jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky pod širým nebem. Od 27. června do 2. září bude v Praze na repertoáru celkem 11 titulů s bohatým spektrem nevšedních zážitků. Festival zahájí před oblíbenou historickou zdí Nejvyššího purkrabství komedie Jak se vám líbí v režii Jakuba Nvoty. Diváci se mohou těšit na nečekané události, zmatky i milostnou poezii v lese. Nejen zábava, ale i láska a melancholie v podání postav ztvárněných Václavem Matějovským, Lucií Štěpánkovou, Romanem Zachem, Markétou Děrgelovou, Pavlou Tomicovou a dalšími.

Epizoda 312Před týdnem 04:55

Magdalena Kožená slaví významné životní jubileum. Co ji v rámci oslav čeká?

Tento pátek oslaví přední česká mezzosopranistka Magdalena Kožená významné kulaté životní jubileum. Při této příležitosti svých narozenin uspořádá Benefiční koncert pro budoucnost, který pod záštitou prezidenta Petra Pavla proběhne 8. června v 19.00 hodin v nádherných prostorách Vladislavského sálu Pražského hradu. Pozvání na tuto jedinečnou benefici přijali hudební přátelé a kolegové Magdaleny Kožené a tak ve Vladislavském sále tak zazní hudba Georga Friedricha Händela, Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Myslivečka či Claudia Monteverdiho, a to v podání čtyřlístku vynikajících vokalistů světového renomé: Magdaleny Kožené, sopranistky Simony Šaturové, basisty Lucy Tittota a jedné z nejvýznamnějších hudebních osobností současnosti, tenoristy Rolanda Villazóna. Doprovázet bude respektovaný barokní orchestr Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Společně s nimi vystoupí na jednom pódiu nevidomá flétnistka Daniela Leitermannová a další žáci ZUŠ. Koncert připravuje Nadační fond Magdaleny Kožené ve spolupráci se Sprá­vou Pražského hradu, Českou filharmonií a festivaly ZUŠ Open a Concentus Moraviae. Večerem bude pro­vázet ředitel České filharmonie David Mareček.

Epizoda 310Před týdnem 07:50

Tomáš Hejtmánek zve na letní zahradní aukci Arthouse Hejtmánek 8.6.2023

Zlatým hřebem zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek bude znovuobjevený obraz Hra slunečních skvrn z roku 1910. Vyvolávat se bude za 3 500 000 korun. Jeho autorem je Karel Vítězslav Mašek (1865-1927), umělec kdysi podobně ceněný jako jeho generační souputník Alfons Mucha. „Mašek patří k mistrům českého symbolismu a secese, jeho dílem se pyšní i pařížské Muzeum d´Orsay. S Muchou byli přátelé, spolužáci a měli i podobný malířský styl. Mašek se ovšem po studiu v Paříži vrátil do Prahy, zatímco o pět let starší Mucha zůstal ve Francii, kde se později proslavil,“ vysvětluje majitel aukčního domu, původně malíř a restaurátor Tomáš Hejtmánek. Aukce se uskuteční 8. června od 16 hodin na zahradě vily v Goetheho ulici 17/2 v Praze-Bubenči. Předaukční výstava všech dražených položek se koná na téže adrese od 22. května do 8. června. Otevřena bude denně od 11 do 18 hodin a nabízí tak možnost prohlídky jedné z nejkrásnějších vil v Praze.

Epizoda 300Před 2 týdny 09:50

Výkonná ředitelka Alena Turková a umělecký ředitel MHK Kutná Hora Jiří Bárta zvou na 16. ročník festivalu

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora je známý především mezi milovníky klasické hudby jako festival komorní hudby s vytříbenou dramaturgií, kterou připravuje uznávaný violoncellista  Jiří Bárta. Ten při přípravách klade důraz na princip dramaturgických kontrastů, přičemž se mu daří vytvářet vyváženou kombinaci náročnosti a posluchačské atraktivnosti. Ne jinak tomu bude i letos, kdy se od 3. do 11 června 2023 koná 16. ročník tohoto festivalu, který do Kutné Hory láká hudbymilovné publikum z celé České republiky a ze zahraničí.

