5:59
Epizoda 3018. květen 2022

Poslechněte si podcast: Drahý plyn: pomůže Síkelův plán?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela představil hlavní obrysy plánu, který počítá mj. s plošnou pomocí pro spotřebitele zasažené dopady prudkého zvýšení cen energií. Dokáže ale stát kompenzace nejen ufinancovat, ale také účinně distribuovat? Jak dramatická situace v tuto chvíli je? A na co se máme před příští zimou připravit?

23:41

5:59

Vydává: Seznam Zprávy

Jedno zásadní téma každý všední den. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv. Připravuje podcastový tým Lenky Kabrhelové. Nová epizoda vždy za minutu šest od pondělí do pátku.

Web

Epizoda 131Včera 24:10

Důležité momenty souboje o Senát

Voliči dnes začnou rozhodovat o tom, kdo povede příští čtyři roky tuzemská města a obce. Kromě místních zastupitelstev se ale obmění i část Senátu, kde se v dvoukolových volbách hraje o třetinu z celkových 81 křesel. Jaké souboje stojí za to sledovat? A jak důležité budou senátní volby pro budoucí stabilitu vlády?

Epizoda 130Před dvěma dny 27:11

Šok, bezradnost, panika: Rusko po vyhlášení mobilizace

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Vyvolal tím nové obavy z dalšího ruského postupu na Ukrajině i mezinárodní kritiku. Jak vážnou eskalaci konfliktu nové kroky Kremlu přinášejí? Co pro Rusy mobilizace znamená? A může si Vladimir Putin část společnosti poštvat proti sobě, nebo převládne apatie a strach?

Epizoda 129Před třemi dny 23:40

Smrt mladé Mahsá rozbouřila Írán

V Íránu sílí výzvy k vyšetření smrti mladé ženy, která zemřela po zásahu mravnostní policie. Mahsá Amíníová podle ní nedodržela pravidla nošení pokrývky hlavy - hidžábu - a necudně se odívala. Incident vyvolal rozsáhlé protesty i mezinárodní kritiku. Jak velkou výzvu to představuje pro íránskou vládu a konzervativní duchovní?

Epizoda 128Před čtyřmi dny 25:56

Komunální volby 2022: stejné, a přece jiné

V pátek a v sobotu čeští voliči rozhodnou o novém složení městských a obecních zastupitelstev i rad. V čem se letošní komunální volby od těch minulých liší? Jaká jsou jejich hlavní témata? A co všechno výsledky ovlivní? Mají volby do místních zastupitelstev šanci promluvit i do celonárodní politiky a naopak?

Epizoda 127Před pěti dny 43:55

Pět vzpomínek na Alžbětu II.

Britové se dnes státním pohřbem naposledy loučí se zesnulou královnou Alžbětou II. Pro mnohé z nich byla svorníkem, který držel ostrovní společnost pohromadě a reprezentoval ji navenek i dovnitř. Vzpomíná tak na ni i námi oslovená pětice lidí různých generací, kteří se narodili v Česk(oslovensk)u a podstatnou část života strávili právě v Británii.

Epizoda 126Před týdnem 35:03

Reportáž z obce kde vsadili na obecní byty. Uspěli?

Až jeden milion lidí v Česku se potýká s nějakou formou bytové nouze. S řešením teď přicházejí strany, hnutí a koalice, které se budou ucházet o hlasy v komunálních volbách: zachránit situaci mají obecní byty. S podcastem 5:59 jsme se vydali do Rudoltic v Pardubickém kraji, kde postavili 350 obecních bytů, a stali se tak republikovými rekordmany. Jak se v obecních bytovkách lidem žije? Jsou Rudoltice příkladem k následování?

Epizoda 125Před týdnem 19:59

Co udělá s drahými energiemi cenový strop?

Vláda přichází s dalšími opatřeními v boji proti drahým energiím. Domácnostem a malým firmám má ulevit zastropování cen elektřiny a plynu. Jak výrazně se to projeví v peněženkách a rodinných rozpočtech? A kdy změnu pocítíme? Nabízíme stručného průvodce po hlavních otázkách, které jsou spojené s vládními kroky.

Epizoda 124Před týdnem 24:50

Velké Putinovo dilema: mobilizovat, nebo ne?

Ukrajinské úspěchy při ofenzívě na severovýchodě země otevírají nové výzvy, a to i pro Kreml. V Moskvě se začíná skloňovat možnost všeobecné mobilizace. Za hranicemi Ruska se zároveň znovu objevují obavy, kam až je Moskva jako jaderná velmoc ochotná zajít. Jak zásadní vojenský i politický význam bude rychlý ukrajinský postup mít?

Epizoda 123Před týdnem 29:06

O krysách, švábech a nelidech. Proměny jazyka v čase války

Válka, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině před více než půl rokem, zuří i v rovině slov a přelévá se i za geografické hranice konfliktu. K čemu vede používání válečného slovníku a propagandy ve veřejném prostoru? Je možné vést v rétorické rovině válku, aniž by to poznamenalo společnost? Co nám o tom říkají příklady z historie?

Epizoda 122Před týdnem 26:45

Soud s Babišem začíná. Co bude klíčové?

V Praze dnes startuje dlouho očekávané hlavní líčení soudu v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo. Obžalobě čelí bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Státní zástupci je viní z napomáhání a zorganizování podvodu. Souřadnice kauzy shrnujeme s reportérem Seznam Zpráv Tomášem Perglerem.