Epizoda 308Před 2 týdny 12:40

Umělecká garantka 22. ročníku MHF Lípa Musica Jitka Čechová představuje program letošního ročníku festivalu

Uměleckou garantkou 22. ročníku je přední česká klavíristka Jitka Čechová. Její angažmá určuje celkové tematické zaměření letošního festivalového ročníku v podobě představení klavírního umění v jeho rozmanitých formách  a podobách s titulem „Klavír všemi smysly“. Jitka Čechová vystoupí na čtyřech festivalových projektech, a to sólově, komorně i za doprovodu komorního orchestru a současně se ujme role garanta letošního projektu se ZUŠ Česká Lípa Má to smysl, kde pro žáky povede také workshop. MHF Lípa Musica i v letošním roce nabídne koncerty v několika nových lokalitách, bude pokračovat v tradičním česko-německém dialogu a představí celou řadu významných hudebních hostů z domácí i zahraniční scény, nejen v oboru klavír.

Epizoda 309Před 3 týdny 03:35

Miroslava Burianová představuje výstavu První dámy

V pátek 12. května se v Nové budově Národního muzea otevírá jedinečná výstava představující oděvní etiketu manželek českých a československých prezidentů s názvem První dámy – móda a styl. Výstava, nad níž převzala záštitu manželka prezidenta Eva Pavlová, provede návštěvníky obdobím sta let a přiblíží měnící se dobu a společenské klima, ale také odlišný přístup k módě dvanácti prvních dam, počínaje Charlottou Masarykovou, až po současnou první dámu. Podrobnosti dodává autorka výstavy Miroslava Burianová.

Epizoda 307Před 3 týdny 06:47

Ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz představuje program 58. HF Ludwiga van Beethovena

58. ročník Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena proběhne od 25.5. do 22.6. a nabídne dvě desítky koncertů a dalších akcí. Na zahajovacím koncertě 25.5. zazní Beethovenova Missa solemnis, závěr festivalu bude patřit hvězdnému tenoristovi Ramonu Vargasovi a hudbě Mozarta, Donizettiho, Pucciniho, Verdiho a Dvořáka.

Epizoda 3045. květen 2023 06:57

Dramaturg MHF Pražské jaro Josef Třeštík zve na interpretační soutěž, starou a komorní hudbu i projekty věnované soudobé hudbě

Více prostoru než kdy jindy dostane na 78. ročníku festivalu viola. Jednak je vedle trombonu nástrojem letošního ročníku interpretační soutěže Pražské jaro a také je instrumentem festivalového rezidenčního umělce Antoina Tamestita. „Troufám si říct, že o něm můžeme bez nadsázky mluvit jako o jednom z největších umělců střední generace. O to větší radost mám, že Antoina Tamestita představíme hned v několika polohách s velmi širokým repertoárem po boku světových i domácích umělců. V Praze si ho opravdu užijeme, protože přijal naši nabídku na předsednictví v porotě violové soutěže, kde spolu s ním zasednou další vynikající violisté,“ říká dramaturg Pražského jara Josef Třeštík. 

Epizoda 3064. květen 2023 06:20

Lukáš Trpišovský zve na novu inscenaci Stavovského divadla Nebezpečné známosti

Činohra Národního divadla připravila nové uvedení nejslavnějšího románu v dopisech Nebezpečné známosti od francouzského spisovatele Choderlose de Laclose. V osobité adaptaci dua SKUTR ji mohou diváci shlédnout během premiér ve Stavovském divadle 4. a 5. května od 19 hod. Ve sto sedmdesáti pěti dopisech rozehrají na jevišti hlavní aktéři, krutá markýza de Merteuil a cynický vikomt de Valmont – tvrdí hráči, soupeři i partneři, nebezpečnou hru s city svých obětí, plnou vztahové manipulace a bezostyšného svádění v síti proměnlivého milostného mnohoúhelníku. V „nebezpečné hře nebezpečných známostí“ hrají své role nejen zhrzenost a pomsta, ale také uspokojení z moci nad osudem jiného člověka a vlády nad jeho city a vášněmi. Ovšem ani mistři vykalkulované strategie si nemohou být jisti před přirozenou silou lásky, která dokáže všechno zachraňovat i ničit... Vyprázdněnost společenských i erotických vztahů, přetvářka a bezohledné sobectví promlouvají silně k dnešním čtenářům a divákům a výrazný režijní a dramaturgický rukopis tandemu SKUTR je zárukou originálního pohledu na oblíbenou látku.